A határaim én vagyok.

Autoimmun blog

Autoimmun blog

A 6 leggyakoribb diagnózis

Jánosi Brigó írása

2022. július 01. - JBrigó

blog_szalag.png

 

Az autoimmun diagnózisok száma a II. világháborút követően emelkedni kezdett. Ma már közel 80 fajtája ismert, ebben a cikkben pedig azokat szedtem egy csokorba, amelyek ezek közül is a leggyakrabban felállított diagnózisok. 

1. 1-es típusú diabétesz

A 2-es típusúval ellentétben (melynek kialakulásátért az életmód teheti felelőssé) az 1-es típusú diabétesznél a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjeinek pusztulása okozza a betegséget. 

2. Reumatoid Arthritis 

A betegség esetében az immunrendszer az ízületeket támadja meg. Bőrpírt, duzzadást, merevséget okoz.

3. Cöliákia, azaz gluténérzékenység 

A vékonybélben kialakult gyulladás tehető felelőssé a tünetekért, melyek glutén tartalmú ételek fogyasztására követően jelentkeznek. Romlik a tápanyag felszívódás, vérszegénység alakulhat ki, fogyás kísérheti. Kezeletlen betegségnél a bélbolyhok is károsodhatnak.

4. Szklerózis multiplex 

Az idegsejtek kerülnek támadás alá végtagzsibbadást, egyensúly, és járás problémákat okozva ezzel.

5. Hashimoto 

Pajzsmirigy rendellenes működésével járó betegség. A gyulladás következtében a megtámadott szerv elsorvad, túlműködő fázist követően tartós alulműködést eredményezve. 

6. Sjögren szindróma

A tévésen működő immunrendszer a külső elválasztású mirigyeket károsítja, pusztítja el. Jellegzetes tünetei a szem - és szájszárazság.

Az autoimmun betegségekre jellemző, hogy a megtámadott szerv nem elég, kibővíthetik a repertoárt másokkal is. Ezen kívül pedig nem szeretnek egyedül járni, társulhat hozzájuk másik diagnózis is. 
Ennek felállítása, a betegség kezelése orvosi kompetencia.

90681694_294542061509538_7785218605909540864_n.png

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://autoimmun.blog.hu/api/trackback/id/tr2517872493

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása