Boldog (?) Túlfogyasztás napját Magyarország!
2023. május 30. írta: Czinki Zsuzsanna (EX ANTE)

Boldog (?) Túlfogyasztás napját Magyarország!

boritokep_3.jpg

Idén Magyarország május 30-án „ünnepli” a Túlfogyasztás, egyenes fordításban a Túllövés napját – Overshoot day. Ez azt jelenti, hogyha a világon az összes ember olyan életet élne, mint a hazai átlag, akkor a Föld ezévi erőforrásait már május 30-án kimerítenénk (www.overshootday.org).

1_abra.jpg

1. ábra Melyik országban mikor van a Túlfogyasztás napja (forrás: www.overshootday.org)

A Túlfogyasztás napját a Global Footprint Network (Globális Ökolábnyom Hálózat) nevű szervezet számolja ki évről évre országokra vetítve és a Föld teljes népességét véve is. Ez utóbbi, tehát a globálisan vett Túllövés napja tavaly július 28-ára esett, de az eddigi tendenciát követve idén is kicsivel hamarabb várható.

Az adatok tanulsága szerint utoljára 50 éve volt, hogy az ember egyensúlyban volt a természettel. Azóta ahogy gyorsul az életünk, úgy gyorsul a fogyasztásunk. Ugyanakkor a Föld erőforrásai nem végtelenek, ahogy például a kivágott erdőknek is sok idő kell mire újra régi pompájukat visszanyerik, az elszennyezett vizek tisztítása rengeteg energia, s a kőolaj, amit 200 év alatt elégetünk 200 millió év alatt jött létre.

Szintén körülbelül 50 éve - 1968-ban – publikálta Garrett Hardin a Science magazinban „A közlegelők tragédiája” című tanulmányát, melyben azt elemzi, hogy adott területen hiába tart egyre több gazda egyre több tehenet a magasabb hozam érdekében, mivel a mező túl van legeltetve, nincs ideje megújulni, kimerül, s végeredményben a tehenek egyre kevesebb tejet adnak majd (The Tragedy of the Commons | Science). Persze, ha a legelőn lévő gazdák mindezt belátják és közösen megállapodnak a legelő sorsáról, a tehenek számáról, s képesek belátni, hogy hosszú távon egy esetleges gyors haszon nem kompenzálja a hosszú távú hátrányokat, akkor a probléma orvosolható, illetve megelőzhető.

A Túllövés napja segít abban, hogy láthatóvá teszi számunkra, hogy épp a közlegelők tragédiáját éljük, hogy tudatosítsuk magunkban, hogy a források végesek, az egyensúly megborult, de ezt jelzi az egyre szaporodó szélsőséges időjárási napok száma is - az egyre gyakoribb aszály, az árvizek, a hőhullámmal érintett napok száma.

2_abra.jpg

2. ábra A globális Túllövés napja az elmúlt 50 évben (forrás: www.overshootday.org)

A Túllövés napját az emberek ökolábnyomából számolják. Ami pedig azt jelöli, hogy az adott egyén (vagy nemzet, cég, szervezet, tevékenység) mekkora biológiailag produktív területet (termőföldet vagy vízterületet) igényel annak érdekében, hogy fedezze anyag- és energiafogyasztásait, és lebontsa az általa kibocsátott hulladékokat. S így természetesen minden országban más időpontra esik a Túlfogyasztás napja is.

Amennyiben szeretnéd, te is kiszámíthatod a saját ökolábnyomodat, ezen az angol nyelvű honlapon:

http://www.footprintcalculator.org/

De akar magyarul is:

Ökológiai lábnyom számítás (kothalo.hu)

Jó tudatosítani, s akár évről évre számot vetni, hogy hol szaladt el velünk a ló, hol lehetne kicsit racionalizálni az életvitelünket. És sokszor nem csak a környezetnek, de testünknek-lelkünknek és akár a pénztárcánknak is kedvező alternatívákra áttérni avagy épp visszatérni.

3_abra.jpg3. ábra Szemét a Tisza-tavon (forrás: https://urban21.blog.hu/2022/07/14/14_csapat_kenuban_tutajon_a_tiszaert)

Jó hír, hogy bár a helyzet nagyon is komoly, de nem reménytelen. Ahogy az 50 évet felölelő áttekintésen is látszik vannak helyenként jobb évek. Például a közelmúltban a 2020-as, covidos év. S bár a kiváltó járványügyi helyzetet nem kívánjuk vissza, de szerencsére környezetbarát hozadékait bármikor átültethetjük a mindennapjainkba.

Pár tipp, amivel Te is könnyedén tehetsz azért, hogy élhetőbb legyen még sokáig ez a bolygó:

  • Optimalizáld a közlekedésedet! Ha tudod használd a tömegközlekedést vagy sétálj, biciklizz! - A közlekedés az emberiség szénlábnyomának 17%-át adja.
  • Próbálj, amit csak tudsz helyben megoldani! Válassz helyi, szezonális termékeket, vásárolj helyi termelőktől, vállalkozóktól.
  • Előzd meg a hulladékot! Igyekezz kevés csomagolást használni, válaszd a csomagolásmentes alternatívákat, boltokat, vigyél vásárláskor újrahasználható csomagolóanyagokat. Mielőtt vásárolsz valamit gondold át, hogy valóban szükséged van-e rá. Ne használj egyszer használható termékeket. Használj kulacsot.
  • Optimalizáld az energiafogyasztásod! Nyáron árnyékolj, hogy minimalizáld a légkondi használatát. Télen vegyél fel pulcsit, hogy kevesebbet kelljen fűteni. Amikor nem vagy otthon tekerd lejjebb a fűtést. Ne hagyd „standby” módban a készülékeidet. Ne moss fölöslegesen magas hőfokon. A meglévő, kereskedelmi forgalomban készen kapható, energiahatékonysági technológiák pedig legalább 21 nappal eltolhatják a túllépési napot a termelékenység vagy a kényelem csökkenése nélkül.
  • Vigyázz a vízre! Gyűjtsd az esővizet. Zuhanyozz fürdés helyett. Ne folyasd a csapot fölöslegesen. Ne önts vegyszert, olajat, festéket, szemetet az élővizekbe és a lefolyóba se!

A bejegyzés trackback címe:

https://urban21.blog.hu/api/trackback/id/tr5018132822

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása