Híres magyar szélhámos buktatta meg a svéd miniszterelnököt - 1932
2022. szeptember 30. írta: elmultszazadok

Híres magyar szélhámos buktatta meg a svéd miniszterelnököt - 1932

A világszinten ismert, kolozsvári születésű szélhámos három majommal a vállán sétált a Váci utcán, míg a rendőrség nyomozott utána. Nem ez volt a legnagyobb dobása, de ez is mutatja nagystílű és világi életmódját. A szélhámos, akit életében már “szélhámoskirálynak” tituláltak, luxuséletet élt, a legfrissebb londoni divat szerint öltözködött. Volt ő bankigazgatótól, brazil milliárdosig minden, még Eszterházy és Festetics gróf is, mindig annak adta ki magát, amiből épp pénzt lehetett szerezni. (Cikkünk az adt.arcanum.hu segítségével készült. Szeptember 29. - október 2. között előfizetés nélkül elérhető az Arcanum adatbázisa.)

fons_27_evf_3_sz_2020_-001.jpg

Menyus kedvenc átverése a Rio De La Plata csekkjeinek beváltása volt (Fons 2020/27/)

Nem válogatta meg áldozatait, hiszen voltak köztük gazdag özvegyek, pénzemberek, más szélhámosok, és még az olasz államkincstár is. A legfőbb módszere a csekkhamisítás volt, mely miatt több országból is kitiltásra került. Az 1930-as évekre már nemzetközi bűnszervezet feje lett, és így egyszerre három ország rendőrsége próbálta elkapni. Több alkalommal sikerült is börtönbe juttatni, de összességében hat évet töltött a rácsok mögött. Hírnevét maga is építette, sokszor az újságíróknak ő szolgáltatta a nem kicsit kiszínezett történeteket, így néhány róla megjelent sztorit fenntartásokkal kell kezelnünk. A legnagyobb húzása talán az volt, amikor a svéd miniszterelnök lemondásra kényszerült, de erről az ügyéről majd később részletesebben mesélek.1892 május 21-én született Kolozsváron Palkovics Menyhért néven. Anyja, Palkovics Fanni, izraelita vallású nő nevét kapta, mert apja nem akarta a nevére venni, ő állítólag a kolozsvári nap- és esernyőcsináló Hoffner Márk volt.

Menyus négy polgárit és technikumot végzett, később valószínűleg papneveldébe is járt, bár ez nem egyértelműen bizonyított. Iskolái elvégzése után bankban tanulta ki a rendszer működését. Később azt állította, hogy a Műegyetemen gépészmérnökként végzett, de az iskola archívumában ennek nincs nyoma.

Első bűntetteit már nagyon fiatalon, huszas évei elején kezdte, amikor a később szintén nemzetközileg ismertté vált barátjával, Sugár Vilmossal eladták a budapesti köztéri világítás egy részét. A nagyszabású üzletre 1912-ben került sor, amikor Menyus az újságban azt olvasta, hogy a nagyváradi önkormányzat a közvilágítást szeretné fejleszteni a városban. A fiatal szélhámos kapott az alkalmon és megegyezett Nagyvárad vezetésével, és az előlegként kapott pénzből felbérelt 120 munkást, akik modernizálás címszóval leszerelték Budapest közvilágításának minden második lámpaoszlopát, majd azt Nagyváradnak eladta. Sajnos bizonyíték nincs arra, hogy valóban megtörtént-e az eset, de az biztos, hogy az első rendőrségi feljegyzés Menyusról 1913-ban volt, amikor sikkasztás vétsége miatt egy napos fogházbüntetésre ítélték. Ezt csak később ülte le, mert közben vádat emeltek ellene zsarolás bűntette miatt, amiért két hónapi fogházat kapott és a Gyűjtőfogházban 1914 tavaszán le is ülte.

fons_2020-1660873683_pages279-279-001.jpg

Horváth Menyus fantomképe az Illustrierte Kronen Zeitung 1927-es számából

A zsarolás is érdekes módon zajlott le, hiszen egy férjes asszony elcsábításával kezdődött a történet. Egy vonatúton ismerkedett meg a jómodú, de férjezett nővel, akivel viszonyt kezdett. Menyus magát mérnöknek kiadva hónapokig csapta a szelet az asszonynak, majd hirtelen eltűnt. Néhány hét múlva azonban a hölgy apjánál tűnt fel, mint magándetektív és előadta, hogy tudomása van az asszony viszonyáról. A csavar az ügyben az volt, hogy azt állította a szerető férfi a nő miatt öngyilkos lett és a pár egymásnak írott szerelmes leveleinek egy része rossz kézbe került. De hogy ne tudodjon ki az eset, ő - mármint Menyus - 500 korona ellenében megszerzi a kompromittáló iratokat. Az ügy megegyezése érdekében az apát Menyus elhívta a Rákóczi út 56. szám alatti magándetektív irodába, ahol Menyus társai szintén nyomozónak kiadva magukat megegyeztek az ledér asszony apjával, hogy 200 koronáért visszaszerzik a leveleket. A család azonban meggondolta magát és feljelentést tett a rendőrségen, így Menyus és társai lebuktak, így került két hónapra börtönbe.

Ekkor már nemcsak ez a bűncselekmény volt számlájára írható, hanem több csalás is, melyek meggyőző, szuggesztív fellépésének köszönhetően számtalan embert csaptak be és így jutott nagy mennyiségű pénzhez. A bonyhádiakat például autóforgalmi vállalat megalapításával kábította, ehhez kért előlegeket, melyek miatt egyébként 1914-ben öt rendbeli csalásért elítélték. Bár egy ideig börtönben volt, 1917-ben lett vége az ügy tárgyalásának, ahol végül részlegesen felmentették azért, mert azt állította, csak amiatt nem lett meg a vállalat, mert őt letartóztatták.

A háború kitörése után Menyus autóvezető oktató tanfolyamokat hirdetett. A gyorstalpalóra rengetegen jelentkeztek olyanok, akik pár nap múlva besorozásra kerültek és indultak a frontra. Rengeteg pénzt szedett tőlük el a szélhámos, hiszen bár az elméleti oktatást megtartották, a gyakorlati részt már hanyagolta Menyus, mondván olyan összeköttetései vannak, hogyha valaki a rendőrségen tartott elméleti vizsgán átmegy, már nem is kell a gyakorlati részre elmennie, megkapja a vezetői engedélyt. Persze ez nem így történt, alig volt olyan, akinek sikerült volna a vizsgája, azonban idejük nem volt feljelentést tenni Menyus ellen, mert szinte rögtön vitték őket a frontra. Egy éven keresztül ment az üzlet, kb. 20.000 korona nyereségre tett szert és 152 embert károsított meg ezzel.

1914-ben nőül vett egy Kajba Klotild Matild nevű hölgyet, de a frigy nem tartott sokáig, mert a feleség nem nézte jó szemmel a csalásokat.

Az első világháború alatt Menyus a katonai rendészet látókörébe került. A születésétől fogva kacskakezű fiatalember rengeteg kitüntetéssel a mellén masírozott az utcán, ez vált gyanússá a rendészeknek. Állítása szerint huszár zászlósként egy ütközetben sérült meg a karja, amiről persze később kiderült, hogy  ez is hazugság volt. A besorozást mindig elkerülte, mert főtisztnek vagy orvosnak adta ki magát, és felső körökben ismerkedett.

A fiatalemberre első alkalommal akkor figyeltek fel az emberek, amikor az 1920-as emigrációsként Bécsben egy fél méteres vörösszőrű majommal  sétálgatott a Grabenon, mint az új párizsi divat legújabb őrületének megtestesítője. Ekkor tőzsdézett és pénzt keresett, de meg is szédült a vagyon által és még többet akart. Ekkor kezdte az átveréseket, méghozzá úgy, hogy egy vagon Salvarsan nevű gyógyszert adott el az olasz kormánynak, melyről tisztiorvosi hitelesítést is szerzett, de sajnos a szállítmány sosem érkezett meg a rendeltetési helyére. Állítólag erről az áruról két bőrt is lehúzott, mert hamis fuvarlevelekkel Londonba irányította a vagont, mely oda sem érkezett meg.

 

horvath_menyus.jpg

Horváth Menyus (Tolnai Világlapja 1932.32. sz.)

Az első igazán nagy ügy 1920-ra datálódik, amikor Menyus nemzetközi hírnévre tett szert. Az egyik előkelő bécsi hotelben brazil útlevéllel, különleges névvel egy olajbarna bőrű fiatalember jelent meg, aki magát a Brazilia állam attaséjaként mutatta be és több fős kísérettel rendelkezett. Két titkár, egy komornyik és feltűnően elegáns hölgy kísérte a hotelben. Néhány napnyi szállodában töltött idő után, a fiatalember fogta krokodilbőr tárcáját és megjelent az egyik helyi bankban, ahol tört németséggel kérte az ügyintézőt váltsa be a csekkjét. Majd letett a márványpultra egy 25000 hollandi forintról szóló, a Banca Rio de Planta bank által kiállított csekket.

