Az új év nemcsak a fogadalmak és lehetőségek időszaka, hanem sajnos a csalók kreativitásának kibontakozásáé is. 2025-ben már nem elég az „óvatos vásárló” szerepét játszani – ébernek kell lennünk, mert a trükkök egyre kifinomultabbak. Hamis ajándékok, kuponok és megható történetek – ezek a modern átverések mézesmadzagai, amelyekkel könnyen kelepcébe csalhatják a gyanútlan fogyasztókat. Nézzük, mik az idei év legpofátlanabb trükkjei, és hogyan kerülheted el őket!
Forrás: Getty Images
„Gratulálunk, nyertél egy iPhone-t!”
Idén újra trendi lett az „ingyen ajándék” ígérete. A csalók előszeretettel használják a közösségi média hirdetéseit és e-maileket, hogy hamis nyereményjátékokkal csábítsanak. Egy kattintás, és máris a személyes adataidért, bankkártyaadatokért kuncsorognak.
Hogyan kerüld el? Ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az valószínűleg nem az. Ellenőrizd az ajánlat hitelességét a cég hivatalos oldalán, és soha ne add meg adataidat gyanús weboldalakon!
A hamis kuponok dzsungelében
Kedvenc márkád 70%-os kedvezménnyel hirdeti új kollekcióját egy gyanús hirdetésben? Ne dőlj be! Az ilyen kuponok mögött gyakran adathalász oldalak vagy vírusok rejtőznek, amelyek a bankkártyaadataidra és jelszavaidra vadásznak.
A megoldás? Soha ne kattints ismeretlen forrású kuponokra. Az igazi ajánlatok mindig a hivatalos oldalon vagy megbízható platformokon jelennek meg.
A „szívszorító” csalások új korszakában
Idén minden eddiginél több „segélykiáltással” találkozhatsz a közösségi médiában. Könnyeket csaló történetek, beteg gyerekek képei, vagy katasztrófa sújtotta családok kérései: ezek közül azonban sajnos előfordul, hogy csak a csalók színháza. Az érzelmekre hatva próbálnak rávenni, hogy anyagilag támogasd őket – természetesen a valós segítségnyújtás minden reménye nélkül.
Tartsd szem előtt: Csak ismert jótékonysági szervezeteknek adakozz, és mindig ellenőrizd az adománygyűjtő kampányok hitelességét!
A kéretlen alkalmazások csapdája
Az okostelefonokkal kapcsolatos visszaélések idén is tarolnak. Egy új fitneszalkalmazás vagy pénzügyi tanácsadó program letöltése után a telefonod már nemcsak a lépéseidet számolja, hanem az adataidat is begyűjti. Az ilyen alkalmazások mögött előfordul, hogy hackerek állnak, akik érzékeny információkhoz akarnak hozzáférni.
Figyelj, hogy csak a hivatalos áruházakból tölts le appokat, és ellenőrizd, hogy milyen engedélyeket kérnek. Ha egy app túl sokat akar tudni rólad, érdemes gyanakodni.
Hogyan legyél lépéselőnyben?
A csalók kreativitása nem ismer határokat, de a tudatosság az egyik legerősebb fegyver ellenük. Íme néhány általános tanács:
- Használj erős jelszavakat és kétlépcsős azonosítást a fiókjaid védelmére.
- Tartsd frissen az eszközeidet, hogy a legújabb biztonsági frissítéseket telepíthesd.
- Ne oszd meg az adataidat gyanús helyeken, és mindig ellenőrizd az online ajánlatok hitelességét.
- Gondolkodj kritikus szemmel: ha valami túl jó ajánlatnak tűnik, valószínűleg átverés.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal