Diary of Cardinalis

Cardinalis szerint...

Cardinalis szerint...

A besúgó: töriből bukásra áll, de nem is ez a lényeg!

2022. május 14. - Cardinalis

large_abesugo_giff_csoportkep.jpg

A nyolcadik részre egészen bizonyossá vált. Hiába kéri Réz András számon a történelmi hűséget az alkotókon, hiába emlékeznek egészen másként az idősebbek, A besúgó a hibái ellenére is visz, magával ragad, mert ez a sorozat ugyan túloz, néha bűvészkedik és  „csal” is, ennek ellenére simán viszi a pálmát.

Réz András figyelmét arra kellene felhívni, hogy ez a sorozat az alkotók ifjúsági kalandregénye, a mindig újak a lázadása, olyan eszmények apoteózisa, mint a szabadság, becsület, hűség, kiállás. Éppen ettől lesz áthallásos, mert örök értékekről beszél.

A nyolcadik rész hatása alatt ezer dolog jut eszembe. Hogy amikor a fiatalokat veri a III/III-as bagázs, akkor akarva akaratlanul Fábri Ötödik pecsétje sejlik fel. Amikor a nyilasok a jól megvert asztaltársaságot arra kérik, hogy köpjék le a Krisztusként szenvedő rabot, akit történetesen a fiatal Cserhalmi alakít. Csak akkor mehetnek haza... A másik film, ami folyton felsejlik bennem A besúgó közben, az a Megáll az idő. De mennyire más ez az izgága, nagyon változtatni akaró fiatalság, szemben az egyre inkább impotenssé váló hatalommal, mint a nagyjátékfilm szereplői, akik pontosan tudják, előbb vagy utóbb ők is olyanok lesznek, mint a szüleik, vagy a tanáraik... Mert míg a hatvanas években a teljes nihil, csalódottság, kilátástalanság jellemezte a lázadó fiatalokat élünkön Pierre-rel, lásd; "Éljenek a hülyék, ne legyen semmi!", addig ebben az új sorozatban benne van az is, (és persze tudjuk is retrospective), hogy valami újnak kell jönnie, valami másnak... És nagyon remélem, hogy A besúgónak lesz folytatása, mert bizony a kilencvenes évek is megérne egy nagy (sorozat)misét! 

ÁM amikor a négynegyvenégyes Mészáros Juli simán veti oda, hogy „tinidráma”, akkor hangosan, vinnyogva nevetek fel. Aztán jön Hodosán Rózsa és Rainer M. és még jobban belegázolnak... Hogy kérem ez nem így volt, ez nem így történt etc...

Tiszteletem. De ennyi! Könyörgöm, hát itt mindenki hülye? Ha dokumentumfilmet akartak volna forgatni az alkotók, akkor nem az entretainment felől közelítették volna meg a dolgot.

És kérem, tessék figyelembe venni, hogy az alkotók mesét mondanak. Egy olyan mesét, amiről nem állítják, hogy így volt, hanem tegyük fel, ők így látják, nekik így mondták, ők így akarják hinni, megélni. Tessék mondani ki kéri számon Jókain a tűpontos hitelességet?

Keverednek évek, történések, de ettől még simán felemelő, ahogy a fiatalok lázadnak, ahogy mernek, ahogy láttattják maga magunkat.

Karinthy segít nekünk, amikor találkozik egy fiatalemberrel. Azzal a sráccal, aki ő maga volt, aki nem akart megalkudni, aki még fejjel a falnak, aki arról álmodott, amiről József Attila hiszi, hogy tűzoltó leszel, katona, meg vadakat terelő juhász.

A nyolcadik rész nekem egyszerű bizonyság, hogy a fiatalok pontosan ugyanolyak ’48-ban, ’56-ban, vagy ’88-ban… A márciusi ifjak, a forrófejűek, a Petőfik, akik királyokat akasztanak, akik címert vágnak a zászlóból, akik megveretik magukat március 15-én és akik úgy érzik a FreeSZFE épp olyan forradalom és lázadás a mindenkori hatalom ellen, ami akkor is megéri, ha nincs holnap, ha nincs szép jövő, csak keserv.

Sodró Eliza mondja Friderikusznak, hogy neki akkor is érdemes kiállni egy eszme mellett, ha ez az ő karrierjébe kerül. És azt hiszem, ilyen mondatot teljes meggyőződésből csak harminc alatt mond az ember. Harminc felett, már általában van állása, egzisztenciája, talán családja is és akkor már elgondolkodik, mi mennyit ér nekem. És tudjuk, hogy a tett halála pontosan ez az okoskodás. 

A besúgó pont azokról a mindig ifjakról szól, akiket nem érdekel, hogy a hatalom mit tesz velük. Petőfiék nem tartottak veréstől, elnyomástól, börtöntől. Az ifjú Orbánt nem érdekelte, hogy a gumibot az adámcsutkáját szorítja, ahogy a színésznövendékeket sem érdekelte, hogy mi lesz holnap. Ma kell lázadni, ma kell kiállni, megmutatni és a középső ujjukat emelni a hatalomnak.

opera_pillanatfelvetel_2022-05-14_115958_www_nkp_hu.png

opera_pillanatfelvetel_2022-05-14_120051_obudamost_hu.png

A besúgó egyértelműsíti milyen morális eszmék mellett teszi le a voksot. A besúgó a „mocskos idő” ellenére is szeretne tiszta maradni. És persze igaza van mindenkinek, hogy ha Máté az 1985-ös Queen koncertre tud jegyet szerezni, akkor számon lehetne kérni az alkotókon valamiféle történelmi hűséget.

De nekem, aki élt a 80-as években, már Máté Chicago Bulls-os kabátja is ordította, ez nem lehet 1985… Hiszen a csapat a 90-es évek jelején lett igazán népszerű, azt követőn, hogy 1991 és 1993 között háromszor nyerték el a bajnoki címet és lettek főcsoportgyőztesek az NBA-ben. Csalunk néhány évet, de cserébe örök emberi értékeket villantanak fel trendi módon, ami sokkal fontosabb annál, hogy közben elvereznek a történelmi hitelesség oltárán.

Hodosán Rózsát már az első rész felbosszantotta, és nem nézte tovább. Ez is egy emberi attitűd. Én már az első résznél tudtam, hogy az összest meg fogom nézni. Előszedem a gyerekkori fotóimat, leültetem édesapámat az első rész elé és megkérdezem, te hogyan emlékszel?

Miközben pedig tévé képernyőjén ég a szovjet zászló, arra gondolok, hogy szeretnék ott lenni Gerivel, Szávával, Mátéval, Karcsival. Szeretnék a hatalom szemébe köpni. Szeretném ordítani, hogy ártatlanul ítélték el nagyapámat (munkásellenesnek nyilvánítva) és zárták a szegedi Csillagba 1948-ban! Szeretném az arcukba köpni, hogy a tanult, olvasott, művelt nagymamám, aki egy csendőrbiztos lánya volt, csak takarító lehetett a nyírbátori tanácsházán. Szeretném az arcukba üvölteni, hogy apám innovációs díja miért csak a rendszerváltás után került elő a páncélból?

Szeretném lenézni magam, minden alkumért, megalkuvásomért. Szeretnék szembenézni magammal és kérdőre vonni, hogy mikor lettem ennyire kimért, ennyire mérlegelő. És aztán szeretném lenyugtatni a bennem élő forradalmárt, hogy te gyerek, megellik az három tőggyel is.

Magyar József, egy nyírbátori költő írta, „minden hatalmat megutáltam már, csak azt nem, amikor éjjel fölém magasodsz az ágyban…”

A kisember örök lázadása ez, a kisember örök bizodalma a mindig ifjakban, hogy a hév, a régi sutba dobása az csak jót hozhat nekünk…

Így lesz A besúgó találkozás egy fiatalemberrel. Így lesz a pontatlansága ellenére is örök mementó, hogy mit és hogyan ne. A rajongásom nem szakmai, nem esztétikai, hanem morális alapú.

ui: Geri ambivalenciája, és a muszáj megalkuvása mögötti értékrendszer pont megerősíti, amit írtam. A megzenésített József Attila vers a végén meg hab a tortán!

