Információs Technológia

IT BLOG

Az igazság a mesterséges intelligenciáról

2022. május 28. 13:27 - RottenBiller

pexels-tara-winstead-8850833.jpg

Az elmúlt évtized elején optimista várakozások övezték az MI-t, amikor olyan AI asszisztensek kerültek az otthonokba, mint például az Alexa. „Alexa, ki az Amerikai Egyesült Államok elnöke?” és megkaptuk a választ. „Alexa, játszd le az Amerikai Egyesült Államok himnuszát” és felcsendült a hangszórókból a The Star-Spangled Banner, „Oh, say can you see by the dawn’s early light…”

Úgy érezhettük magunkat, mint egy sci-fi filmben, ahol egy MI-t is tartalmazó űrrepülőgép fedélzetén utazhattunk. Elképzeltük, hogy micsoda fejlődés vár ránk az elkövetkező 5 vagy 10 évben. Biztosra vettük, hogy hamarosan az univerzális mesterséges intelligencia vezérelte személyes asszisztensekkel fogunk társalogni. Hiszen a technológia exponenciálisan fejlődik.

Az igazság az, hogy a mesterséges intelligencia technológia nem tart ott, ahol gondoltuk.

A Tesla, a Toyota, a General Motors és a Google 2020 végéig önvezető autókat ígért nekünk, de még mindig várunk. Úgy tűnik, hogy a technológia mindig elérhetetlen.

A mesterséges intelligencia legújabb kutatásai a beszédfelismerés és a nyelvi feldolgozás kétségtelenül sokat fejlődött. Amit a mai napig nem sikerült megoldani az az, hogy megértsük valójában miről is szól a beszélgetés. A mesterséges intelligencia rendszerek ugyan leírhatnak egy beszélgetést, feltehetnek releváns kérdéseket, megadhatják a releváns választ. Azonban az igazság az, hogy a mesterséges intelligencia a mai napig nem tudja, hogy mit jelent a himnusz, sem azt, hogy elnök és azt sem, hogy mit jelent, az Egyesült Államok.

A ma létező mesterséges intelligencia rendszerek és egy autonóm ügynök között a szakadék olyan óriási, mint amit elképzelni sem tudunk. A szakadék a között található, hogy szerintünk mire képes a mesterséges intelligencia és a között, amire valójában képes. A vállalatok természetesen azon igyekeznek, hogy bebizonyítsák nekünk, ez nem igaz, ha elhisszük, hogy létezik ez a szakadék, akkor az meghiúsítja a nagy áttörést amire vártunk…

Az igazság azonban az, hogy újra kell definiálni a mesterséges intelligenciáról alkotott képünket. Csodálatos dolog az, amiket az emberi elme elképzelni képes. Azonban nem hagyhatjuk, hogy a képzeletünk felülírja a technológiai valóságot. Ideje, hogy a képzeletünk alkotta termékek visszatérjenek oda, ahová valók, a mozivászonra, a technológia területén pedig a nagyszerű ötletek a valóságos keretek között megvalósítható alkalmazásokra.

5 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://informacios-technologia.blog.hu/api/trackback/id/tr5417842557

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2022.05.28. 18:33:00

Engem az szokott zavarni, amikor egy feladatot állítólag mesterséges intelligenciával oldottak meg, holott valószínűleg nem másról van szó, mint hogy egy nem klasszikusan számítógépes feladatra írtak egy PROGRAMot. Ennyi. Azért, mert számítógépet használnak, nem mindenhol mesterséges intelligencia dolgozik. "Az igazság azonban az, hogy újra kell definiálni a mesterséges intelligenciáról alkotott képünket." És magát a fogalmat is. Hálistennek a programfejlesztői ipar már nagy bonyolultságú, korábban csak az ember képességének tartott problémákat is meg tud oldani, például az arcfelismerés, ami az elmúlt évtizedben rengeteget fejlődött. De a mesterséges intelligencia valami más, elsősorban tanulni képes, önmagát nagy mértékben megváltoztatni tudó programot vehetünk a megközelítés alapjának, és vékony a határ eközött és az adatok gyűjtésére és időben fejlődő feldolgozási algoritmusra szakosított program között. A mesterséges intelligencia divatszóvá lett, de a sajtó állítsa vissza a becsületét.

midnight coder 2022.05.28. 18:52:22

@Androsz: Az, amit intelligenciának hívunk, valójában egy rakás részképesség összessége. Amik az emberi agyban is különböző, egyértelműen meghatározható - sőt, a különféle sérüléseknek "hála" elég jól fel is térképezett - területeken helyezkednek el. Ezeknek a részképességeknek az implementálása különféle szinten tart.

Ezek persze nyilván programok - de a program működését nem pusztán az algoritmus határozza meg, hanem egy, az algoritmus által generált adatbázis. És az egyik probléma éppen az ezzel, hogy ahogy az emberi agy esetén sem tudjuk meghatározni, hogy hogyan ismerünk fel egy képet, ezt a neuronháló esetén sem tudjuk megtenni. Magyarul, a betanított neuronháló ugyan jobb eredménnyel tud felismerni egy mintát mint az ember, de nem tudod megmondani hogy hogy csinálta.

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2022.05.28. 20:16:06

@midnight coder: Ha egy sokféle célra bevethető neuronhálót uszítanak rá egy problémára, az mesterséges intelligenciának nevezhető, de ha "mesterséges intelligencia" festett egy képet Cézanne stílusában, az, részletesebb információ hiányában, lehetett csak egy erre írt program. Ahogy mondod, a program az algoritmuson kívül adatbázisból is áll, aminek a felépítését szintén program végzi, de ettől azt nem nevezem mesterséges intelligenciának, hanem csak egy célprogramnak. Nem szégyen az. Én is írtam már életemben sokféle programot, néha elég érdekes feladatokra is, de fel sem merült bennem, hogy fogalmam volna a mesterséges intelligenciák működéséről. Programozó vagyok, nem több, nem kevesebb, és a szememben egy egyszerű programnak is megvan a becsülete.

cavalry 2022.05.28. 21:59:33

Egyenlőre olyan hibák vannak, hogy pld a jogszabályok tele vannak definiálatlan fogalmakkal. A még durvább az hogy mondjuk "A" fogalom definíciója olyan hogy hivatkozik "B" fogalomra, "B" fogalom meg "C" fogalomra és "C" nincs definiálva. "A" fogalmat meg használják gyakran. Tehát sötét az egész jogszabály és egy csomó vállalat dolgozik vele. A bíró meg nem ért az egészből semmit. Ha már ott tartana a dolog hogy nem lenne definiálatlan fogalom a rendszerben és a fogalmak tulajdonságai is le lennének írva és a kapcsolataik is, akkor lehetne kezdeni a MI feldolgozását a témára. Így csak egy hülyeség halmaz az egész.

FayRodisz 2022.05.29. 08:54:20

Üdv a klubban.
Évek óta ugatérozom, hogy minden amire ész nélkül ráfogjátok a "mesterséges intelligencia" titulust, az csak egy adott feladatra kifejlesztett algoritmus, tök mindegy, hogy egy mechanikus vagy bármilyen más gép tudja működtetni...
süti beállítások módosítása