HTML

Legyél Te is Szakértő!

Minden hírlevél feliratkozónknak egy 50 oldalas 3D nyomtatás kisokost és 3D Akadémia kedvezményt adunk ajándékba!

 

 

3D TECH WORSKHOPOK

Vegyél részt a 3D Akadémia képzésein és szerezz átfogó tudást a 3D technológiák jelenéről és jövőjéről!

3D nyomtatás, modellezés és szkennelés tanfolyamok a 3D Akadémián.

FRE3DEE a Facebookon

A termeszek és a 3D nyomtatás

ferenck 2023.06.09. 08:00

A természet a kezdetektől az infokommunikációs technológiák, köztük a 3D nyomtatás egyik ihletforrása. A közösségi állatok, például madárrajok, a hangyák vagy a termeszek viselkedése alapján több robot- és mesterségesintelligencia-rendszert mintáztak már, például a rajintelligencia-modellek is ezektől az élőlényektől ellesett mechanizmusokon alapulnak.

A svéd Lund Egyetem és az angol Nottingham Trent Egyetem kutatói szerint a termeszekre vonatkozó ismereteink segítségével a jelenlegieknél energiahatékonyabb épületek nyomtathatók. Következtetésüket egy namíbiai őshonos termeszfaj viselkedését tanulmányozva vonták le.

3dnyomtatas_termeszek.jpg

A termeszdombokat vizsgálva állapították meg, hogy az állatok túlzott energiafelhasználás nélkül képesek kényelmes beltéri környezetet kiépíteni. Három és öt milliméter közötti rácsszerű alagutak bonyolult hálózatát létrehozva, „kifogják” és szellőzésre, a belső tér hőmérsékletének szabályozására használják a szelet, azaz „klímás otthonokat” alakítanak ki.

A kutatók arra is rájöttek, hogy a szél a felesleges plusznedvességet és légúti gázokat is elviszi. Tanulmányukban leírják, hogy a termeszdombok egymással összefüggő alagútjainak bonyolult hálózata hogyan használható az építészetben a levegő, a hő és a nedvesség áramlásának újfajta alkalmazására.

A legmodernebb technológiák kellenek hozzá, a poralapú 3D nyomtatás az egyik, amellyel létrehozhatók ennyire komplex alakzatok. A természetes szellőzőmechanizmusok alkalmazása forradalmasíthatja az építőipart, kényelmesebb, energiahatékonyabb otthonok alakíthatók ki vele, ráadásul a klímarendszerek túlzott nyári használatával megnőtt széndioxid-kibocsátás is csökkenthető. A 3D nyomtatás intelligens rendszerekbe integrálásával, a szerkezetek tovább optimalizálhatók, és az új épületek energia-kibocsátása tovább csökkenthető.

A 3D nyomtatás nagy építőipari áttörése csak akkor lesz lehetséges, ha ugyanolyan komplex szerkezeteket tudunk majd tervezni, mint amilyeneket a természetben látunk. A természetszerű építkezés kezdeténél tartunk, most lehetséges először igazi élő és lélegző épületek tervezése – állítják a kutatók.

Címkék: építészet környezetbarát technológiák biomimikri

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://freedee.blog.hu/api/trackback/id/tr1118139750

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása