A történelem érettségi feladatai és megoldásai 2024-ben

2024. május 08. 14:27 - Harmath Árpád Péter

Szokásomhoz híven idén is megjelentetem a középszintű történelem érettségi feladatait saját blogomon, némi személyes véleménnyel kiegészítve. Bár magántanítványaim nagy részét emelt-szintű érettségi vizsgára készítettem fel, bőven volt kiért szurkolnom a középszintű feladatsort illetően is. Főállásomban ugyanis 27 általam felkészített tanulóért drukkolhattam, hogy jól szerepeljenek a mai megmérettetésen. Bár a feladatokon végigtekintve úgy hiszem idén is sikerült jól "beletrafálnom" a kérdésekbe és sikerült átvennem velük a leglényegesebb témaköröket, melyek aztán valóban szembe is jöttek velük a feladatlapokon. Az esszéknél például Erdély és a világháború kirobbanása az alaposan átvett témakörök közé tartozott és ezekre számítani is lehetett.

tortenelem_erettsegi_1.jpg

Összességében nem találtam nehéznek az idei történelem érettségit, de 6-8 pontot könnyedén el lehetett rontani (bár így is 90% fölött végezhetett a diák.) De nézzük sorban feladatról feladatra haladva az Eduline nem hivatalos megoldásai alapján, mindenhol rövid magyarázatokkal és kiegészítésekkel, az idei 2024-es történelem érettségi feladatokat:

1es.jpgBár az első feladat igényelt némi földrajzi tudást, azért ki lehetett találni, hogy Konstantinápoly, Róma vagy Jeruzsálem a megjelölt város. Szent Pált illetően viszont kérdéses szerintem, hogy egy jelesnél gyengébb tanuló felismerhette e kiről van szó. (Ami azt illeti bárki előtt le a kalappal, akinek az idézetből beugrik Szent Pál.)

2es.jpg

Ez szerintem egy könnyű feladat volt, egyedül a poitiersi csata tűnik nekem kicsit nehezebbnek, mert bizony ezt az ütközetet kevéssé hangsúlyozza a középfokú oktatás. 3as.jpg

A 3-as feladatban Mátyás király kerül górcső alá. Szerencsére mindig kiemelten kezelem ezt az uralkodónkat, hiszen rendszeresen szerepel a feladatlapokban. Ezúttal is egy könnyen megoldható kérdéssort tettek fel uralkodásával kapcsolatban, melyet reményeim szerint a túlnyomó többség simán megoldott. 4es.jpg

Művészettörténet mindig szerepel az érettségikben. Ezúttal nem a román-gótikus, hanem a barokk stílus lett kiemelve. A feladat itt is egyértelmű és könnyű. Ezerszer elmondjuk diákjainknak, hogy a barokk a katolicizmus és az ellenreformáció művészeti irányzata és hogy díszes ünnepélyesség jellemzi.

5os.jpg

Az időrendbe helyezés trükkös, de logikával is megoldható, míg a többi 3 feladatrész szövegértelmezéssel válhat egyértelművé. Így összességében szerintem ez sem volt nehéz.

6os.jpg

A 6-os feladat az ipari forradalomról szól. Ez a téma is szinte állandó szereplő az érettségikben. A kitöltős részek könnyűek voltak a karikázós viszont kicsit becsapós és könnyen elrontható.  

6osuj.jpg

A 7-es feladat szerintem nem tartozik az egyszerűek közé. Főleg a Vaskapu okozhatott némi nehézséget a tanulóknak illetve a két utolsó, kitöltős rész (mert is több jó válasz is lehetséges szerintem). Itt könnyen lehetett akár 4-5 pontot is bukni.

8as.jpg

A 8-as feladatban a Trianoni diktátumra ráismerni nem volt nehéz, de a kommunizmus megnevezése "álszocializmusként" már elgondolkodást igényelhetett. A földreformot kitalálni az aláhúzott részből nem nagyon lehet, de szerencsére kizárással azért megoldható (hiszen a másik két opció kizárt). Az utolsó d) pont megint könnyű.

9es.jpg

A 9-es feladat első két részén biztosan sokan gondolkodtak el hosszú percekre, viszont Olaszországot és az antant szövetséget egyértelműen ki lehetett találni. Itt azért a 2 pont elvesztése szerintem sokaknál előfordulhatott. Az antant kisbetűs írásmódjával is lehettek gondok, bár ha pontot tett a vizsgázó a szó után, akkor mondatként értelmezhető a nagy betűs Antant kifejezés és úgy már elfogadhatóvá válik (helyesírásilag).
10es.jpgA 10-es feladat is kicsit felemás szerintem: a KGST kitalálása például nem könnyű, de az segíthet, hogy a kizárásokkal rá lehet azért jönni. A d) részben sokan az 1-est karikázhatták be, mert nagyon összekeverhető, hogy Helmut Kohl bejelenti az újraegyesítést vagy csak megfogalmazza az ahhoz vezető folyamat lépéseit. (Nem túl fair.)

11es.jpg

A 11-es volt a leginkább időigényes feladat, mely a Kádár-korról szól. Legutolsó részét nem lesz könnyű javítani (fontos lesz a hivatalos megoldó kulcs, hogy mit fogadhatunk el és mit nem) túl tág határokat ad a válaszra.

12es.jpg

A 12-es feladat idén is az elmaradhatatlan jó öreg grafikon-elemzés, aminek semmi köze a történelemhez. De mit tegyünk, ez van. A jó logikai érzékű tanulók simán megoldották, a kevésbé jó matekosok elszöszöltek vele. Töri tudást nem igényelt a dolog.

ESSZÉ FELADATOK

essze1.jpg

essze2.jpg

KIDOLGOZÁSOK

essze3.jpg

 essze4.jpg

essze5.jpg

essze6.jpg

essze7.jpg

essze8.jpg

alsolec.jpg

 Hivatalos megoldókulcs:

megoldokulcs1.jpg

megoldokulcs2.jpg megoldokulcs3.jpg

megoldokulcs4.jpg

megoldokulcs5.jpg

megoldokulcs5_b.jpg

megoldokulcs6.jpg

>>>

alsolec.jpg

1 komment
Címkék: érettségi

A bejegyzés trackback címe:

https://jegyzettar.blog.hu/api/trackback/id/tr8618399439

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Morpheus_ 2024.05.10. 21:30:53

Szerintem könnyű volt az idei történelem érettségi! Elég egyértelműek a kérdések, 90%-ra simán ki lehetett tölteni az egészet. Volt kb 10 pont amit nehezen lehetett bekasszírozni, de a többi egyáltalán nem nehéz.
süti beállítások módosítása