Shanghai Napló

Az élet ajándékaként egy ideig Shanghai a lakóhelyünk, itteni életvitelünket, tapasztalatainkat, élményeinket szeretném megosztani elsősorban családainkkal, barátainkkal, illetve hasznos útleírásokat, tippeket adni az utazóknak.

Szállások világszerte

Ha itt kattintasz az AGODA-ra vagy a BOOKING.COM-ra, olcson tudsz szallast foglalni es a blogot is tamogatod.

Accomodations

Booking.com

Autó bérlés!

Légszennyezettség

Időjárás

booked.net

Friss topikok

  • Vadrozsa: @_Toto_: Koszonom! Ez is jo mondas, tetszik :) Most is itt vagyok, eszaknyugati allamokban csavar... (2024.02.16. 17:20) India
  • gigabursch: Nagyon klassz lett, köszönöm! Ha van még, ne tartsd vissza! (2023.12.19. 16:27) Urumqi
  • Vadrozsa: En koszonom, hogy olvasod es ertekeled! :) (2023.10.03. 10:13) Turpan
  • gigabursch: Szép lehetett (2023.10.03. 01:59) Tianchi, avagy a Mennyei tó (Heavenly Lake)
  • gigabursch: Köszönöm, tetszik ez a sorozat! (2023.09.27. 00:55) Tashkurgan

Címkék

allatvilag (2) Brunei (1) bucsu (3) Cat Ba Island (1) Chongqing (2) Covid (6) Cu Chi alagutak (1) Dali (1) Del-Korea (4) Dengfeng (5) epiteszet (19) Expo terulete (1) fejlodes (3) fesztivalok (3) Fulop-szigetek (5) gasztronomia (23) Golden Bridge (1) gondolatok (15) Guilin (4) Guoliang (1) gyumolcsok (1) Hainan (1) Haiphong (1) Hangzhou (1) Hangzhou Bay (1) Hanoi (1) Harbin (3) hatosagok (1) Ha Giang (1) Henan (11) hetkoznapok (19) hirek (8) Hoi An (2) Hong Kong (1) Hong Kong es Makao (1) Ho Chi Minh (Saigon) (1) Hudec (3) India (1) ismerkedes (5) Kambodzsa (1) Kashgar (1) kertek (3) kiallitas (5) kinai modra (43) kinai szokasok (4) kinai ujev (1) kirandulas (40) kolbasztoltes (3) kolostorok (5) korhaz (3) kornyezetvedelem (4) kultura (31) Kunming (1) lakas (2) lakasunk es kornyeke (5) legszennyezettseg (1) Lhásza (4) Lhasza (1) Lijiang (1) Longmen-barlangok (1) Luoyang (2) Makaó (1) Malajzia (8) Mekong-delta (1) Mui Ne (1) muveszet (21) muzeumok (13) Nanping (1) Nemzeti Park (1) Nha Trang (1) parkok (10) Peking (6) piac (10) Qingdao (1) Shanghairol (26) Shanghai Botanical Garden (1) Shangri-La (1) Shaxi (1) Shenzhen (1) Suzhou es Tongli (1) Szingapur (1) szorakozas (10) szosszenetek (1) Taiwan (1) templomok (8) termeszet (4) Thaifold (6) Tibet (13) tortenelem (19) Uj-Zeland (14) ujgurok (1) ujsaghirek (11) unnep (13) utazas (101) varosnezes (28) vasarlas (6) Vietnam (21) vizivaros (4) White Horse Temple (1) Xian (2) Xidang (1) Xinjiang (13) Yuanyeng (1) Yubeng (1) Yunnan (7) Yuntai Geopark (1) zene (1) Zhangjiajie (2) Zhujiajiao (1) zoldsegek (1) Címkefelhő

2023.05.29. 08:25 Vadrozsa

Dadong

Lhásza városközpontjától 18 km-re fekszik a Nyenchen Tanglha-hegység napfényes völgyében és Lhásza legszebb falujának tartják. A legenda szerint évekig itt élt Tsangyang Gyatso (1683-1706), a 6. Dalai Láma, itt végezte lelkigyakorlatait, és számos romantikus verset hagyott hátra.

Ez valószínű annak is köszönhető, hogy a szegénység enyhítésére egy átfogó turisztikai fejlesztési projektben vett részt, melynek eredményeként „A tibeti népi kultúra első turisztikai falujaként” ismerték el. A hagyományos turisztikai elemek megtartása mellett, olyan különleges élményeket nyújt, mint a kempingezés, síterep, fotóklub, esküvői fotózási helyszínek és irodák.

Dadong csaknem 2000 éves történelemmel rendelkezik, ősi templomai közel ezer évesek. Az egyik a Nyimathang kolostor, ahol egykor a tibeti orvoslás nagymestereinek első generációja tanulmányozta az orvostudományt, rengeteg tibeti gyógyászati anyagot állítva elő, és továbbra is az egyetlen templom Tibetben, amely a Bhaiṣajyagurut (a gyógyítás és az orvoslás Buddhája a mahájána buddhizmusban) őrzi, gondozza.

Alapítója Ra Lotsāwa Dorje Drak, aki 1016-ban született Nyenamban, a Nangyul nevű faluban, az egyik legfontosabb nepáli-tibeti kereskedelmi útvonalon.
Ő az egyik legvitatottabb láma a tibeti buddhizmus történetében, különösen a Vajrabhairava és Kalachakra Tantrák terjesztése miatt. Élete során gyilkosnak és az okkult erők terjesztőjének tartották, ma azonban úgy tartják, hogy a magasabb tantrák tudója és őrzője volt.
Ra Lotsawának óriási pszichikai képességei voltak, amelyeket a meditációk és tantrák gyakorlásán keresztül hasznosított. Ezeket a természetfeletti erőket arra használta, hogy mágikus harcokban legyőzze riválisait.
Hihetetlen gazdagságot halmozott fel, és ennek eredményeként sok tanítványt gyűjtött össze. Hírhedtsége ellenére a szanszkrit szövegek nagyszerű fordítójaként is ismerik, és hagyatéka ösztönözte a buddhizmus újjáéledését Tibetben.
Vagyonának nagy részét templomok felújítására fordította Tsang és Lhato déli régióiban. Szponzorálta számos szanszkrit szöveg tibeti fordítását, a szentírások sokszorosítását, valamint számos nagy Buddha-szobor felállítását. Ezenkívül fogva tartott állatok ezreit szabadította ki. Számtalan vajlámpást, aranyozott szobrot és nagy mennyiségű teát ajándékozott templomoknak és kolostoroknak, Nepáltól Kínáig.

A Nyolc Gyógyító Buddha (Nyolc Buddha Testvér) imádata széles körben elterjedt a tibeti buddhizmusban és gyógyító hagyományokban.
A hagyományos tibeti thangkákon vagy szobrokon a Lapis Lazuli színű gyógyító mestert ábrázolják, a hét másik Gyógyító Buddha társaságában, egyikük maga Shakyamuni Buddha.
Sok gyógyulni vagyó ember keresi fel a kék színű Gyógyító Buddha kápolnáját.

A feljegyzésekben a Gyógyító Buddhát számos névvel illetik: Gyógyító Mester, Legfelsőbb Orvos, Legfelsőbb Gyógyító, A gyógyító Buddha, Legfelsőbb gyógyító Buddha stb. A Gyógyító Buddha fő elvét, a betegségek testi és lelki gyógyítását a mahajána hagyomány ősi szövegei írják le.
Ezek a szentírások magukban foglalják a gyógyítás szimbolikus, spirituális és fizikai vonatkozásait, utalással a Gyógyító Buddha imádatára.

Az Élet kereke (szanszkritul Bhavachakra) a születés, újjászületés és létezés körforgását jelképezi a szamszárában és a buddhista művészet egyik leggyakoribb tárgya.
Tibet és India szinte összes tibeti buddhista templomának külső falára fel van festve a bhavacsakra. Dzongsar Jamyang Khyentse Rinpoche állítása szerint:
„Az az egyik oka, hogy az élet kerekét felfestették a kolostorok oldalára és a belső falakra is (amelyet egyébként Buddha maga is támogatott), hogy az élet és az észlelés legalapvetőbb buddhista filozófiáját tanítsa az egyszerűbb farmerek és állattenyésztők számára. Emiatt az életkeréken található képek kifejezetten az átlagemberhez szólnak.”

A kerék szimbolikája:
Minden életkerék középpontjában egy kakas, egy kígyó és egy disznó áll, amely a kapzsiságot, a haragot és a tudatlanságot jelenti. Ezek azok a mérgek, amelyek a lényeket a létezés köréhez kötik, és az élet kerekét megfordítják Buddha tanítása szerint.
A második réteg a Bardo-t vagy a köztes állapotot ábrázolja. A fehér oldalon a bodhisattvák irányítják az újjászületést a Devas, az istenek és az emberek felsőbb birodalmaiba, mítg a sötét úton a démonok vezetik az embereket az Éhes Szellemek, Pokol és állatok alacsonyabb birodalmaiba, a cselekedeteik által létrehozott karmától függően.
A harmadik réteg a szamszára hat birodalmát ábrázolja.
A negyedik réteg a függő keletkezés 12 oksági láncszemét ábrázolja.
Az egész kereket Yama, a haragos dharmapala (bika) tartja patájában és szájában. A buddhista mítoszokban ő a Pokol Birodalmának ura és a halált, a mulandóságot képviseli.
A kerék jobb felső sarkában megjelenik a holdra mutató Buddha, amely reményt jelent a felszabadulásra.

A tibeti buddhizmus négy iskolája a Nyingma, a Kagyu, Sakya és a Gelug vagy Gelugpa. Sapkáik színe alapján is szokás megkülönböztetni az iskolákat.
Nyingma (vörös kalaposok), a 8. században alapította Guru Rinpoche és a két indiai mester Padmasambhava és Shantarakshita.
Kagyu (fekete kalaposok), szájról szájra átadott hagyományvonal, amely az elmélyedés kísérleti dimenzióval foglalkozik leginkább. A 11. század elején alapították, Tilopa (988-1069) az indiai yogi, Marpa Locava (1012–1096) és tanítványa Milarepa (1040–1123).
Sakya (vörös kalaposok) alapította Őszentsége Jigdal Dagchen Sakya (Dagchen Rinpoche), 1073-ban.
Gelug (sárga kalaposok) a tibeti buddhizmus legújabb és legnagyobb iskolája. Története Je Tsongkhapával (1357–1419) kezdődik, a tibeti buddhizmus egyik legjelentősebb tekintélyével. 1409-ben alapította a Ganden kolostort, halála után hívei megalapították a Gelug („erényes hagyomány”) iskolát.
A Nyimathang kolostor a Gelup szerzetesrendhez tartozik.

Dadong olyan tibeti különlegességekkel rendelkezik, mint a helyi joghurt, a tibeti füles fácán, az árpából készült alkoholok, valamint számos értékes tibeti gyógynövény.
A Napfény-völgy szokatlan mikroklímája lehetővé teszi az őszibarackfák termését ezen a magasságon, amit különféle termékek készítésére használnak, a lekvároktól és zseléktől a befőttekig.

Szólj hozzá!

Címkék: tortenelem kolostorok Tibet Lhasza


Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://shanghaibanelni.blog.hu/api/trackback/id/tr6818134372

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása