Őrfi József építész szakmai blogja

Égigérő Építész

Égigérő Építész

15 alapelv a fenntartható lakóházépítéshez

Ha a legkisebb ökológiai lábnyom a cél, de kényszerű kompromisszumokat sem szeretnénk kötni.

2023. június 02. - Égigérő

Meglepetésemre megkeresést kaptam a Finn-Magyar Társaságtól: szeretnék a házunkat kiállítani Finnországban. A megkeresés szövegében indokként szerepelt, hogy „a jövőben a klímabarát épületállomány növekedése nem tud kizárólag új, energiahatékony épület állománnyal megvalósulni, fontos stratégiai szempont a meglévő épületek megőrzése és felújítása”. Meglátásuk szerint emiatt lehet jó példa a miénk, amit szeretnének bemutatni Finnországban a szélesebb közönségnek.

Persze nagyon megörültem és megírtam a kért kísérő szöveget, amiben összefoglaltam újra, hogy miért is építettünk, miért ilyen, miért ekkora, stb. Mikor a szöveggel készen lettem, hirtelen ötlettől vezérelve kigyűjtöttem a tanulságait. Ebből állt össze egy 15 pontból álló lista, amely mindegyikére példa ez a kis zsákutca végi házbővítés, ami iránt az érdeklődés évek múltával sem akar alábbhagyni. (Múlt héten adtam idén a második interjút a témában, eddig minden évben volt pár média-megjelenés.)

Fontos látni, hogy az érdeklődést egyszerűen a téma aktualitása adja, ez a ház egyszerűen jókor volt jó helyen és jó időben, ezen belül persze valóban hitelesen képviseli az értékeit. Meg kell emlékezni arról is, hogy sosem övezte volna ekkora figyelem ezt a házat Bujnovszky Tamás költői fotói nélkül, amelyeken sokkal szebben mutat, mint élőben (a valóságban nagyon szerény, simán elsétálnak mellette). Hálás a téma is, hiszen ki ne érezne közösséget egy olyan történettel, ahol a családfő azért épít két kézzel, mert nincsen pénze, és ahol a bővítésre egyszerűen azért van szükség, mert jönnek a gyerekek? És persze aminek a végén mesebeli fordulatként díjeső zúdul a házra, elnyerve a szakma és a közönség elismerését is :)

k01_1.jpgA bal oldali fehér rész a régi, a teraszos-faléces pedig az új. A rézsűt éppen hogy érinti a ház. A kép látószöge miatt az új rész sokkal nagyobbnak tűnik, mint a valóságban (Fotó: Bujnovszky Tamás)

A mostani finn-magyar megkeresés aktualitását az adja, hogy nem szórakozhatunk tovább az erőforrásainkkal. Nem lehet mindenkinek és mindenhova új lakóházat építeni, pláne nem nagy méretben, elfogyó, nehéz nyersanyagokból, komoly infrastruktúrát igénylő technológiákkal. Sokkal inkább lehet megoldás, ha megtanulunk mit kezdeni a meglévő adottságokkal, ha meglátjuk a megoldást a kötöttségek között is: magyarul tudunk mit kezdeni a meglévő épületállománnyal.

Nálunk is volt egy épület, ami a bővítés alapját adta. Hogy őszinte legyek, nagyon sokáig nézegettem, hogy mit kezdjek vele, mert sehogy sem akart összeállni a dolog. Végül egyszerűen „megnyújtottam” kétszeresére, amitől helyre álltak az arányai. A többi részletet a telken lévő adottságok inspirálták. Mivel nem akartam a fákat kivágni, kénytelen voltam alkalmazkodni hozzájuk. Nem volt pénzem túlzó megoldásokra, hát békén hagytam a lejtős terepet is, és egy pici (hat négyzetméteres) pincével oldottam meg a szintkülönbség áthidalását.

A fák miatt nem lehetett sávalap, ezért pontalapok készültek, melyek felett vasbeton gerenda fut, pontosan a terep felszínén. Így át tudtam hidalni az alapozást a gyökerek felett. A többi szerkezet fából készült, közötte hőszigeteléssel és eltérő homlokzati kialakításokkal. A szerkezet állítását négyen végeztük, a rétegrendeket és a külső-belső látszó felületeket egyedül alakítottam ki. Emiatt egyszerre sosem érkezett sok építőanyag, a szűk zsákutcánkban nem járt miattunk sem kamion, sem betonmixer.

Ezekről a tanulságokról kezdtem írni ezt a blogot, amikor a covid megjelenése megkerülhetetlenül ráirányította a figyelmet az eddigi építési gyakorlatok meghaladásának fontosságára. Miután a sok díjat megkaptuk, én is csak egyesével, hosszabb idő alatt jöttem rá, hogy ami nálunk történt, több szempontból érdekes lehet mások számára. Nézzük tehát ezt a 15 pontot!

 

A fenntartható lakóházépítés alapelvei a legkisebb ökológiai lábnyomért

  1. Új építés kis léptékben, a meglévő építmények lehetőség szerinti megőrzése, átalakítása
  2. Az adottságokat és kötöttségeket elfogadó, kreatív tervezés és design
  3. Az eredeti terepfelszín és a meglévő növényzet megőrzése
  4. Közelben kapható építőanyagok használata
  5. Természetes anyaghasználatra törekvés és újrahasznosítás
  6. Kicsi építési infrastruktúra, munkagépek helyett élőmunka előnyben részesítése
  7. Könnyen megvalósítható szerkezetek nagy fesztávok nélkül
  8. Könnyen beépíthető szerkezeti elemek és szelíd alapozás
  9. Fokozott hőszigetelés
  10. Ahol a településkép engedi, több szintes kialakítás
  11. Az alapterület és az épület belső térfogatának maximális kihasználása
  12. Kompakt fűtött terek, akár kényelmesebb méretű átmeneti terekkel
  13. Ahol szükséges, kisméretű konzolos szerkezetek a hasznos alapterület bővítésére
  14. Csapadékvíz helyszíni szikkasztása
  15. Több generáció békés egymás mellett élése

 

A bejegyzés trackback címe:

https://egigeroepitesz.blog.hu/api/trackback/id/tr7718137442

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása