Mindent a támogatási rendszerekről

Legutóbb körbejártuk, hogy mi a helyzet az agglomerációs kínálatban és arra a következtetésre jutottunk, hogy ha valaki nem riad vissza a kihívásoktól, akkor most érdemes kiköltözni a városon kívülre. Egyre több az eladó ház, és nőtt a lehetséges alku mértéke is, tehát ha családi ház vásárlása vagy építése a terv, most érdemes körülnézni. 

pexels-scott-webb-1029599.jpg

Jelenleg több új támogatási rendszer is található a piacon, melyek segítségével városban és városon kívül egyaránt  jobb feltételekkel lehet  ingatlant vásárolni, építeni, vagy korszerűsíteni. Így akár az agglomeráció a cél, akár egy nagyvárosi lakás, illetve annak felújítása, most biztosan megéri körbejárni a témát. 

CSOK és Falusi CSOK

A CSOK régi sláger, egy vissza nem térítendő állami támogatás, ami a 2023-as támogatási rendszer egyik legfontosabb eleme volt, ám a nagyobb városokban 2024-ben már nem igényelhető. 

Helyette választható a Falusi CSOK, ami a CSOK egy speciális fajtája: elsősorban kistelepüléseken és külterületi tanyákon érhető el, ráadásul erre az évre az összege emelkedett. Meglévő ingatlan bővítésére és/vagy korszerűsítésére is használható, tehát egy energetikailag gyengébb épület esetén segíthet, hogy hőszigeteléssel modernizáljuk az otthonunkat. De használható új, egylakásos lakóegység vásárlására, építésére, valamint használt lakás megvételével egybekötött korszerűsítésre és/vagy bővítésre is. 

Új, egylakásos lakóegység vásárlása, vagy építése esetén az elérhető támogatási összege: egy gyermek esetén 1 millió forint, két gyermek esetén 4 millió forint, három vagy több gyermek esetén 15 millió forint. 

Meglévő lakásra is használható, ebben az esetben korszerűsítés és/vagy bővítés esetén a támogatás összege egy gyermek esetén 600 ezer forint, két gyermek esetén 2 millió forint, három vagy több gyermek esetén 7,5 millió forint. 

Az igénylőre, illetve az ingatlanra vonatkozó feltételek ugyanazok maradtak, de a részletekről mindenképp érdemes a kiszemelt bankban érdeklődni.  

pexels-elina-fairytale-3806958.jpg

CSOK Plusz és CSOK hitel

Nem csak a vissza nem térítendő támogatások, de a támogatott hitelek is átalakultak. A CSOK Plusz egy új lehetőség, igénybe vehető Budapesten, a nagyobb városokban és a preferált kistelepüléseken egyaránt.

A konstrukció kamata legfeljebb 3%, ráadásul komoly tartozáselengedés kapcsolódik a kölcsönhöz: a futamidő alatt született második babától 10-10 millió forintot elengednek a fennálló összegből. (Jelen esetben csak a futamidő alatt született gyermekek számítanak.) 

Igénybe vehető új lakás vásárlására, építésre, használt lakás vételére, meglévő ingatlan bővítésére, valamint használt lakás egy időben kezdeményezett bővítésre is. 

A támogatott hitel maximális összege függ a gyermekek számától: egy gyermek esetén 15 millió forint, kettő gyermek esetén 30 millió forint, három, vagy több gyermek esetén 50 millió forint a maximális összeg. A CSOK Plusz esetében azonban a meglévő és vállalt gyermekek számítanak, de mindenképpen kell gyereket vállalni a támogatás kihasználásához. 

A hitelhez kedvezményes kamat kapcsolódik: a kölcsön kamata nem haladhatja meg a 3 százalékot, ami jóval kedvezőbb, mint a piaci hitelek kamata. A futamidő alatt született első gyermeknél kérhetjük a törlesztési kötelezettség egy éves szüneteltetését, a második gyerektől pedig 10-10 millió forintot engednek el a fennálló tartozásából. Az első évben csak kamatot kell fizetni, a tőketörlesztést a második évtől kell megkezdeni. 

