HTML

Lájkolj minket

Miért érezzük izmainkat merevnek?

szerző: Gerinces Magazin létrehozva: 2023.01.26. 06:30

Gyakran érez hátán, vállán, derekán, esetleg végtagjain izommerevséget, fájdalmat, amely a mozgását is nehezíti? A kellemetlenség hátterében egy ismert jelenség, az izomletapadás is állhat, amely elsősorban az izmok szövetburkát, a fasciát érinti.

Az izmok letapadása gyakori kellemetlenség, bárkivel előfordulhat, és bármelyik izomcsoportot érintheti. A jelenség közismert neve szemléletesen utal az izmok állapotára, merevségére, kötöttségére, a mozgás átmeneti korlátozottságára, de valójában nem pontos. Nem az izmok „letapadásának” lehetünk ilyenkor tanúi, hanem egyfajta öngyógyító mechanizmusnak, amellyel a túlzott, egyoldalú terhelésre, traumákra válaszolnak mozgásszerveink. Az izom lágy kötőszövetei, elsősorban az izmokat burkoló hártyaszerű fascia ugyanis fokozott kollagéntermeléssel reagál a különböző mikrosérülésekre, az izomban történő apró szakadásokra. A kollagén felhalmozódása, összetapadása, a fascia feszessé válása, az így kialakuló belső szöveti hegesedés, a rostos összenövések okozzák az izommerevséget és a fájdalmat.

gerinces_1_merev_izmok_1.jpg

Mi váltja ki?

Az izomzat letapadásának számos oka lehet. Hanyag testtartás, kiegyensúlyozatlan terhelés, például féloldalas táskacipelés, a túlzott igénybevétel, terhelés miatt az izomszövetek megnyúlása, mikroszakadása, egyéb trauma, sérülés utáni hegszövet képződése, csonttörés miatti immobilizáció, sugárkezelés vagy gyulladás is kiválthatja. Fontos, hogy a tartós stressz is lehet a háttérben: a „védekező testhelyzet” rögzülése, a tartósan behúzott vállak miatt például gyakori a hátizmok merevsége, letapadása. Emiatt nyaki, hát- és vállfájdalom, zsibbadás alakulhat ki, sőt, mivel a rostos összenövések rontják a vérkeringést is, közvetve migrénes fejfájáshoz is vezethet.

Hogyan lehet kezelni a letapadt izmokat?

A kezelés célja nemcsak a fájdalom csökkentése, hanem az izmok rugalmasságának, mobilitásának visszanyerése, a vér- és nyirokkeringés normál állapotának helyreállítása. Többféle terápia létezik, attól függően, hogy melyik testrész és milyen mértékben érintett. Gyógyszerekkel enyhíthető a fájdalom, de ez csak tüneti kezelés, mindenképpen szükség van a kiváltó ok megszüntetésére is. Ebben a fizikoterápia eszközeinek (interferencia kezelés, ultrahang terápia, melegítő hatású kezelések stb.) és a gyógymasszázsnak és a gyógytornának lehet a legnagyobb szerepe. Az adott terület izomfeszültsége „házilag” lazítható meleg borogatással, hőpárnás melegítéssel is.

A letapadásokat felszabadító terápia lényege, az izomrostokban létrejövő myofasciális feszültségek helyére gyakorol nyomás. Habhenger vagy labda segítségével ezt otthon is megpróbálhatjuk. A fájdalmas pontok ingerlésével ér el eredményt a masszázsterápia és az akupunktúra is. A célzott gyógytorna gyakorlatok és a jóga is jó szolgálatot tehetnek.

gerinces_2_merev_izmok_2.jpg

A rendszeres (természetesen megfelelő bemelegítéssel kezdett és nyújtással zárt) mozgásra nagy szükség van, hiszen a folyamatosan tréningben tartott izmok jóval rugalmasabbak, és kevésbé sérülékenyek.

Hogyan lehet megelőzni az izmok letapadását?

A legfontosabb megelőzési mód a rendszeres mozgás. Betegség vagy mozgásszervi sérülés után is a lehető leghamarabb el kell kezdeni az aktivitást – természetesen az adott állapotnak megfelelő mozgásformával. Mindent meg kell tenni a rögzült, rossz testtartás elkerüléséért is: ülő munkavégzés közben rendszeres időközönként szünetet tartani, felállni, megmozgatni, lazítani, nyújtani a tagjainkat. Az izomszövetek hidratáltsága segít a rugalmasság fenntartásában, a mikrosérülések elkerülésében, ezért a megfelelő folyadékbevitelről is gondoskodni kell.

A cikk a Budai Egészségközpont gyógytornászainak közreműködésével készült el.

Szólj hozzá!

Címkék: mozgás izmok kollagén fascia izommerevség letapadt izmok stressz sérülés

A bejegyzés trackback címe:

https://gerinces.blog.hu/api/trackback/id/tr9018034418

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.


süti beállítások módosítása