A Balaton-kör gondolatáról mindenkinek egy kicsit más juthat eszébe. A legtöbben valószínűleg a bringás kalandokat idézik fel, vagy büszkén gondolnak a tó körüli futóversenyekre, amiken részt vettek. A jól ismert, már-már szokássá vált gyakorlatok mellett azonban mindig akadnak új, kreatív megközelítések is. Az elmúlt évek érdekes és merész elképzelései újragondolták kedvenc tavunk megkerülését, így például már körbealvásról vagy a Balatoni KÖR által javasolt téli körbefürdés kezdeményezéséről is értesülhettünk az elmúlt hónapokban. 10 olyan ötletet mutatunk be, melyek között bőven van a megszokottak mellett egészen hajmeresztő is.

1. Balatoni Bringakör

Az egyik legelterjedtebb mód egy Balaton-körre, ha bringára pattantok. Évről évre egyre népszerűbb a kerékpározás, ami tetszés szerint alakítható: megfelelő ruházatban és felszereléssel az év bármelyik időszakára szervezhető. A szezon alatt érdemes a napi strandolással is számolni, ami igazi felfrissülést és lendületet biztosít a folytatáshoz. A Balatoni Bringakört 2019-ben kezdték fejleszteni, ennek eredményeként a 205 km-es útvonalból 125 km-t újítottak meg. 

A hosszabb és változatosabb útvonalra vágyóknak már a KalandKör névre keresztelt, 400 km-es nyomvonal is rendelkezésre áll. Az új kihívásokat és élményeket nyújtó, kiterjesztett körön könnyebb és nehezebb terepszakaszok váltják egymást, ami tökéletes alapot kínál egy többnapos vagy több egynapos tókerüléshez.

2. Körbetekerés vízen

A tekerésnél maradva, a következő – nem is olyan régi – történet arról a három barátról szól, akik tavaly nyáron vízibiciklizték körbe a Balatont. A Gördülő Dunakavicsok névre keresztelt csapatnak egyetlen célja volt: ők lesznek a világon az elsők, akik körbevízibiciklizik a tavat. A tervükhöz egy saját járgányt is beszereztek, ami teljes felújításon esett át, az eseményüknek pedig a Sárgaszalag nevet adták. A kb. 160 km-es túrát nyolc nap alatt teljesítették, ami egyszerre töltötte el őket büszkeséggel és persze fáradtsággal.

3. A Balaton híres futóversenye

Alapos edzettség és jókora elszántság megléte esetén bárki megpróbálhatja körbefutni a tavat. Ezzel a céllal született meg az azóta is népszerű ultrafutóverseny is, az NN Ultrabalaton, amelynek története egészen 2007-ig nyúlik vissza. Az első rendezvényen 200-an vettek részt, majd évről évre növekedett azok száma, akik egyéniben, váltóban, futva vagy bringával teljesítették a több mint 200 km-es kört. Tavaly az indulók száma már meghaladta a 21 ezret. A rengeteg jelentkező mellett az esemény népszerűségét mutatja az is, hogy míg 2016-ban 54 nap alatt lett telt házas, 2022-ben ugyanez mindössze 2 perc alatt következett be. Közép-Európa legnépszerűbb futóversenye pont a napokban, május 2–5. között zajlott, és idén már több mint 25 ezren vettek részt.

4. Balaton Camino

Három barátnő elhatározta, hogy 2017 februárjában körbesétálják a Balatont. Az ötletük annyi bátorítást és támogatást kapott, hogy 2018 tavaszától kezdve tetszőlegesen lehetett csatlakozni hozzájuk rövidebb vagy hosszabb időre. Az útvonal és a hasznos infók azóta is elérhetők a napi távokkal, így egy mindenki számára nyitott, tervezhető túralehetőséget biztosít bármikor. A Balaton Camino a bicikliút mentén, napi 20-25 km-es sétával az átlagos fizikummal rendelkezők számára is jól teljesíthető. Erdőkben, a parton és nádasok mellett is visz az út, ami kiszakít a mindennapok pörgéséből, segít lelassulni, elmélyedni a gondolatokban és az egyéni határokat feszegetni.

5. Körbeúszás

A már klasszikusnak nevezhető Balaton-átúszás Révfülöp és Balatonboglár között egyre nagyobb tömegeket vonz, és 1-2 elképesztő esetben már hosszában is sikerült átúszni a tavat, azonban 2019 óta már körbeúszásról is beszélhetünk. A Debreceni Szenior Úszó Klub öt tagja határozta el, hogy véghez viszi ezt az extrém tervet. Lengyel Stella beszámolója alapján 2019. július 29. és augusztus 7. között, összesen 10 nap alatt, napi 9–11 órás úszásidővel teljesítették a 187,7 km-es távot, ami óriási tudatosságot, tervezést és több hónapos kőkemény felkészülést igényelt.

6. Körbevitorlázás – egyedül

Évekkel ezelőtt pár lelkes vitorlázó egyfajta túraként teljesítette a Balatoni KÖR-t a Kékszalag útvonala alapján, azzal a jelentős különbséggel, hogy mindezt egyedül tették meg. Ez szó szerint értendő, ugyanis a kormányzás, a vitorlák kezelése, azok cseréje és minden egyes feladat, részlet hajónként egy ember kezében összpontosult. Kezdetben csak négy Folkboat teljesítette a kört, majd olyan mértékben kezdett bővülni a résztvevők száma, hogy 2021-re a túra megérett egy hivatalos versenyre. A Flexfleet Klasszikus Szóló egykezes verseny mezőnye május 3-án 4. alkalommal rajtolt el, aminek a Tihanyi Hajós Egylet (THE) adott otthont.

7. Körbeevezés SUP-pal

Kovács László extrém sportoló és profi teljesítménytúrázó eredetileg a Duna magyarországi szakaszát szerette volna leevezni egy SUP-pal, végül azonban több okból is a Balaton mellett döntött. 2021. október 2-án Csopakról indult el nyugati irányba, és 190 km evezés után, október 6-án ért körbe. A sportoló elhatározása nem öncélú volt, a kihíváshoz egy gyűjtést is szervezett, amivel egy súlyosan mozgáskorlátozott gyermek komplex terápiás kezelését tudta támogatni.

8. Körbealvás

Már a rengeteg mozgásforma elolvasásától is elfáradunk, ezért pihenésképpen a következő Balaton körüli ötlet az alvásról szól. 2023. június 24-re szervezték meg a Balaton-körbealvást, ami egy átlagos Facebook-eseménynek indult. A leírás szerint azokat várták, akik a lustábbak táborát erősítik, és inkább aludnának egy jót a bringázás okozta izzadás helyett. A szervezők a 205 km hosszú Balatoni Bringakörre alapozva számolták ki azt, hogy 408 000 résztvevőre van szükség az óriási ottalvós bulihoz. Bár a részvételi szándék kiugróan magas volt, a kb. 60 500 jelentkező sajnos nem bizonyult elegendőnek, de saját elhatározásra a megadott időpontban mindenki részt vehetett önállóan egy számára szimpatikus balatoni helyszínen.

9. Körbekóstolás

Miért ne lehetne egy kicsit más aspektusból, például a gasztronómia oldaláról megközelíteni a kérdést? Ha csupán pár étterem vagy borászat kipróbálása a cél, már az is komoly szervezést és időt igényelhet, de megfordítva a dolgot máris egy kíméletesebb lehetőség kínálkozik a vidék ízeinek felfedezésére. A Balatoni KÖR a Kóstold Körbe! Bor- és Gasztrofeszt rendezvénysorozatával azt tűzte ki célul, hogy a Balaton környéki éttermek, borászatok, pálinka- és sörfőzdék kínálatát jobban megismerhessék az arra nyitott érdeklődők. A körbekóstolás így nem egy óriási körúttal járt együtt, hanem a különböző helyszínek kínálata gyűlt össze egy helyen. A gasztronómia, a kultúra és a művészet találkozása olyan változatos helyszíneken valósult meg, mint például Köveskál, Keszthely, Balatonfüred vagy Siófok.

10. Körbevonatozás

Az különböző körtúrák megvalósításához segítségetekre lehet a vonat, aminek a Balaton területén mindig egyedi hangulata van. A környező tájak látványa, a hangulatos utcarészletek mellett elsuhanni, a tó első megpillantása mindig különleges és izgalmas érzésekkel tölt el, ráadásul sokan nyitottak a vonatok világára. A hagyományos jegyek mellett az elmúlt években megjelentek más jegytípusok is: a Balaton24 egy 24 órán át érvényes jegy, ami szezonon kívül hétvégén és iskolai szünetekben, a szezon alatt pedig mindennap használható. Az egynapos, korlátlan vonatozás rugalmasságot biztosít arra az esetre, ha valahol megszakítanátok az utazást, és túrával vagy gasztronómiai élményekkel gazdagítanátok a napot.

WLB-tipp: A MÁV-VOLÁN-csoport idén is bevezeti az iskolai szünidőt egy hónappal megelőző, ún. előszezoni menetrendjét, amivel már a pünkösdi időszakban is többen és kényelmesebben juthattok el a tóhoz.

(Borítókép: Csudai Sándor - We Love Balaton)

Címkék