A feltételek között a legfontosabb, hogy kizárólag házaspárok igényelhetik, és  mindenképpen gyereket kell vállalni a támogatás kihasználásához. 

Jó tudni azt is, hogy a Falusi CSOK igénylése esetén a „normál” CSOK szintén elérhető marad. Itt a kamat ugyanolyan kedvező, nem haladhatja meg a 3 %-ot, de sem moratórium, sem tartozás elengedés nem jár. A hitel igénylésének feltétele, hogy kihasználjuk a Falusi CSOK-ot. 

Két gyermek után maximum 10 millió forint, három után pedig maximum 15 millió forint lehet a kölcsön összege. Ahhoz hogy el tudjuk dönteni, hogy a CSOK hitelt, vagy a CSOK Plusz kölcsönt érdemes választanunk, kérjük egy hitelszakértő segítségét.  

pexels-photomix-company-101808.jpg

Az 5 százalékos lakásáfa megy vagy marad?

Új építésű lakások esetén az áfa eddig alacsonyabb volt, de jó hírünk van: alacsonyabb is marad. Az 5 százalékos lakásáfa megmarad a  preferált kistelepülések és a nagyobb városok esetében, itt a szabályok sem változtak.  

Mi a helyzet a visszatérítésekkel?

 2023-ban a lakásáfa visszaigényelhető volt, ez a lehetőség azonban az idei évre átalakult. A preferált kistelepüléseken az adó-visszatérítési támogatás továbbra is elérhető, mégpedig a következők szerint:  

Ha korszerűsítünk, vagy bővítünk, akkor a munkálatok 27 százalékos áfája 5 millió forint összeghatárig visszaigényelhető. Amennyiben új házat vásárolunk, vagy generálkivitelezővel építtetünk, akkor a vételár 5 százalékos áfája visszaigényelhető, felső korlát nélkül. Új ház építése esetén a költségek 27 százalékos áfája visszaigényelhető 5 millió forint összeghatárig. 

Az illetékmentesség

Az illetékmentesség eddig is ismert volt, de szerencsére 2024-ben is van rá lehetőség. Amennyiben kihasználjuk a vásárláskor a Falusi CSOK-ot, vagy a CSOK Pluszt, illetékmentesen vásárolhatunk. Ez az illeték a vételár 4 százaléka. Új és használt lakásokra kistelepüléseken és nagyobb városokban is érvényes.  

pexels-tatiana-syrikova-3933091.jpg

Kinek jár a babaváró hitel?

A Babaváró hitel egy kicsit kakukktojás, mivel egy szabad célú kölcsön, amit főleg lakáscélra fordítanak, így fontos nekünk is megemlítenünk. 

Ez egy kamatmentes kölcsön, maximalizált összeggel. Idén 11 millió forint, amit legfeljebb 20 éves futamidővel igényelhetünk. Az első 5 év kamatmentes, amennyiben az első gyermek megszületik ebben az időszakban. Ha a futamidő alatt második gyerek is érkezik, akkor elengedik a fennálló tartozás 30 százalékát. Harmadik baba esetén pedig a teljes összeget. Cserébe ezt kizárólag házaspárok igényelhetik, és van korhatár maximalizálás.

Marad a jelzáloghitel tartozáselengedés?

Az alapvető szabályok ebben az esetben nem változtak: a második gyermek után 1 millió forintot, a harmadik gyermek után 4 millió forintot, minden további gyermek után 1-1 millió forintot engednek el a lakáshitel fennálló tartozásából. 

Fontos tudni, hogy csak a hitel futamideje alatt született gyermekek után jár az elengedés. Ha a kölcsön igénylése előtt már volt két gyermekünk, az nem jelent automatikus elengedést, de születik egy újabb gyerek, akkor az már a harmadiknak minősül, tehát egyből 4 millió forintot engednek el a kölcsönből. 

Összefoglalva látszik, hogy sok jó lehetőséggel számolhat az, aki ingatlan vásárlásba, vagy felújításba kezd. Mivel a fent felsorolt támogatások között elég nehéz eligazodni, ezért mindenképp érdemes egy hitelszakértő segítségét kérni, hogy pontosabb képet kapjunk az igénybe vehető lehetőségekről.

süti beállítások módosítása