hirdetés

Megfázhat-e a kutya az esőben? Így védd kedvencedet az őszi sétákon

Szénási Szimonetta

2024. szeptember 13 - Képek: Getty Images Hungary

keverék kutya esőkabátban sétál

A csapadékos, hűvös hónapok idején fokozottan kell ügyelned kedvenced komfortérzetére és biztonságára. Összegyűjtöttük, mivel tudod biztosítani mindezt.

hirdetés

Az előrejelzések szerint jelentős mennyiségű csapadékra számíthatunk a napokban, ami egyértelművé teszi: megérkezett az ősz. A gazdik tudják, hogy ez egyet jelent az esős sétáltatásokkal – hiszen a kutyának időjárástól függetlenül ki kell mennie, napjában többször is. Fontos kérdés, hogy vajon megfázhat-e kutya az eső következtében, és ha igen, mit tehetsz ellene?

kutya esőkabátban Kedvenceddel esős időben is ki kell menni, de nem mindegy, hogyan

Elsőként érdemes tisztázni, hogy alapvetően a hűvösebb, esős idő miatt nem fog megfázni a kutyád. Miként a szakemberek is hangsúlyozzák, ahhoz, hogy az ebnél komolyabb egészségügyi probléma, például tüdőgyulladás jelentkezzen, tartósan nagy hidegnek kellene kitenned. (Ennek a kockázata azonban télen a kint tartott kutyák esetében reális, emiatt nem baj, ha kitérünk rá!)

Ugyanakkor ha elázik a kutyád, a nedves bunda egyrészt kellemetlenséget okoz neki, másrészt a hőérzetén ronthat, és a testhőmérséklete valósan is csökkenhet. Ez pedig gyengíti a szervezet védekezőképességét. Főként egy kölyök vagy idősebb, valamint krónikus betegséggel, egészségügyi panaszokkal küzdő állat esetében.

Egyes kutyák különösen érzékenyek a hidegre

Ezért esőben két lehetőséged van: vagy vízlepergető ruhát adsz kedvencedre (a külső hőmérséklet függvénye, milyen vastag ruhadarabot választasz), illetve hazaérve azonnal megszárítod az eb bundáját. Ehhez használj törülközőt, illetve hajszárítót, de ügyelj rá, hogy a levegő ne legyen túl forró! A mancsokat is ajánlott lemosni és szárazra törölni, már csak a bútorok és a lakástextíliák tisztasága érdekében is. Léteznek kutyacipők is, amiket elsősorban nagy hidegben, jeges talajon, illetve nyáron a forró beton miatt szoktunk javasolni.

Itt jegyeznénk meg, vagy inkább hangsúlyoznánk, hogy

a funkciót betöltő kutyaruha egyáltalán nem divatcikk, hanem az állat kényelmét és védelmét szolgálja.

Főleg a már említett, magasabb kockázati csoportba tartozó jószágok, valamint a rövid szőrű, illetve csupasz fajták esetében.

Lehetnek felső légúti panaszai a kutyáknak is

Attól függetlenül, hogy nem közvetlenül az eső miatt betegszik meg a kutya, számos olyan betegség létezik, ami felső légúti panaszokkal jár. Ezek hasonlatosak az emberi megfázáshoz. Ha kedvenced tüsszög, köhög, bágyadt, étvágytalan, váladékozik a szeme vagy az orra, vidd mihamarabb állatorvoshoz! A doktor a megfelelő vizsgálatok elvégzése után tudja felállítani a pontos diagnózist, és megkezdeni a szükséges kezelést.

A felső légúti tünetek többféle betegségre is utalhatnak

Az eső nem csak esik…

…hanem bizony pocsolyákba is gyűlik, az állott víz pedig ideális közeg számos élősködő, baktérium és vírus szaporodásához. Továbbá az utcai szennyeződéseket (kiömlött benzint, olajat, cigarettacsikkeket, stb.) is összegyűjt. Mindezek ismeretében egyértelmű, hogy sose engedd inni belőlük kedvencedet!

A kutya számára izgalmas játékot jelenthetnek az eső miatt előbújó csigák, illetve békák is. Az előbbiek tüdőférgességet terjeszthetnek, míg egyes békák megmérgezhetik kedvencedet. Ezenfelül mindkét állat nyálkája emésztési panaszok, valamint irritáció kialakulásához vezethet.

Itt részleteztük azokat a jeleket, amelyek elárulják, hogy kedvenced fázik. Ha ezeket tapasztalod, mihamarabb melegítsd fel az ebet!

csiga eső kutyaruha megfázás ősz őszi veszélyek tüdőférgesség

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!