Ha rajtam múlna, olyan pártra szavaznék, amelyben nincsenek politikusok. Ilyen párt azonban nincs, a politikusok pedig a legszánalmasabb szavazási eredményből is olyan mozzanatot ragadnak ki, amelyet sikerként adhatnak el a nyilvánosság fórumain. Kívülállásomat indokolja, hogy nem rajongok a hatalmon lévőkért, Gyurcsány Ferenc kormányzását se tartom sikeresnek, sőt Magyar Péter mozgolódását is fenntartással figyelem. De maradjunk a volt miniszterelnöknél!
Gyurcsány a Demokratikus Koalíció alapítójaként és újraválasztott elnökeként adott interjút a Magyar Narancsnak. A január 23-én megjelent beszélgetésben több számot is említett, amelyek tűnődésre késztetnek. 2023 szilveszterén ugyanis azt írta a közösségi üzenőfalára, hogy a 2024. június 9-én esedékes európai uniós és önkormányzati választáson 1,1 millió szavazóra számít. Aztán a DK összejött az MSZP-vel és a Párbeszéddel, Kunhalmi Ágnes, a szocialisták társelnöke pedig 2024. április 24-én ezt mondta a Partizán stúdiójában: „Ma ez a három párt másfélmillió szavazót jelent.” A hármas szövetség 367.162 szavazatot kapott. Az 1,1 millió harmadrészét, az 1,5 millió negyedrészét. Ezt azért nem könnyű sikernek eladni.
Gyurcsány Ferenc nem először számolta el magát. A 2018-as országgyűlési választások kampányában kifejtette: „Amit gondolok erről a világról, az 700 ezer embernek fontos.” Az eredmény nem ezt tükrözte, a Demokratikus Koalíció 308.836 szavazatot kapott, és az 5,37 százalékával épp csak átcsusszant a parlamenti küszöbön. A ’18-as számnál kétségkívül több a 2024-es 367 ezer, mindazonáltal a különbség nem támasztja alá ama értelmezést, hogy a DK sikeresnek vélheti a tavaly nyári szereplést. Hisz’ nem egyedül hozta össze.
A jelek szerint Gyurcsány Ferenc nem okult abból, hogy kétszer is elszámolta magát. Harmadszor is nekirugaszkodott. Igaz, hogy kicsiben csinálta, de ugyanazzal a technológiával. A Magyar Narancsnak azt nyilatkozta, hogy a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselőjelöltje a harmadik helyet szerezte meg Potápi Árpád fideszes honatya megüresedett választókörzetében. A 11 százalékot olyan sikernek vélte, mely megnövelte a párttagok önbizalmát és erősítette a támogatók hitét. Okfejtésében látszólag van logika.
Szerinte ugyanis „a sajtó egy része” - nemcsak a kormánypárti, hanem az ellenzéki is - legföljebb 3-4 százalékot jósolt a dékás politikusnak. Ehhez képest annak három-négyszeresére tett szert, és ez biztató. Értem persze, hogy tartania kell a lelket az embereiben. Azt is, hogy nagyotmondással, a részletek elhallgatásával próbálja őket mozgásba hozni. De ha már kétszer is megjárta azokkal a fránya számokkal, akkor vajon nem kéne harmadszor óvatosabban csúsztatni? Mert nézzük csak, hogy a Tisza Párt távollétében mennyit is ér a Tolna megyei 2. választókörzetben elért 11 százalék?
Összehasonlítási alappal csak a 2018-as országgyűlési választás kecsegtet, amikor a képviselőjelölt Gecséné Dr. Slárku Szilvia kizárólag a DK színeiben indult. Igaz ugyan, hogy „csak” 8,48 százalékot ért el, de 3468 szavazatot kapott. Takács László, a Demokratikus Koalíció idei jelöltje viszont a pártelnök szerint szép reményekre jogosító 11 százalékot 2052 vokssal érte el. Ugyanabban a körzetben 1416 szavazattal kapott tehát kevesebbet. Ezt elég nehéz sikernek elkönyvelni, bár Gyurcsány Ferenc kísérletet tett rá.
Tíz mondat Gyurcsány Ferenctől
Nagyjából 150-200 ezer szavazója van a Demokratikus Koalíciónak, (InfoRádió, 2012. szeptember 18.)
2018-ban nem irreális 7-800 ezer ember megszerzése. (InfoRádió, 2016. január 21.)
Én akkor leszek miniszterelnök, ha lesz mögöttünk 2 millió szavazó. (Hír TV, 2017. december 21.)
Amit gondolok erről a világról, az 700 ezer embernek fontos. (Hír TV, 2018. március 17.)
1 millió szavazónk van. (ATV, 2021. február 13.)
Nagyjából 1 millió ember van körülöttünk. (atv.hu, 2021. október 22.)
Most 1 millió szavazónk van, egy év múlva lesz másfél millió. (Partizán, 2022. szeptember 27.)
Azért fogunk dolgozni, hogy több szavazónk legyen. Több mint most, 1,1 millió. (Facebook.com, 2023. december 31.)
/A dombóvári időközi választásról/ A sajtó egy része azt sulykolta a választók fejébe, hogy nekünk 3-4 százalékunk van. Ezt vágja minden nap az arcunkba, aztán kapunk egy számunkra ennyire nehéz helyen 11 százalékot. (Magyar Narancs, 2025. január 23.)
Az eredmény önbizalmat adott belül, és a támogatóknak is. (Magyar Narancs, 2025. január 23.)