HTML

Lájkolj minket

Télen se adjuk fel a szabadtéri sportolást!

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2023.02.02. 07:16

Számos pozitív testi, lelki hatása lehet, ha nem hagyjuk abba a szabadtéri mozgást télen sem.

Sokan a hidegebb, szeles, csapadékos időjárás beköszöntével búcsút mondanak a szabadtéri sportolásnak, attól tartanak, hogy megfáznak, vagy egyszerűen kellemetlennek érzik a kinti fizikai aktivitást hidegebb időben. Ha a téli sportokat, mint például a síelést, a snowboardot vagy a korcsolyázást űzzük a szabadban, akkor más mozgásformák is ugyanúgy élvezhetőek. Érdemes kitartani, mert a hűvösebb időben kint végzett sporttevékenységeknek a futástól a túrázáson át a kerékpározásig számos előnye van.

gerinces_1_teli_sportolas_1.jpg

Mozgással a túlsúly és a depresszó ellen

A legjobb, ha a hűvösebb időben végzett edzéseket akkorra időzítjük, amikor a legtöbb a természetes fény kint, tehát a délelőtti, déli órákra. Ezzel egyrészt csökkentjük a sötétben nagyobb eséllyel bekövetkező balesetek lehetőségét, másrészt több módunk van egy kis téli napfényt magunkba szívni mozgás közben. Mivel a szervezetünk számára fontos D-vitamin napfény hatására termelődik, ezzel erősítjük az immunrendszerünket, így kisebb eséllyel kapjuk el a téli vírusfertőzéseket, ritkábban leszünk influenzások vagy szenvedünk légúti betegségektől.

A téli szabadtéri mozgással több kalóriát égethetünk el, ezáltal az ideális testsúlyunk eléréséhez, megőrzéséhez is jobban hozzájárulunk, mintha a fűtött teremben edzenénk. A hidegben ugyanis a szervezetnek a test fűtésén, melegen tartásán is dolgoznia kell, ami a mozgáson túl ugyancsak energiát igényel. Emellett a hidegben végzett mozgás erősíti a szívet. Ilyenkor ugyanis “több a munkája”, vagyis ahhoz, hogy az oxigénben dús vért a szervekhez eljuttassa, nagyobb erőfeszítésre van szüksége, ez pedig hozzájárul a szívizmok keringésének javításához.

A szabadban, természetes fényben végzett mozgás jó ellenszere a téli depressziónak is. A mozgás és a fény együttes hatására a szervezetben endorfinok szabadulnak fel, amelyek örömérzetet, elégedettséget okoznak. Az elégedettséghez, önbizalomhoz hozzátesz a tudat is, hogy a téli hónapokban sem hagytunk fel a rendszeres mozgással.

Mire kell figyelni?

Megfelelő felkészüléssel és körültekintéssel lényegében minden nyárinak tartott sport űzhető télen is a szabadban. Manapság Magyarországon alig esik a hó, a hőmérő higanyszála még a leghidegebb hónapokban is ritkán kúszik fagypont alá napközben. Vagyis a fagyott, csúszós talajtól már kevésbé kell tartani, lehet futni, kocogni, nordic walkingolni, biciklizni, sőt, focizni, kosárlabdázni, erősíteni is a szabadban. Termálvízben a kinti fürdőzés, úszás is remek program.

Arra azonban figyelni kell, hogy ilyenkor a megfelelő sportöltözet sokkal fontosabb, mint melegebb időben. Rétegesen kell felöltözni, már csak azért is, mert a legalsó réteg, a síelésnél is használt úgynevezett aláöltözet szerepe különösen fontos. Ez vezeti el az izzadtságot úgy, hogy közben száraz marad, nehogy megfázzunk. A további hőszigetelő rétegek védenek a hidegtől, legfelülre pedig érdemes víz- és szélálló darabokat választani. Nem szabad elfelejtkezni a sapkáról, a kesztyűről és a meleg zokniról sem, hidegben ugyanis a szervezet kevesebb vért tud a végtagokba juttatni, emiatt a kezek-lábak szenvednek fagyásos sérüléseket a legkönnyebben.

gerinces_2_teli_sportolas_2.jpg

Nemcsak a felszerelés kiválasztása, hanem a test felkészítése is körülményesebb ilyenkor, de megéri időt szánni az alapos bemelegítésre. Szemben azzal, amikor tavasszal vagy nyáron indulunk el például futni, ilyenkor hosszabb és intenzívebb bemelegítésre van szükség. Az izmok nehezebben melegszenek át, tovább maradnak merevek, ezáltal megfelelő bemelegítés nélkül nagyobb lesz a sérülés veszélye. Az ízületekre ugyancsak igaz, hogy könnyebben sérülnek meg ilyenkor, ezért kell az ízületek teljes mozgásterjedelmét intenzíven bemozgatni edzés előtt. Fontos, hogy a bemelegítés az edzés helyszínén történjen, a sportolás megkezdése előtt. Nincs értelme otthon, előre bemelegíteni, mert még viszonylag közeli helyszínre érve is kihűlnek az izmok. Lehetőség szerint télen kezdjünk minden sportmozgást egy intenzívebb, 10-15 perces sétával, majd rövid gimnasztkával!

Télen még fontosabb, hogy maradjunk rugalmasak az edzéseink tekintetében. Vagyis ne ragaszkodjuk mereven a hét bizonyos napjaihoz, óráihoz. Ha az időjárás túl zorddá, nagyon csapadékossá, szelessé válik, ha az utak jegesek lesznek, akkor nyugodtan el lehet halasztani, vagy bentire lehet cserélni a szabadtéri mozgást. Egy-két alkalom elhagyása jobb döntés, mint balesetet vagy betegséget kockáztatni. Azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy egyes téli napokon rendkívül erős lehet a szmog. Nemcsak a nagyvárosokban, hanem a kisebb vidéki településeken is kialakulhat kritikus levegőminőség. Ezért mielőtt sportolni indulnánk, tájékozódjunk a légszennyezettségi adatokról. Amennyiben ez az egészségügyi határérték felé közelít, vagy meghaladja azt, próbáljunk eljutni a közeli parkokig, városszéli szabad területekre!

A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosának közreműködésével készült el.

Szólj hozzá!

Címkék: sport edzés depresszió napfény hideg bemelegítés mozgás szabadtér téli sport D-vitamin

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr7318039438

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása