Mi jut eszünkbe először, ha be kellene fejeznünk a mondatot, amely így kezdődik: "A jövő..." És hogyan fejeznénk be ezt a mondatot: "A jövő, amit teremtek.." - kezdte előadását Dr. Frederik G. Pferdt. Mint mondta, valószínűleg a két szó a legtöbb embernek nem ugyanaz. És ebben rejlik a kulcs a jövő megteremtéséhez.
A szeptember 9-én és 10-én zajló AI Summiton különböző területekről érkező szakemberek osztják meg a tapasztalataikat arról, hogy mi mindent kell tudnunk a mesterséges intelligencia térnyeréséről. Közéjük tartozik Dr. Frederik G. Pferdt is, aki szerint a jövőt mindig próbáljuk megérteni, de valójában senki nem tudja, mit tartogat. Éppen ezért nem az a jó kérdés, hogy mit hoz a jövő, hanem az, hogy milyen jövőt szeretnénk teremteni. Ebben pedig a legjobb, ha magunkra hallgatunk, és arra figyelünk, hogy milyen jövőt teremtünk a gondolkodásunkkal, a tetteinkkel. Erre van hatásunk, arra viszont nincs, hogy esik-e az eső.
Nem tudjuk megjósolni a tőzsdemozgásokat, azt, hogy segíteni fog-e az AI. De arról dönthetünk, hogy mibe fektetünk energiát.
A jövővel való kapcsolatunk intim
"Amikor felkelünk, az első dolog, hogy másokat beengedünk a jövőnkbe azzal, hogy megnézzük a híreket, a közösségi médiát" - mondja Pferdt.
Több ezer ember lép be a hálószobánkba rögtön ébredés után; nem csoda, ha idegesek leszünk, szorongunk, és ki sem akarunk kelni az ágyból.
De mint felhívja rá a figyelmet, más is lehet az első dolgunk reggel: például belenézhetünk a tükörbe, és mondhatjuk magunknak azt, hogy ma teszünk valami jó dolgot. Akár valami egészen kicsit. Például felhívunk egy barátot, hálát adunk valamiért, sétálunk egyet a természetben. Kitaláljuk, hogyan akarunk aznap megjelenni.
Minden reggel van választásunk, és ezt nem használjuk ki. A döntésünk minden pillanatban meghatározza a jövőt. Ha úgy döntünk, hogy másokra hallgatunk, ne panaszkodjunk, ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szerettük volna.
A kutató arról is beszélt, hogy ha valóban változtatni szeretnénk a jelenben, akkor a jövőt illető víziónkat közel kell hoznunk magunkhoz. A legjobb, ha nem 30-40 évre nézünk előre, mert minél messzebbre tekintünk, annál bizonytalanabb lesz a kép. Mesélt a Future Self, vagyis jövőbeli én projektről, amit a Stanfordon folytattak. A tanulóknak először el kellett magukat képzelniük 10 év múlva. A legtöbben jobb autót, több pénzt vizionáltak. A 20 éves intervallumban olyasmiket mondtak, minthogy "valószínűleg párkapcsolatban élek, van házam, jó munkám", 30-40 év múlva pedig szinte teljesen elhomályosult a kép.
Akkor segítségül hívták a virtuális valóságot, és headsektekkel jelenítették meg a jövőbeli képeket a tanulók előtt. Amikor a kísérleti alanyok ténylegesen látták magukat a jövőben, azonnal változtatni akartak a szokásaikon a jelenben. Sokan mondták, hogy egészségesebben szeretnének élni, és elkezdik feltölteni a nyugdíjalapjukat.
Ha belehelyezzük magunkat a jövőbeli képekbe, az kihat a mostani tetteinkre.
A szakember azt javasolta, hogy már holnap reggel kezdjük el a gyakorlást, és képzeljük el magunkat néhány év múlva. Nézzük meg, hogy ez hogyan változtatja meg a viselkedésünket a jelenben. "Minél gyakrabban csináljuk ezt, annál valószínűbb, hogy változunk" - mondta.
A mindstate szerepe
Mint elmondta, mindenkinek van egy bizonyos "mindstate"-je, amellyel a jövőbe tekint. Gyakran a mindset (gondolkodásmód) szót használják, de véleménye szerint jobb mindstate-ről (a gondolkodás állapotáról) beszélni, mert ezt könnyebben megváltoztatjuk. Míg a mindsethez olyan fogalmak társulnak, mint a hit- és értékrendszerek, múltbéli tapasztalatok, a mindstate azt a perspektívát, fókuszt vagy keretet tartalmazza, amellyel a jelen pillanatot látjuk. Érdemes tehát future ready, azaz a jövőre kész mindstate-tel élni a mindennapokat, ebben pedig három koncepció segít: a radikális optimizmus, a fenntartás nélküli nyitottság és a "kényszeres" kíváncsiság.
Az optimizmussal kapcsolatban kulcsfontosságú, hogy milyen perspektívából, milyen keretben látjuk a valóságot, ezt pedig a közönség is megtapasztalhatta egy félbehajtott post-it segítségével, amiből egy darabot letépve olyan keretet kapunk, amit a szemünk elé tehetünk. Ha kinyújtott kézzel néztünk át a lyukon, a "just do nothing" (ne csinálj semmit) és az "it is impossible" (lehetetlen) feliratokat láttuk a kijelzőn. Amint közvetlenül a szemünk elé illesztettük, a "just do it" (tedd meg) és a "nothing is impossible" (semmi sem lehetetlen) feliratok kristályosodtak ki.
Amint megváltoztatjuk a fókuszt, megváltozunk mi magunk, és megváltozik a világ is. A világon nyolc és félmilliárd keret van; ahány ember, annyiféle, mondja Pferdt, de van választásunk, hogy milyen kereten át nézünk.
Míg a radikális optimizmus a következő lépés a lehetőségek felé, a feltétlen nyitottság azt határozza meg, hogyan haladunk keresztül az életen. Aki feltétlenül nyitott, az minden ajtó mögé benéz, sőt, be is lép, bármi is legyen az ajtó mögött. Ez pedig mindig elvezet a következő lehetőséghez Pferdt szerint. Mint mondja, gyakran válaszolunk az előítéleteinkkel egy-egy helyzetre, és mindig tudni véljük, jó vagy rossz a szituáció. Ha nyitott az elménk, lehetővé tesszük, hogy másképp végződjön egy történet, mint általában.
A future mindstate harmadik eleme a kíváncsiság, ami felnőttkorunkra jócskán megkopik, ahogy egyre inkább a múltbeli tapasztalatainkra támaszkodunk, és nem a jövőbeli lehetőségekre tekintünk. Érdemes tanulni a gyerekektől, akik még sokat kérdeznek, mert a legjobb vezetők jellemzője is, hogy a legjobb kérdéseket teszik fel a szakember szerint, aki hozzáteszi:
A legjobb kérdés pedig úgy kezdődik: kíváncsi vagyok, hogy...például, hogy mit tehet értem az AI a jövőben, élhetnék-e egészségesebben, lehetnék-e jobb partner. A jó kérdés felkelti a kíváncsiságunkat. Míg a technológia egyre jobb válaszokat ad, nekünk egyre jobb kérdéseket kell feltennünk.
Az AI nem csak a bárki által használható szövegalkotó programot vagy a generált képeket, zenéket, videókat jelenti. Sokkal többre képes, ami mellett nem szabad szó nélkül elmenni. Még nem késő csatlakozni az eseményhez, ahol minderről többet is megtudhatsz.