HTML

Lájkolj minket

Sportoljunk-e, ha fáj a derekunk?

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2023.06.01. 12:40

Sokan óva intenek a testmozgástól derékfájás esetén, de mennyire van igazuk?

A derékfájdalom különböző okokra vezethető vissza, például a rossz testtartásra, a mozgáshiányra, a túlzott terhelésre, sérülésekre vagy krónikus betegségekre. A deréktáji panaszok azonban nem jelentik azt, hogy fel kell adni a sportolást. Valójában az edzés lehet a kulcs a fájdalom enyhítéséhez.

gerinces_1_sport_es_derekfajas.jpg

Először is fontos megjegyezni, hogy a derékfájdalom súlyosságától és okától függően az orvos javasolhatja, hogy kerüljük vagy korlátozzuk a testmozgást. Tehát az első lépés, hogy konzultáljunk gerincgyógyásszal, mielőtt bármilyen sportot elkezdenénk. Az orvos azonban gyakran azt javasolja, hogy próbáljunk fizikailag is aktív életet élni, mivel ez rendkívül fontos az egészség szempontjából.

Az egyik legjobb módja a derékfájdalom enyhítésének és megelőzésének, ha rendszeresen végzünk erősítő gyakorlatokat, különösen az alhasi és a hátizomzat megerősítését. Az erős izmok segítenek a gerinc támogatásában és az érzékeny szövetek védelmében, csökkentve a fájdalmat. Az erősítő gyakorlatok közé tartozik a hát- és alhasi izmokhoz kötött hasprés, a hiperhajlítás és a csípőemelés. Azonban fontos, hogy ezeket az edzéseket helyesen végezzük el, kérjük gyógytornász segítségét, és ha a gyakorlatok fájdalmat okoznak, akkor azonnal hagyjuk abba őket. A derékfájás akut, fellángoló szakaszában pedig elsősorban a türelmes pihentetés ajánlott. Ha a rehabilitáció már megfelelő szintet ért el, akkor viszont szinte bármilyen sporthoz visszatérhetünk, a lényeg, hogy mindig figyeljünk a helyes kivitelezésre.

Kardió típusú edzések

A kardió edzés is hasznos lehet a derékfájdalom enyhítésében. Az aerob mozgások, melyek a pulzus megemelkedésével járnak, mint például a séta, a futás vagy az úszás, segítenek megerősíteni az izmokat, javítani a szív- és érrendszeri egészséget és csökkenteni a fájdalmat. Emellett az elhízás megelőzésében, illetve a fogyásban is szerepet játszanak ezek a sportok. Ez utóbbi azért is fontos, mert a súlyfelesleg extra terhet ró a gerincre, ami fokozhatja a derékfájdalmat. Az ilyen típusú edzést kíméletesen kezdjük, és figyeljünk arra, hogy ne terheljük túl a gerincet.

Az aerob edzést érdemes lassan és fokozatosan kezdeni, és ha fájdalmat érzünk közben, akkor érdemes leállni vagy csökkenteni az intenzitást. A futás esetén különösen fontos, hogy figyeljünk a bemelegítésre, a helyes technikára, használjunk megfelelő cipőt és ne végezzük kemény felületen (beton, aszfalt). Erre azért van szükség mert a kocogás és a sprintelés is együtt jár az ágyéki porckorongra ható, állandóan ismétlődő stresszhatással. Ennek az oka, hogy amikor a sarokcsont a talajhoz csapódik, az ágyéki gerinc a test tömegének közel 3-6 szorosát viseli plusz teherként.

Nyújtás fontossága

A nyújtás is fontos szerepet játszik a derékfájdalom kezelésében és megelőzésében. Az izmok rugalmasságának javítása segíthet enyhíteni a fájdalmat és megakadályozni a jövőbeni sérüléseket. Azonban kerüljük a gerinc túlzott megnyújtását vagy görbületét, és a nyújtásnak semmiképpen sem szabad fájdalmat okoznia.

gerinces_2_sport_es_derekfajas.jpg

Mikor álljunk meg?

Az edzés során mindig figyeljünk a testünk jelzéseire. Ha a fájdalom erősödik, akkor ajánlott abbahagyni vagy módosítani a gyakorlatokat. A sportolás után érdemes jéggel vagy hőterápiával kezelni a fájdalmas területet, hogy csökkentsük a duzzanatot és enyhítsük a fájdalmat.

Amikor nem sportolunk

Végül, de nem utolsó sorban, fontos megemlíteni, hogy a megfelelő testtartás és a helyes testmozgás mindennapi tevékenységeink során is segíthet megelőzni a derékfájdalmat. Kerüljük a hosszú időtartamú ülést vagy állást, és ha asztalnál dolgozunk, akkor ügyeljünk a megfelelő testtartásra, hogy ne terheljük túl a gerincünket.

Összességében, a sportolás nem feltétlenül ártalmas a derékfájdalom esetén, sőt, az erősítő és nyújtó gyakorlatok, valamint az aerob edzések segíthetnek enyhíteni és megelőzni a fájdalmat. Azonban fontos, hogy az edzést mindig az orvosunkkal egyeztessük, és figyeljünk testünk jelzéseire, hogy ne sérüljünk még jobban. Ha helyesen és óvatosan sportolunk, akkor a derékfájdalom nem az edzés végét jelenti, hanem épp ellenkezőleg, a fájdalom kezelésének a kulcsa lesz.

A cikk a Budai Egészségközpont gerincgyógyászának közreműködésével készült el.

Szólj hozzá!

Címkék: sport testmozgás derékfájás

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr7318136836

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása