Sziasztok!

Úgy vélem,hogy életrajzi filmet  / sorozatot készíteni egyszerre hálás és hálátlan feladat is egyben. Egyrészt hálás, hiszen egy sokak által elismert személy életét,művészetét,sikereit bemutatni tuti bevált recept a sikerre, elég csak az Elvis film zajos sikerére gondolni,másrészt ott van a bizonyos kíváncsiság is amiket főképp a true crime művek kapcsán érzékelhet az ember, hisz még ha undorral gondulunk is rá, akkor is érdekli az embereket, hogy például Jeffrey Dahmer-ből hogyan lett egy pszochopata, kannibál sorozatgyilkos álá Dahmer ,vagy feszült izgalommal nézzük a Narcos-ban, hogy egy Pablo Escobar nevű férfi miképp lett egy könyörtelen drogbáró. 

Másrészt hálátlan feladat is,hiszen ezeknek a műveknek az elsődleges tartópillére a hitelesség,amit semmi másnak a kárára nem lehet feláldozni,hiszen akkor a műnek pont a lényege vész el. A készítők nem írogathatnak bele mindent a forgatókönybe amit akarnak, nem alakíthatják a kedvükre és nem pakolhatják tele frdítésekkel,hiszen akik jártasak az adott illető témájában azok egyből ki fogják szúrni ezeket. Pont ilyen film volt a Bohém Rapszódia is, de a Capone film is ennek esett áldozatul. 

Ha van személy akinek már nagyon kijárt egy életrajzi film az kétségteleb, hogy a 20. század egyik leghíresebb színésznője, Marilyn Monroe . Ezt az űrt kívánja betölteni mai filmünk, a Blonde . Lássuk, hogy sikrült.

mv5bndk2yta1mgytmgnjmi00ytjllwi1yjitmjbjogjlzgiwzmyzxkeyxkfqcgdeqxvyoda0mjgynzm_v1.jpg

 

A Blonde egy 2022-es életrajzi film amit Andrew Dominic, a Jesse James meggyilkolása című film rendezője készített a Netflixre,alapjául pedig Joyce Carol Oates könyve szolgál. 

A film Norma Jeane, azaz a későbbi Marilyn Monroe életét követi végig gyerekkorától kezdve, a sztárságon át egészen tragikusan korai haláláig. Aki egy kicsit is képben van Monroe életével az tudja,hogy az élete kicsit sem volt vidámnak mondható , és akkor még finoman fogalmaztam. Édesapját soha nem ismerte, édesanyja idegösszeomlást kapott és egész életére pszichiátriára került, akárhova ment mindenhol szexuálisan zaklatták már gyerekként, és a szakma sem volt róla túl jó vélménnyel a folyamatos botrányai miatt.  Háromszor ment férjhez, állandó jelleggel elvetélt, depressziós lett, gyógyszer és alkoholfüggősége pedig csak súlyosbodott az évek alatt, mígnem 1962-ben holtan találták az ágyában.Halálát gyógyszrtúladagolásnak minősítették, de halálának körülményeiről a mai napig több elmélet látott napvilágot,akárcsak  Kennedy elnök meggyilkolásának kapcsán.

blonde-movie-review-out-02.jpg

 

Mindezek pedig kiváló alapot adnak egy életrajzi filmnek, de Andrew Dominic filmje még csak kísérletet sem tesz arra, hogy mélyebben foglalkozzon a fentebb említett dolgok bármelyikével. Sőt, azt is mondhatnám,hogy a film mindenről akar szólni, de semmire nem fordít kellő időt, mindent vagy csak felületesn mutat be,vagy említészíntjén szerepel csak majd elegánsan túl is lép rajtuk, a főbb szál, vagyis , hogy Monroe-t miképp használta ki Hollywood szintén borzasztóan felszínesen van kezelve. De akkor miről szól ez a majdnem 3 órás film? Nos, nem másról, mint  Andrew Dominic folyamatosan bizonygatja,hogy ő mennyire művészien tudja kezelni a dolgokat, de ettől a film nem művészies lesz,hanem inkább álművészieskedős. Igen, a lényegi tartalom itt is fel lett áldozva a művészieskedés oltárán.  Emelett a forgatókönyv is tele van eléggé megkérdőjelezhető dolgokkal,például,hogy hogyan vetélt el sorra Monroe, vagy kapcsolata a férjeivel amiknél eléggé megkérdőjelezhető a hitelességük.  Néhol ugyan villant valamit, de ezek túlzottan kevesek ahhoz,hogy érdemi pozitívumoknak lehessen felróni őket.  Kvpunk egy képet ugyan, hogy miképp működött akkoriban a filmipar, de láttuk ezt már sokkvl jobban kivitelzve. 

Technikai oldalról nézve már egy fokkal jobb a helyzet, bár itt is vannak megkérdőjelzhető döntések. Az operatőri munka például egész jó, a jelenetek szépen vannak felvéve, de az,hogy egyszer fekete-fehét,máskor meg színes képeket kapunk engem feletébb zavart, de ami tönkreteszi az összképet, azok a teljesen feleslges és túlművészieskedős jelenetek.

 

vlcsnap-2022-10-01-22h02m53s814.png

 

Igen,jól látjátok és igen, értjük, hogy mit akart az alkotó, de nem hiszem, hogy erre bárki is kíváncsi lenne, de a filmtörténelem egyik legbízarrabb szexjelenete is itt található meg.

vlcsnap-2022-10-01-22h00m47s609.png

 

Megkapjuk még egy pár híresebb jelenet újrázását is, mint például a híres fehér ruhás jelenetet, ami jó lett volna, ha nem tartana 5 percig és szólna arról, hogy milyen alsónemű van Monroe-n. 

vlcsnap-2022-10-01-21h59m36s651.png

 

Igen. Ilyenekkel van tele az egész film, a lényeges dolgok, mint például Monroe függőségei, házassága meg lazán le van tudva,a Kennedy elnökhöz fűződő kapcsolata meg csak említés színtjén szerepel,pedig az Monroe életének egyik fontos sarokköve. 

Szerencsére a színészek vannak annyira jók, hogy emeljék valamivel a film értékét. Monroe-t a Tőrbe Ejtve című filmmel hírnvet szerző Ana de Armas alakítja aki több mint kiváló választás volt a szerepre.  Hitelesen, de mégis érzékletesen mutatja be Monroe hangulatingadozásait, mentális és lelki problémáit, vágyakozását a szeretet felé amiben gyakorlatilag sosem volt része, modhatni azt is, hogy a színésznő a hátán viszi a filmet,szóval várható neki az Oscar jelölés. 

blonde_2-keve-u401666978347bmf-600x313_ilsole24ore-web.jpg

 

Több állandó szereplője nincs a filmnek, és mellékszereplők sem szerepelnek valami sokat,de nekik sincs okuk a panaszra, eljátsszák amit kell,de messze túl kevés időt kap mindenki. A Gladys-t alakító Julienne Nicholson remekül hozza a mentálisan sérült, szülőségre teljesen alkalmatlan édesanyát abban az 5 percben amíg szerepel. Igen, 5 percet kapott, de abban az 5 percben is kiválóan játszik.

vlcsnap-2022-10-01-22h00m20s503.png

 

Mellette még Monroe két férje kap fontosabb szerepet. Joe DiMaggio-t Bobby Cannavale kelti életre a filmben és rá sem lehet igazán panasz, eljátsza akit kell.

blonde-keve--1020x533_ilsole24ore-web.jpg

 

A 3. férjet, Arthur Miller-t pedig Adrien Brody játssza,aki szintén jól játszik, de ez a szál sokkal többet érdemelt volna, hiszen a férfi már önmagában is egy elég érdekes figura volt, és a körülötte történt dolgok már önmagukban is egy filmért könyörögnek,a Monroe-val való házassága pedig szintúgy gyorsan le van zavarva mint minden más.

blonde-movie-review-out-03.jpg

 

És lényegében ennyi lenne az összes pozitívum a filmmel kapcsolatban.Zenei fronton se túl érdekes a film, sőt itt inkább mgúszós,hiszen ellőnek minden ismertebb Monroe dalt és enni. Más zenére nem is emlékszem annyira semmilyenek voltak.

Ez lenne tehát a Blonde, amit szerintem nyugodtan nevezhetünk az év egyik legnagyobb csalódásának. A lényeges dolgokkal csak felszínesen vagy egyáltalán nem foglalkozik, a 3 órás játékidő ellenére szinte semmiről nem szól, a rendezés és a forgatókönyv is csapong össze vissza, a hitelesség meg fel lett áldozva azért, hogy a rendező kiélje a művészieskedő hajlamait, a befejezés meg benyomja az utolsó koporsószöget a film koporsójába. Egyedül a színészek mentik amit lehet, de sokat ők sem javítanak. Végeredményben egy tisztes 5/10-et adok a filmnek.

Nos ennyi voltam mára, a legközelebbig Sziasztok!

A bejegyzés trackback címe:

https://animemangapalota.blog.hu/api/trackback/id/tr4517944900

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása