Mikor Törökországba költöztem, csak pár szót tudtam törökül, így indultam neki új életemnek és az ismeretlennek. Nem is ismertem ott akkor még egyetlen magyart sem, így kifejezetten kalandosnak ígérkezett. Párommal közös nyelvünk az angol volt, amit szintén nem beszéltem akkoriban túl magabiztosan.
Felfedezni egy másik világot szavak és a szavaknak tulajdonított jelentések és jelentőségek nélkül, megnyitott bennem egy másik perspektívát, ami nem csak a keleti kultúrák befogadásának színes varázslatát hozta el, hanem saját világomban is áthelyezte a fókuszt.
Másképp próbáltam érteni a valóságot és másképp próbáltam megértetni magam. Kapcsolatunk során rengeteg félreértés adódott a szavak értelmezéseiből, a kultúrális különbségekből, mert kiderült, hogy másik kultúra teljesen másképp értelmezhet mindent.
El sem gondolkozunk ezeken a dolgokon a hétköznapi életünkben, hogy vajon a szavak és mondatok ennyire lényegesek e, mint amekkora jelentőséget és figyelmet tulajdonítunk neki.
A keleti kultúrák egyébként sem ennyire racionálisak, sokkal több a metakommunikáció, sokkal fontosabb a cselekvés. Talán pont a szófosztottságom segített abban, hogy felfedezzem, mi lehet a szavakon túl és hova vezet engem ez az új világ.
Volt, amikor akadályokat és félreértéseket hozott, de legtöbbször pontosan a korlátok és akadályok tűntek el, amiket a verbális kommunikáció állít elénk. Ahhoz, hogy szavakkal dekódoljuk egymást, fel kell állítanunk koncepciókat, gondolati mintázatokat, amiket valamilyen logika alapján követünk, folyamatosan dekódoljuk, érteni próbáljuk a másik ember által kódolt hangokat és betűket és arra a megfelelő betűket és hangokat keressük, mint válasz.
Felmerül e, hogy sokszor nem a szavak a válasz?
Eszünkbe jut e az, hogy a korlátaink nagy részét az állítja, hogy ki mit mond?
Mi történik, ha kivesszük ezt a képletből?
Utam során megpróbáltam a kultúrához a művészet által közel kerülni. Így találkoztam egy másik úttal és módszertannal, ahol a tanulás és a művészet, nem a beszéd és kommunikáció által születik meg. Nem lépésről lépésre, instrukciókat követve zajlottak az órák, hanem sokkal inkább teret adott a szabad játéknak, felfedezésnek és a belső mélységekkel kapcsolódásnak.
Azóta próbálom ezt megfogalmazni, átadni, valami utat találni ahhoz, hogy be tudjam mutatni azt a rettenetesen gazdag élmény világot, amit ez a tapasztalás az életemhez adott.
Hiába próbálom elmondani, kézzel-lábbal magyarázni, sehogy sem lesz az, amit szeretnék.
Ha nem éltük át az élményt együtt, teljesen másképp fogjuk dekódolni az azt leíró szavakat.
Sokáig rágtam magam ezen, hogy hogy is tudnám mindezt elmondani, megmutatni?
Rengeteg módon próbálkozok vele jelenleg is, hogyan lehet valami olyanról beszélni, amit itt nem ismerünk. Úgy, hogy ne legyen félreérthető…
Nehezen indultam annak neki, hogy elkezdjek írni és kommunikálni róla, enélkül viszont még kevésbé lesz érthető, úgyhogy belevágok valahogy, aztán majd megy valahova.
Azt viszont észrevettem, hogy mi magyarul nagyon nagy jelentőséget tulajdonítunk a szavaknak és mondatoknak: mit fognak szólni? mit fognak mondani? mit mondanak majd rólam? A másik oldalon pedig mit mondjak? mit kell rá mondani? keresem a szavakat, hogy jók legyenek, hogy megfeleljenek az elvárásoknak.
Rengeteg a szorongás a kommunikáció mögött, vagy túl sokat agyalunk rajta és a cselekvés pedig emiatt sokszor elmarad.
Kevesebb jelentősége lenne nálunk a tetteknek?
Tényleg az számít amit mondunk és rólunk mondanak?
Lehet e válaszolni valakinek cselekvéssel?
Törökországi nyári utam után egy hétre elmentünk nyaralni a férjemmel, ahol elhatároztuk, hogy az agyunkat is pihentetjük, keveset fogunk beszélni..
Tudod mit csináltunk helyette?