Kalle Rovanpera 2022 rally világbajnoka
WRC

Az elmúlt hétvégén zajlott a sok év kihagyás után újra visszatérő új-zélandi rallyvilágbajnoki futam. A klasszikusan gyors és elég jó minőségű murvás utakon zajló rally futam csütörtöktől vasárnapig tartott néhol csak borús időben, de többségében inkább ordenáré esőzés közepette. A futamra annak Európától való távolsága miatt is mindössze 28 páros adta le nevezését. A Toyota 4 db Yarist indított, Rovanpera, Evans és Katsuta mellett Ogier kapott most autót. A Hyundainál Tanak, Neuville és Solberg álltak rajthoz míg a Ford egy igen szerény Breen, Greensmith, Bertelli trióval jelent meg a szigeten.

A Fordnál először - még pénteken Breen hibázott egy jobb kanyarban és lecsúszott az útról ahonnan a nézők még kiszedték, de utána megállt a kuplung a Ford Pumában és Breen dobta a pénteket. Szuperrallyval visszaállt szombaton és végig is ment a versenyen, de csak a 19. helyen ért célba, kár érte mert egyébként jó gyorsasági idői, helyezései voltak. Csapattársa Greensmith péntek este még az ötödik helyen fordult, de szombaton a 10-es gyorson a 6. helyről esett egy akkorát, hogy javíthatatlan lett az autója és kiesett a futamból. Ráadásul akkora a baj, hogy elképzelhetően még a soron következő Spanyol rally VB futamra sem tudják összerakni az autót. A harmadik Ford Pumával a gentleman driver Prada örökös olasz Lorenzo Bertelli végig csorgott a versenyen és legjobb Fordosként a 7. helyen ért célba.

A Hyundainál mindhárom versenyző kapott időbüntetéseket mert az autóikban a hybrid rendszer a megengedettnél több plussz teljesítményt adott le. Őket elkerülték a súlyosabb műszaki problémák így Tanak, Neuville és Solberg sorrendben végeztek a 3., 4., és 5. fontos pontokat érő helyen célba juttatva a csapat mindhárom versenyautóját.

A hétvége legnagyobb öröme a Toyota csapatot érte ugyanis a mindössze 22 éves Kalle Rovanpera megnyerte az Új-zéland rallyt, a plussz pontokat érő power stage-et és magát a 2022. évi rally világbajnokságot is! Marcus Grönholm 2002-es bajnoki címe után 20 évvel került újra Finn versenyzőhöz a rally világbajnoki cím! Rovanpera mögött második lett Sebastien Ogier a másik Toyota Yaris-szal, míg Elfyn Evans és Takamoto Katsuta baleset miatt feladni kényszerültek a rallyt.

A WRC2-ben a helyi hős Hayden Paddon nyert jobbján John Kennard-dal és a Hyundai i20 N Rally 2-vel.