A bejegyzés trackback címe:

https://cardinalis.blog.hu/api/trackback/id/tr4517831201

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Etniez 2022.05.15. 21:31:15

Jó írás, jó a sorozat is.

Etniez 2022.05.15. 21:35:33

Hogy jobban is kifejtsem: jó lett a casting, innen indul. A történet fordulatos, csak nagyon kicsit kiszámítható, párbeszédek hitelesek. A díszletek rendben vannak, csak fura, hogy minden autó csilli-villi, egyáltalán nem volt jellemző erre a korra, de gondolom csak ilyen patika OT-s autók voltak elérhetőek..
Jól látod, ez nem dokumentum film, tévúton jár az, aki erre számít.

A sorozatban kimondtak egy nagyon fontos tanulságot, már csak ezek miatt érdemes megnézni:

"Van egy dolog, amiben hihetetlenül szerencsétlenek és bénák vagyunk. És ezt úgy hívják, hogy demokrácia. Van valami a magyar néplélekben, ami akkor nyugodt, ha valaki azt mondja, hogy “Gyertek utánam, erre, megvédelek titeket!”. Ezeknek az embereknek a vezetékneveiről vannak elnevezve az újkori magyar történelmi korszakai: Horthy-korszaktól, Rákosi-korszakon át, szerintem, visszanézve majd Kádár-korszakig. Ezek egytől egyig fiatal forradalmárokból lett öreg zsarnokok, soha, de soha még semmi jó nem sült ki belőlük."

Ebben sajnos benne van a múltunk és a jelenük, és remélem hogy nem, de a jövőnk is.

Gógita 2022.05.15. 21:54:41

@Etniez: Szezont a fazonnal, dumák.

Ez is egy mondás a nyolcvanas évekből.
A forgatókönyvíró meg a rendező így gondolja, ez is egy vélemény.
Egy országot vezetni, szarviharos időkben nem olyan könnyű, mint ahogy a fiatal forradalmárok azt képzelik.

Erre akkor jönnek rá, amikor neki kell csinálni. Így lesznek a fiatal forradalmárokból zsarnokok, vagy csak simán felelős vezetők. Mert dumálni, lázadni könnyű. Vezetni, felelősséget vállalni egy országért meg nem az.

konrada 2022.05.16. 11:08:49

"Szeretném lenézni magam, minden alkumért, megalkuvásomért. Szeretnék szembenézni magammal és kérdőre vonni, hogy mikor lettem ennyire kimért, ennyire mérlegelő."

...hát így valahogy. Mert bár megértettem én már akkor, hogy ki miért lettek idősebb ismerőseim ilyenné az évtizedek alatt, de nem értettem egyet velük. S ezért - ha akkor találkozom mai önmagammal - talán fel is köptem volna az ég felé.

...most meg megalkuvóan én is azt mondom: "okosabb lettem én is", még ha nem is igaz...

Haloperidol 2022.05.16. 11:31:31

Nekem is bejött a sorozat, nem tudom, hogy mit kell azon baszkolódni, hogy nem hű történelmileg.
A hangulat, a mondanivaló benne van, ami kell, ami fontos. Ez egy jó sorozat, és a karakterek is jók, akárki akármit mond.

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2022.05.16. 14:22:18

Ha majd a számomra is elérhető tévék valamelyike leadja, szívesen megnézem én is, mert az én korosztályomról szól. Tényleg kiváncsi vagyok, mennyire tűnik majd hitelesnek.

morph on deer 2022.05.16. 14:25:32

Hát én szintén abbahagytam az első rész után, számomra, aki bőven nagykorúként és az eseményekre bizonyos rálátással éltem már akkor, bosszantóan hiteltelen.
Szemmel láthatóan azoknak készült, akik a jóval későbbi politikai narratívák nézőpontjából eddig is valahogy így képzelték el ezt az időszakot, nekik nyilván így “valósághű” az, ami szerintem hatásvadász túlzás, vagy teljesen felesleges, hangulatfestő kitaláció.

Hogy miről beszélek?
Teljesen biztos, hogy a beszervezésre nem ilyen teátrális módon és dzsémszbondos körülmények között, az étkezőkocsiban, a személyzet jelenlétében került (volna) sor, még akkor sem, ha történetesen a felszolgáló is besúgó.
Kizárt dolog, hogy apuka, - akinek ugye semmi köze nem volt korábban semmihez, - úgy reagált volna a telefonban, ahogy, akkoriban már rég nem volt a köztudatban a mindent ellenőrző hatalom, ez a viselkedés nem volt a hétköznapok része, az húsz évvel korábbi reakciónak még elment volna, akkor már ez nem volt “divatban,” hogy úgy mondjam.
Garantált, hogy akkor egy fiatal, minden lében kanál seftes nem mond olyat, hogy “valami Rambó” - ugyanis pontosan tudta mindenki, hogy miről van szó, már jóval azelőtt, hogy a kalóz VHS átlépte volna a határt.
Na akkor hagytam abba a filmet.

Hogy ezek egyike sem mérvadó a történet szempontjából?
Nyilván nem, egyesével meg pláne, csak éppen a történet egészének a hitelességét kérdőjelezi meg, legalább is annak a számára, aki ismerte ezt s közeget akkor, tulajdonképpen teljesen feleslegesen, hiszen a valóság semmivel nem lett volna kevésbé érdekes annak, akiknek nyilvánvalóan szól a film.
Kár.

konrada 2022.05.16. 15:03:48

@morph on deer:
Nézd: az apuka akkor már - a történet szerint - 50 közeli volt, így elég sok mindent megélt, így ha a kedves fia telefonon! (na ez is azért mond valamit, mert vidéken 1985-ben! telefonja volt, az azért volt valaki!, szóval ő már megkötötte a maga kompromisszumát) beszámolt arról, hogy be akarják szervezni, úgy biztos lehetett abban, hogy nem csak ketten hallják egymást.

...de hogy hol próbálkoznak a beszervezéssel... ...az biztos, hogy nem csak úgy, hogy berendelik őket a Schönherzbe, de végül is ez film, kell valamiféle teatralitás.
(Egyébként tényleg vannak történelmi bakik, de mindazt fedi az, hogy elég jól megidézték ruhában, környezetben a korszakot, ami már lassan kezdtünk elfeledni...

01234567 2022.05.16. 17:26:06

Borzalmas. Ez a sorozat olyan, mint ha a mai fiatalokról szólna, mit csináltak volna, ha akkor lettek volna fiatalok. Egy műanyag borzalom az az egész sorozat. Hogy értsd mit érzek 50 felettiként amikor nézem: képzeld el, hogy a mai ötvenesek csinálnának egy sorozatot, ami arról szól, mit csinálnának mai fiatalként. Meddig bírnád nézni mai fiatalként? Mesterkélt, valótlan, belemagyarázó, erőltetett.... millió hibája van. Nálam akkor pattant el a húr, amikor a vonaton várta a besúgó jelöltet a kíber. Baromság. Ahogy az is, primitív baromnak ábrázolja a kíbereket. Ha olyan sötétek lettek volna, nem lopják el a rendszerváltást, az országot, és nem ők irányítanának ma is. A mai fiatalokat is.

zati 2022.05.16. 19:55:45

@konrada: Nekünk is volt vezetékes telefonunk kb '78-tól. Kisvárosban laktunk, a faterom egy alsóbb szintű vezető volt egy gyárban. Szóval, nem tudományos fantasztikum, hogy ott és akkor volt (lehetett) Geri apjáéknak telefonja. Főleg, ha az Öreg (bakker, gyerekkorom második Móka Mikije alakította...) a városi tanácsnál dolgozott.
Amúgy, igen, sokszor érezni, hogy a "mai fiatalok" játsszák az akkoriakat - ezzel együtt élvezetes történet, gratulálok az alkotóknak.

konrada 2022.05.17. 07:18:39

@zati: Na látod. Ahhoz, hogy kapjon valaki akkoriban telefont, azért kellett valakinek lenni - még ha műveznek is egy gyárban - így jobban is volt rálátása az akkoriban (de főleg az előtte is) folyó dolgokra, ezért is jegyeztem meg, hogy ha forró témáról volt szó, akkoriban elég biztos lehetett, hogy nem ketten vannak a vonalban.
süti beállítások módosítása