2023. már 28.

Így árazd a földed eladáskor!

írta: Földmester
Így árazd a földed eladáskor!

Legutóbb 2021 novemberében foglalkoztunk a blogon a termőföldek árazásával (a bejegyzés itt található: 6+1_tipp_földár). Mivel jelenleg is szinte minden nap kapunk megkeresést arra vonatkozóan, hogy segítsünk megállapítani egy adott földterület aktuális árát, ezért szeretnénk újfent egy kis segítséget nyújtani a témában.

Mikor lehet szükségünk a földünk árának meghatározására?

Elsősorban akkor, amikor el szeretnénk azt adni. De lehet, hogy épp az osztatlan közös tulajdon megszüntetése kapcsán válik aktuálissá a forgalmi érték meghatározása, ha például a tulajdonostársakat – vagy akár az örököstársakat – szeretnénk „kivásárolni” az adott ingatlanból. Termőföld ajándékozása vagy cseréje esetén is szükséges az ingatlan értékének meghatározása, de akár egy hitel felvételénél is fontos lehet, amennyiben a termőföld a biztosíték. Az is lehet, hogy egyszerűen csak kíváncsiak vagyunk arra, hogy aktuálisan mennyit ér a földünk.

Honnan tudhatjuk meg legegyszerűbben, hogy mennyit ér a földünk?

Bármi is legyen az érték meghatározásának az indoka, ma már a témában laikus földtulajdonosként is számos segítséget kaphatunk a földünk árazásához. Ezek legtöbbje ráadásul ingyenes.

A „termőföld értéktérkép” szókapcsolatot beírva az internetes keresőbe, több olyan találatot is kapunk, amelyek évekre visszamenőleg megmutatják – megyénként, de akár járásonként is – a különböző művelési ágú földek jellemző hektáronkénti árát.

Ennél konkrétabb segítséget kaphatunk ha termőföldár-kalkulátort keresünk, ezek jellemzően településenként és művelési áganként megmutatják néhány évre visszamenőleg is a jellemző földárakat. Mivel ezek az adatbázisok a NAV-nál dokumentált adásvételi szerződéseken is alapulnak, így jó közelítéssel segítenek az adott településen és művelési ágban a föld értékének meghatározásában. Az OTP agrár szakterülete által működtetett kalkulátor tapasztalataink szerint kifejezetten jól használható, néhány egyszerű adat megadásával a legtöbb település és művelési ág kapcsán azonnal megadja az érték-adatokat, a kalkulátor ezen a linken érhető el: OTP-termőföld-kalkulátor

Természetesen számos további lehetőség is rendelkezésre áll a földünk aktuális értékének meghatározására. Termőföld öröklése esetén a föld fekvése szerint illetékes polgármesteri hivatal állít ki egy hatósági bizonyítványt a föld (vagy a tulajdoni hányad) értékéről, amely a hagyaték átadásához szükséges. Optimális esetben ezek a hatósági bizonyítványok is az aktuális termőföld értéket állapítják meg.

Segítségünkre lehet még a Nemzeti Földügyi Központ honlapján elérhető ún. „Értékbecslési ajánlat” (NFK_érték), amelyet az osztatlan közös tulajdonú földek bekebelezése kapcsán készített az állam és amely járásonként és művelési áganként tartalmazza azokat a hektáronkénti vagy aranykoronánkénti összegeket, amelyet a bekebelezési eljárások (tehát egyfajta tulajdonba vétel) esetén minimálisan alkalmazni kell.

Megtehetjük továbbá azt is, hogy figyeljük a közzétett termőföld-adásvételi szerződéseket (Adásvételik), és az azokban foglalt árak alapján alakítjuk ki saját földünk irányadó értékét.  

Az ingyenesen elérhető kalkulátorok és adatbázisok mellett díj ellenében készíttethetünk értékbecslést is a földünkre, akár egy munkanap alatt elkészülő értékbecslési szakvéleményt is rendelhetünk online az erre szakosodott cégektől.

A NAV adásvételi szerződéseket tartalmazó adatbázisából is lehetséges adatokat kérni, ha például egy konkrét településen történt termőföld-adásvételek ellenértékére vagyunk kíváncsiak, ebben az esetben is díj ellenében szolgáltat adatokat a hatóság.

Végül pedig meg kell említenünk a földárak kapcsán várhatóan 2023. május 1-jén élesedő „csodafegyvert”, az Agrárkamara új adatbázisát, amely alapján országosan meg kívánják majd határozni a földárakat és a tulajdonosoknak is főszabályként (indokolt kivételek lehetségesek!) ehhez az adatbázishoz kell majd igazítaniuk az eladásra kerülő földek árait, azzal, hogy legfeljebb 10 %-os pozitív eltérés lesz megengedett alapesetben. Ma még nem ismertek ezen adatbázis részletei, így csak bízhatunk benne, hogy valóban egy releváns és minden településre, valamint művelési ágra kiterjedő adatokat tartalmazó, nyilvános és ingyenesen hozzáférhető adatbázis jön majd létre, amelyet folyamatosan aktualizál majd a kamara.

Több lehetőség is adott tehát, hogy a termőföldünk viszonylag pontos értékét meghatározzunk, a bejegyzésben felsoroltakon túl pedig érdemes a különféle ingatlan-hirdetési portálok adatait is böngészni, hátha találunk a tulajdonunkban állóhoz hasonló adottságokkal rendelkező eladó földet, melynek a meghirdetett eladási ára szintén segítheti a saját érték-meghatározásunkat.

Ha további kérdésed merült fel a földed vagy a tulajdoni hányadod értéke vagy értékelése kapcsán, úgy várjuk megkeresésed a foldkorulipalya@gmail.com címre, ahogy más, a földekkel összefüggő kérdésekben is. Ha pedig javasolnál további témákat, melyekről szívesen olvasnál, vagy a termőföldekhez, az agráriumhoz kapcsolódó szolgáltatás- vagy termékreklámodat szeretnéd elhelyezni a blogon, akkor is keress minket!

FONTOS! Kérjük, hogy mielőtt írsz nekünk, olvasd el korábbi bejegyzéseinket is, vagy csak fusd át azok címét, hátha megtalálod a keresett információkat! Igyekszünk minden felmerülő kérdésre minél hamarabb érdemi választ adni, de gyakran előfordul, hogy a feltett kérdésben foglaltakkal korábban már részletesen foglalkoztunk egy vagy több bejegyzésünkben, amelyek a segítségedre lehetnek!

Szólj hozzá