
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM
A szakértők a webináriumon kiemelték, a digitalizáció nemcsak az orvosi rendszereket, hanem a betegek szerepét is átalakítja. „Míg korábban a páciensek inkább passzív résztvevői voltak az egészségügyi ellátásnak, ma már aktív egészségfogyasztókká válnak. Egyre többen használnak digitális egészségügyi szolgáltatásokat, ezzel a tudományos kutatásokat is elősegíthetik, ugyanakkor a piacon elérhetők elenyésző hányadát ismerik” – emelte ki Zrubka Zsombor, az Óbudai Egyetem Egyetemi Kutató és Innovációs Központjának főigazgatója, az MKT Egészség- és Egészségügy-gazdaságtani Szakosztályának titkára. Megjegyezte, a kérdés azért aktuális, mivel az Egységes Európai Adattérről szóló rendeletet idén márciusban fogadták el. Az unióban 2014-ben volt az utolsó egészségműveltségi felmérés, a digitális megoldásokkal változott a lakossági attitűd.
Szerencsés Dóra, az Inspira Research társtulajdonosa, egészségipari piackutató rámutatott, hogy a magyarok nagyon kevés életmód- és egészségügyi applikációt használnak, pedig ezek jelentős egészségnyereséget biztosíthatnának. Az általa bemutatott kutatás szerint
a 40 év felettiek 72 százaléka ismer legalább egy ilyen alkalmazást, de mindössze 46 százalékuk használja is ezeket.
A legnépszerűbb alkalmazások az EESZT és az EgészségAblak a lakosság fele hallott róla és 34 százalékuk rendszeresen használja. A testmozgást támogató applikációk is viszonylag nagy, 31 százalékos ismertséggel bírnak, de csupán 6 százalék használja ezeket a mindennapokban, az alvásfigyelőket minden 5.magyar, életmódkövetőt kevesebb mint 10-ből 6-an ismerik, a felhasználók aránya egyik esetben sem haladja meg az 5 százalékot. Ahogy a ChatGPT használata sem terjedt el a 40 év felettiek körében, a 2024 májusában megkérdezettek csupán 4 százaléka alkalmazta általános információgyűjtésre. Megemlítette, hogy a lakosság elektronikus egészségértésének monitorozását folytatják.
Szerencsés Dóra megjegyezte, az egészségügyi statisztikák aggasztó képet festenek a magyar lakosság életmódbeli szokásairól. A WHO ajánlása szerint napi legalább 5 adag zöldség és gyümölcs fogyasztása javasolt, de ezt a lakosságnak mindössze 6 százaléka teljesíti, 16 százalék egyáltalán nem, 61 százaléka pedig csak 1-2 adagot eszik naponta. A mozgásszegény életmód is jellemző: a népesség csupán 28 százaléka végez heti 5 alkalommal legalább 30 perc aktív testmozgást. Az alacsony végzettségű falvakban élők sportolnak legkevésbé a felmérés szerint.
A túlsúly és az elhízás szintén komoly probléma, a BMI alapján a magyar lakosság 60 százaléka túlsúlyos, a válaszadók 34 százaléka sorolta magát ide, a tartomány alsó határának számító 26,6 százalékos testtömeg-index jelenti az átlagot. Kiemelten érintettek a férfiak és az idősebb 50–69 éves korosztályok. Az ülő életmód terjedése is riasztó, hiszen a lakosság egyötöde napi 8 óránál többet tölt ülve, míg a megkérdezettek fele 4–8 órát ül naponta.
Az életmódból eredő kockázati tényezők jelentősek a magyarok körében. Míg az unióban a lakosság negyede, a magyarok harmada dohányzik, ez leginkább a falvakban élők, a fiatal, 18–29 év közötti felnőttek és az alapfokú végzettségűek körében elterjedt, 39 százalékuk cigarettázik. Az alkoholfogyasztás helyzetét katasztrofálisnak nevezte:
a magyarok évente átlagosan 10,4 liter alkoholt fogyasztanak, ami több mint egy literrel haladja meg az unió átlagát.
A férfiak 12 százaléka hetente legalább három alkalommal iszik alkoholt, a fiatal felnőttek körében a havi rendszeres alkoholfogyasztás aránya 24 százalék.
A válaszadók 40 százaléka pedig extrém magas stressz-szintről számolt be, köztük a krónikus, főként szív- és érrendszeri betegek és a nők voltak többségben. Mint kiderült, ők az online térben többet foglalkoznak egészségügyi állapotukkal.
A kutatások szerint a magyar lakosság nyitott az egészségügyi digitalizációra, de a bizalom mértéke attól függ, hogy milyen adatokról van szó. Probléma esetén, bár kevésbé elutasítók a chatbotokkal, de túlnyomó többség szakemberhez fordulna. Különös módon a robotokhoz való hozzáállás negatívabb azoknál, akik egészségügyi információszerzésben aktívabbak. Az emberek 50-55 százaléka hajlandó lenne alapvető egészségügyi adatait megosztani egy mobilalkalmazásban, de ha érzékeny diagnosztikai információkról van szó, ez az arány 30 százalékra csökken. A legnagyobb bizalom a magyar egyetemi klinikai kutatókat övezi, minden második ember osztaná meg velük egészségügyi adataikat, míg a külföldi gyógyszergyártó vagy techcégek esetében már csak minden nyolcadik lenne erre hajlandó.
Juhász Attila egészséginformatikai szakértő szerint a digitális egészségügy sikere nemcsak a technológiai fejlesztéseken múlik, hanem azon is, hogy mennyire tudjuk elnyerni az emberek bizalmát, és biztosítani az adatok védelmét. Polereczki Zsolt kutató-vállalkozó, a NeuronLab ügyvezetője hozzátette, az unióban az utolsók között vagyunk abban, hogy a digitális megoldásokat a mindennapokban használja a lakosság, annak ellenére, hogy internet-hozzáférésben jól állunk a régióban. „Az EESZT-nél van egy bizonyos kényszerítő erő, az egészségügyi információinkhoz itt férünk hozzá” – értékelte a kutatás eredményét.
Hangsúlyozta, hogy olyan társadalomban, ahol az egészségtudatosság alacsony, kérdéses a megtérülés, de a digitális egészségügyi technológiák elterjedéséhez megfelelő edukációra van szükség. „A délkelet-ázsiai régió várható élettartama közel a duplájára emelkedett az 50-es évek óta, ami mögött erős állami edukációs stratégia állt, hasonlóan a skandináv vagy balti államokhoz” – mutatott rá.
Mezei Fruzsina egészséggazdaságtani elemző, digitális egészségügyi szakértő elmondta: dolgoznak a digitális egészségügyi megoldások európai uniós egységesített szabályrendszerén, hogy olyan értéket képviselő applikációk kerüljenek a régiós piacra, amelyek valóban egészségnyereséget eredményezhetnek. „Németországban, Belgiumban vagy Finnországban már létezik ilyen keretrendszer, sőt az ebbe illeszkedő applikációkat receptre is írhatják orvosok” – emelte ki, hozzátéve, ahhoz, hogy általánossá váljanak ezek, fontos az edukáció.
A német lakosok és az egészségügyi szakemberek is alig ismerték ezeket két évvel azután, hogy a társadalombiztosító 2019-be néhány applikáció mögé állt. Az elemző szerint az emberek egészségügyi adataik megosztásához kapcsolódó bizalmatlansága miatt sem terjedt el ezek használata. Mezei Fruzsina ugyanakkor úgy véli, az innovációk elterjedésének akadálya lehet a szigorú szabályozás is: ha a piaci szereplők nem tudják gyorsan bevezetni fejlesztéseiket, az innovátorok más piacokra vándorolhatnak, például az Egyesült Államokba vagy Ázsiába.
Juhász Attila megjegyezte, az orvostechnikai eszköznek minősülőknél fontos a validáció, a pontosság és az adatbiztonság, de például a dohányzás elhagyását támogató alkalmazásoknál nincs ilyen szigorú szabályozás. Példaként említette, hogy a radiológiában a diagnosztikai döntéstámogatásra alkalmazott mesterséges intelligencia megbízhatóságát klinikai vizsgálattal igazolni kell, csak akkor kerülhet ilyen szoftver a piacra. Megjegyezte, az MI orvostechnikai alkalmazásában nemrégiben még szigorúbbak lettek az uniós szabályozások.
A viselhető egészségügyi eszközök, például az okosórák és fitneszpántok is egyre fejlettebbek. Hazánkban inkább a sporttevékenységhez használnak alkalmazásokat, de egyre népszerűbbek a testsúlycsökkentést támogató kalóriaszámlálók is.
A szakemberek szerint a digitális egészségügyi megoldások kulcsszerepet játszhatnak az egészségmegőrzésben és a betegellátás javításában. Az innovatív technológiák révén csökkenthető lenne az elhízás, a mozgásszegény életmód és a dohányzás okozta betegségek előfordulása. Mindemellett úgy vélik, a sikerhez elengedhetetlen az oktatás és az egészségügyi szakemberek megfelelő felkészítése.
Szerencsés Dóra egészségügyi piackutató szerint a felhasználói élményre is fontos a fejlesztőknek fókuszálni az emberek hosszú távú elköteleződéséhez, ami az egészségügyi applikációknál élettani előnyökkel járhat. Az egészséginformatikai szakértő, Juhász Attila meglátása szerint a lakossági technológiáknál fontos lenne eligazodást adni a hasznosságukat illetően.
(Borítókép: FreshSplash / Getty Images)
Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMTöbb járat útvonala is módosul.
április 8., 13:07
Tovább tombol a pandémia.
április 8., 11:43
Szakértővel néztük meg a járvány eddigi veszteségeit, és hogy mit jelentene még egy madárinfluenza, vagy sertéspestis.
22 perce
2 órája
Vannak, akik sátrakkal készültek a tüntetésre.
3 órája
A miniszterelnök videót is posztolt a látogatásról.
április 8., 11:46
A párt szóvivője árulta el a konkrét összeget.
április 8., 13:33
Nemsokára ítélet születhet a negyed évszázaddal ezelőtti emberölési ügyben.
április 8., 11:34
Magyar Péter korábbi barátnője tulajdonosa és ügyvezetője is a cégnek.
április 8., 11:41
7 órája
A vesszőfutás belső szemmel: a gyatra adatok mellett a bizonytalanság is pusztít.
4 órája
A Kulturális és Innovációs Minisztérium az 1995-ös Bokros-csomagot is hibáztatja.
április 8., 11:14
Az esetről felvétel is készült.
április 8., 11:27
Maradnak a mínuszok, de nappal egyre melegebb lesz.
április 8., 06:13
Tízmilliókat kaphatnak a házat vásárlók.
10 órája
A politikust a kábítószer előállításával gyanúsított csepeli férfiak elengedése bőszítette fel.
április 8., 06:09
A szoftver az esetek 93 százalékában bizonyult pontosnak.
április 8., 13:41
Az óvodai beiratkozásról is tájékoztattak.
április 8., 13:43
8 órája
9 órája
Nem az osztrák határzár a legrosszabb, ami a jánossomorjaiak szerint történhet.
április 8., 10:03
Hajnali 4-ig kaptak engedélyt a demonstrációra Hadházy Ákosék.
április 8., 06:49
Az osztrák hatóságok fertőtlenítik a járműveket.
április 8., 08:45
Kálmán Olga kérdezett, Polt Péter válaszolt.
április 8., 09:23
Freund Tamás az akadémiai tagok tiltakozására is kitért nyílt közleményében.
április 8., 08:31
A miniszterelnök politikai igazgatója Gavra Gábor vendége volt.
április 8., 09:33
A szakemberek szerint főként az életmódnak, de az ellátórendszernek is van ebben szerepe.
április 8., 07:17
Váratlant húzna az amerikai elnök annak érdekében, hogy a déli határon végre rend legyen.
56 perce
Szerinte a Kúria egyáltalán nem foglalkozott a tüntetők érveivel.
április 8., 08:28
A külügyminiszter szerint a siker titka, hogy Donald Trump voltunk Donald Trump előtt, és elmondta, mi tenné tönkre egész Európát.
1 órája
A DK elnöke úgy véli, a magyarok többsége támogatja Ukrajna EU-csatlakozását.
április 8., 09:43
A járvány megakadályozása a cél, Orbán Viktor már aláírta a határozatot.
április 8., 07:41