Azonnal hellyel kínálták az exkluzív vendéget, majd egy rövid idő múlva a bank igazgatója udvarias szabadkozás közepette elmondta ügyfelének, hogy ilyen összegű kifizetésnek nincs akadálya, azonban az akkori viszonyok között kénytelenek megvárni a kiállító bank távirati visszaigazolását. Menyus ezen egyáltalán nem lepődött meg, mosolyogva mondta, hogy semmi baj, úgysem rögtön van szüksége a pénzre, majd néhány nap múlva visszanéz, hogy megjött-e a kábeltávirat.

Ezután fogta magát és átutazott Pozsonyba, méghozzá azzal a céllal, hogy ott az első postahivatalban feladjon Rudolf nevű barátja címére egy táviratot az alábbi szöveggel:

...Rudolf Bécs...Strasse 1. szám.

Kaptam a következő kábelt:

Bank ...Wien. „Rio de Janeiro 3588 No. 5. 22.920. III.8.

Attasénk dán X.V. részére számlánkra kifizetendő 25.000 hollandi forint. A csekk száma 13.512, Banca Rio de Planta."

Rudolf, a barát egyébként abban a bankban volt alkalmazott Bécsben, ahol Menyus a csekket be akarta váltani. Az ő feladata volt átvenni a postát és amikor megkapta a táviratot a címzést, mely ragasztva volt,  leszedte róla, így vitte a bankigazgató elé a papírt. Miután a bankár úgy vélte, hogy a bankba érkezett a Rio de Janeiro-i bank visszaigazolása, így maga ment el Menyus szállodájába és adta át a 25.000 holland forintot a szélhámosnak. A csalásra csak később derült fény, amikor a bécsi bank visszajelzett a braziloknak, hogy a kifizetés megtörtént, ezután a “címzett ismeretlen” jelzéssel visszaérkezett távirat volt a bizonyíték az átverésre.

Horváth Menyus ekkor már messze járt, így egyáltalán nem bukott le, sőt egy újabb történet részesévé vagy inkább kitalálójává vált 1922-ben Zágrábban. Egy feltűnően csinos táncosnő és egy amerikai antant tiszt volt ennek a sztorinak a további szereplője. A táncosnő egy bárban lépett fel, ahová sok antant katona járt, köztük az amerikai tiszt is. A férfi rögtön észrevette a feltűnő szépségű nőt, aki kivetette rá hálóját. A tiszt ostromolta a lányt, szerette volna meghódítani, azonban a táncosnő közölte, hogy még várnia kell, mert neki van egy nagyon jó módú, milliárdos brazil barátja, aki hamarosan Zágrábba érkezik, és miután ő rengeteg pénzzel támogatja, addig nem kezdhetnek viszonyt, míg a pénzes férfi az országban van. Néhány nap múlva Menyus érkezett saját autóján, sofőrrel a bárhoz, ahol jól szórakozott a társaság, még az amerikai tiszt is velük mulatott. Folyt a pezsgő, napokig tartott a mulatozás, amikor a táncosnő szólt az amerikainak, hogy a brazil barátja elutazik az egyik közeli földbirtokoshoz vadászni, így néhány órát együtt tudnak majd tölteni kettesben. Másnap a táncosnő telefonált a tisztnek, hogy most menjen át hozzá, a férfi örömmel, szinte röpülve száguldott át a lányhoz, aki azon nyomban egy a Rio de Planta bank csekkjét nyomta az arcába, mely 5.000 dollárról szólt és ezt mondta a férfinak:

“ Drágám, vidd el ezt a csekket a bankban, míg én felöltözködöm” - majd egy csók kíséretében kitessékelte a férfit a szobából. Mit tehetne ilyen esetben egy vágyakozó férfi, hát elrohan a bankba, ahol az amerikai tiszt által beválltásra váró csekket szó nélkül elfogadták. A pénzzel szaladt vissza a táncosnőhöz, aki időközben még nem öltözött fel, hanem azt mondta a férfinak, hogy menjen át a közeli kávézóba, ott várjon rá, mert lehet, hogy a brazil barátja figyelteti őket.

A katonatiszt azóta is várhatja a lányt, hiszen a táncosnő ezután csomagjait hátrahagyva a városon kívülre hajtott, ahol már várta Menyus és együtt tűntek el Zágrábból. A csalásra rájött ugyan a bank, de a szegény és átvert katonának kellett a pénzt visszafizetnie, nem pedig a csaló párosnak.

Ezek a “kisebb” átverések azonban csak a kezdet volt Menyus karrierjében. A jó nyelvérzékkel bíró, németül, franciául és románul is jól beszélő Menyus a világ számos országában okozott károkat. Általában csekkek hamisításával dolgozott, és eltérően a kor más nagyobb csalóival szemben, ő nem hivatkozott magasrangú emberek barátságára, hanem magát adta ki magasrandú személynek. Áldozatai között voltak olyanok, akik még a bírósági tárgyaláson is hitték, hogy tisztességes ember.

Legnagyobb dobásai között tartják számon Kun Béla átverését, valamint állítólag Carl Gustaf Ekman svéd miniszterelnök megbuktatásában is nagy része volt. 

carl_gustaf_ekman.jpg

Carl Gustaf Ekman (wikipedia.org)

Történet úgy kezdődött, hogy 1932-ben egy berlini interjúban Menyus elmondta el akarja adni svéd állampapírjait. 1930-tól kezdődően igazán jó kapcsolatokat épített ki a svéd nagy hatalmú pénzemberek között, sokuk bizalmasa, tanácsadója lett. Így nem elképzelhetetlen, hogy valóban szerepet játszhatott a svéd miniszterelnök megbuktatásában. 1932 augusztusában a magyar lapok címplapját járta be a hír. Az egész sztori alapján a Kreuger ügy adta. Ivar Kreuger, a "gyufakirály", aki ekkor a világ gyufagyártásának háromnegyedéért felelt, tanácsadója maga Horváth Menyus volt abban az időben. Menyus kiváló emberismerete, stílusa miatt könnyen került közel a gazdag pénzemberekhez.

Kreuger megbízta Horváth-ot, hogy szerezze meg minél olcsóbban a Grundfos-aranybányákat, így Menyus többször tárgyalt a tulajdonossal, végül 1931-ben 2,5 millió márkáért megszerezte a tulajdonjogokat. Tervük az volt, hogy 300%-os haszonnal adják tovább a bányákat. 1932 márciusában azonban Kreuger hirtelen meghalt. A hírek szerint fejbe lőtte magát, hagyatéka árverezésre került. Egyes információk szerint Menyus kergette öngyilkosságba, de ez nem bizonyosodott be. A lényeg, hogy Kreuger cégbirodalma becsődölt, világszerte és Svédországban számtalan kisebb-nagyobb vállalkozás dőlt be emiatt.

És itt robbant ki Kreuger és a svéd miniszterelnök korrupciós ügye. Állítólag maga Menyus dobta be a köztudatba, amikor nem kapta meg állítólagos értékpapírjait az örökségből. Kérte a miniszterelnök segítségét, de az elutasította, így Menyus berágott rá és kiteregette a szennyest. A miniszterelnök még 1932 februárjában a világválság miatt nehéz anyagi helyzetbe került, mint a kormánypárt vezetője, ezért Ekman nagyobb összegeket fogadott el a gyufagyárostól a közelgő választási kampányának finanszírozására.  Menyus erről tudomással bírt és a svéd királynak levélben hívta fel a figyelmét az 50.000 koronás csekkre, melyet Ekman kapott Kreugertől. A király üdülését félbehagyva kezdett vizsgálatot az ügyben, és miután kiderült, hogy valóban megtörtént a csekk átadása, a király lemondásra kényszerítette Carl Gustaf Ekman miniszterelnököt 1932. augusztus 6.-án. Bár ennek a történetnek a svéd lapokban nyomát sem találni, lehet alapja, de egyáltalán nem bizonyított tény.

fons_2020-1660873683_pages291-291-001.jpg

Horváth Menyus 1934 május rágalmazási perének tárgyalásán. (Fons 2020.XXVII.3.sz)

A sajtóval állandóan perben álló Menyus sokat köszönhet az újságíróknak, hiszen az általa szolgáltatott hírek voltak a fő alapjai a csaló legendájának kialakulásában. Sajnos semmi biztosat nem lehet tudni élete további szakaszáról, de egyes hírek szerint náci koncentráicós táborban halt meg, ahová származása miatt kerülhetett.

Horváth Menyus élete hatalmas kaland volt, mely a poltikától sem volt mentes. Életéről, csalási technikáiról bővebben és nagy részletességgel olvashattok az adt.arcanum.hu oldalain található a Fons (Forráskutatás és Történeti Segédtudományok) XXVII. évfolyam 2020. 3. számában. Szeptember 29. - október 2. között előfizetés nélkül elérhető az Arcanum adatbázisa.

 Forrás: arcanum.com oldalain található napi és heti lapok, valamint a Fons (Forráskutatás és Történeti Segédtudományok) XXVII. évfolyam 2020. 3. száma

A bejegyzés trackback címe:

https://elmultszazadok.blog.hu/api/trackback/id/tr4617943454

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása