Az elővárosi utazások növekedésének visszaszorítását célozza a BKK és a Főpolgármesteri Hivatal

2020.09.23. 15:01

Vitaindító dokumentumot készített a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a budapesti aktív és mikromobilitás, vagyis a gyaloglás, a kerékpározás és a kis elektromos járművek helyzetéről, jövőjéről és a lehetséges intézkedési területekről, továbbá a bringasztráda-hálózatról.

A világ progresszív nagyvárosaihoz hasonlóan – derül ki az MTI cikkéből – Budapest is az aktív és mikromobilitás fejlesztésétől reméli a város élhetőségének javítását. Ehhez fontos a gyalogos-kerékpáros útvonalak minőségének, a közterületek vonzerejének és biztonságának javítása, továbbá megfelelő helyszínek biztosítása, zöldfelületekkel övezett utak kiépítése, hogy legalább a közeli kirándulásokra ne autóval induljanak a budapestiek.

A közlekedési társaság ezért tízpontos javaslatot fogalmazott meg a mikromobilitás fejlesztésére. Egyebek mellett

megállítanák, illetve lassítanák a városi és elővárosi utazások számának növekedését, átalakítanák és újraosztanák a közterületeket, közutakat, nagyobb teret biztosítva az aktív mobilitási módoknak. Összefüggő gyalogos és kerékpáros útvonalhálózatot hoznának létre többek közt a bringasztrádák kialakításával.

A közösségi közlekedéssel is segíteni kívánják a kombinált közlekedést, amit a parkolási, kölcsönzési, használati árak újraszabályozásával pénzügyileg is versenyképessé tennének.

Iskolai kampányokkal, szemléletformáló akciókkal is készülnek, de javaslatot tesznek az elektromos kerékpárok és rollerek hatékonyabb szabályozására is.

Mindezek érdekében a lakossággal, civil szervezetekkel, vállalkozásokkal, kerületekkel és a kormányzati intézményekkel is együtt kívánnak működni.

A bringasztráda-hálózatának tervéről azt írták: szélesebb útfelületekkel és biztonságosabb csomóponti átvezetésekkel gyors, közvetlen, akadálymentes, biztonságos, kényelmes kapcsolatot teremt a városközpontok, lakóterületek, munkahelyek között a korábbi kerékpárutakhoz, kerékpársávokhoz képest.

A vitaanyagot már szeptember végén szakmai egyeztetésre bocsátják, ezt követően a budapestiek véleményét is kikérik a fejlesztésekről.