Energia és mobilitás zöld szemszögből

A világ legnagyobb úszó szélturbinája üzemel

2020. január 20. • írta: ZöldEnergia

A világ három legnagyobb 8,4 megawattos úszó szélturbinája közül az első üzembe került, amivel a WindFloat Atlantic is bekapcsolódott a tengeri szélenergia termelésbe a portugál partokhoz közel, írja a GreenTechMedia. Az MHI Vestas által gyártott szélturbinák közül a második is az erőmű területén van már, és bekapcsolásra vár.

A WindFloat Atlantic a Windplus konzorcium projektje, amelyet a portugál áramszolgáltató EDP Renewables (54,4%), a francia energiavállalat Engie (25%), a spanyol olajvállalatt Repsol (19,4%) és az úszó platformokat kifejlesztő Principle Power (1,2%) hozott létre.

Az erőmű egy vízalatti 12 mérföldes kábellel csatlakozik a szárazföldi alállomáshoz. Az úszó turbinák láncokkal vannak a 100 méteres mélységben levő óceán fenékhez kötve. Az ilyen mélyebb területeken már nem használhatnak szokványos beton alapú tengeri alépítményeket. Ennek az úszó platformos megoldásnak köszönhető az ilyesfajta erőművek igazi előnye.

A mélyebb vizekben is telepíthető úszó szélerőművek nagyobb területet vehetnek igénybe, a parttól távolabb, aminek köszönhetően nem csak a teljesítményük növekedhet majd, de a tengerparti látványt sem befolyásolják negatívan, ami pl. Franciaországban vagy Hollandiában jelentős gátoló tényező volt a mai napig. Emellett olyan területeken, mint pl. Kalifornia vagy Japán, ahol a sekély partszakasz elhanyagolható méretű, az ilyen úszó platformos megoldás lehet a kulcsa a tengeri szélenergia termelés kiépítésének.

Az első úszó szélturbinák

A norvég Equinor olajvállalat volt az első, amely úszó szélturbinákat kezdett építeni 2009-ben az egyik norvég fjordban a Hywind Scotland projekt számára, amely Aberdeen partjai mentén öt darab 6 megawattos turbinát üzemeltet jelenleg. Az üzem 75%-ban az Equinor tulajdona, míg a maradék 25% az Egyesült Arab Emirátusok Masdar energiavállalatának kezében van. A 2017-es hivatalos üzembe helyezés után az első télen már 65%-os kihasználási rátát (capacity factor) értek el, ami nagyjából kétszerese az átlagos amerikai szárazföldi szélerőműveknek.

Az Equinor nemrégiben szánta el magát egy 88 megawattos erőmű létrehozására a norvég partokhoz közel. Ez a projekt, a Hywind Tampen, azonban nem szárazföldi fogyasztók számára termel elektromos áramot, hanem az Equinor két másik tengeri fúrótornya számára.

Európai tervek

2022-ig nagyjából egy tucat másik úszó szélerőmű van tervbe véve Európa területén. Ezek közül a Hywind Tampen a legnagyobb, a többi mind 50 megawatt teljesítmény alatti. [Ennél sokkal több és nagyobb szélerőműre lesz szükség, ha ezt tényleg komolyan akarjuk csinálni, a szerk.]

Az angol és francia befektetések között, amelyek az európai projektek nagy részét képviselik, egyre több úszó erőművek szerepelnek. Franciaországban három, egyenként 250 megawatt teljesítményű erőmű tenderét készítik most elő. Az angol törvényhozás is támogatja az ilyen projekteket, és az Északi-tengeren szokványos olajipari megoldásokat figyelembe véve nem is meglepő, hogy az Equinor, Shell és Repsol is erősen érdeklődik ilyen irányban.

A WindFloat Atlantic létrehozását egy 60 milliós Európai Befektetési Bank (European Investment Bank, EIB) által nyújtott hitel is segítette. Az EIB Brüsszel által kijelölt új feladatköre szerint "klímabank" szerepet is játszik majd az ilyen irányú európai befektetések elősegítése céljából. Emellett az EIB új hozzáállása szerint a befektetéseik fele a klímaváltozás megfékezésére szolgáló projektekhez köthető, míg a másik fele a "ne okozz kárt" kategóriában eshet csak, vagyis nem kapcsolódhat fosszilis energiahordozók további kiaknázásához.

6 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://zoldenergia.blog.hu/api/trackback/id/tr115404898

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2020.01.22. 13:23:06

Minden bejegyzésnél közzé kellene tenni az árakat és azt, hogy ki fizeti. Csak, hogy tisztán lássunk...

Nagyon érdekelne, hogy mennyibe került ez a 8,4MWe és mekkora load factorral számoltak. Mer t ettől függ a termelt áram ára, hogy mennyiért kéne eladni, hogy az egész rentábilis legyen.

ZöldEnergia 2020.01.22. 22:04:14

@molnibalage: Érdekes lenne erről egy összefoglalót látni. Ha van kedved utána járni és utána még lesz energiád ezt megírni, egy vendég posztra mindig lesz a ZöldEnergián hely.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2020.01.23. 09:48:16

@ZöldEnergia: Évek óta tervezek energetikai összefoglalót írni, ami alap levezetésekkel megmutatná azt, hogy mire nem jók és mik a határai az n+1 féle energia termelésnek. Csak azért nem látom értelmét, mert ott van az "The Energy without the Hot Air" könyv. Ingyenes angolul. Csak el kéne olvasni és meg kéne érteni a tömegeknek, hogy mi is van benne.

Haditechnikában írtam egy 800 oldalas cuccot. Ha energetikába belefognék alsó hangon lenne vagy 40 oldal. Mert elmagyarázná az egész dolgot onnan kezdve, hogy mi az az energia, mi az a teljesítmény, mit jelent az, hogy a hőáramnál a hőmérséklet, az áramnál a feszültségszint is egy minőségi paramtér, aminek ára van. Ahogy annak is, hogy mikor termeled meg az áramot és mennyire megbízhatóan. Számokkal, levezetésekkel, diagramokkal. Az átlagember elolvasná? Kétlem. Mert ők hinni szeretnek. Aztán, amikor képbe mondod, hogy tudatlan/buta/ostoba, mert

ad.1 el sem olvassa amit írsz...
ad.2 vagy meg sem érti....

akkor persze ezen besértődik. Mert TELJESEN MINDEGY, hogy mit vezetsz le neki. Aztán linkel valami LCOE-s marhaságot, egy közgazdasági bűvészkedést ahelyett, hogy akkor egy olyan modellt használna, amin azon alapszik, hogy

1. Építesz egy erőművet. Ennek Y fajlagos költsége.
2. Ennek van pénzügyi költsége is, ha hitelből épül.
3 Termelsz áramot. x Ft/kWh áron.
4. Eladod valamennyiért.
5. Na ebből lesz talán haszon. Ebből számolható megtérülés.

Ezzel szemben az LCOE-s bohóckodásban mindenféle fantom közgáz mutatókkal bohóckodnak úgy, hogy nem azonos életciklusban vetik össze a termeléseket. Pt atomerőműnél nem 60-100 évet vesznek, ahol kb. 3-5-ször húzhatod fel a szélerőműveket ugyanazon idő alatt.

Vicc...
Az is vicc, hogy egyesek képtelenek felfogni, hogy a kötelező átvétel mit jelent.

GyMasa 2020.01.23. 14:04:32

@molnibalage:
Meghogy mekkora örömködés folyik a "ne-ga-tív Á-ra-már"-ral kapcsolatban, mert azt hiszik, hogy majd emiatt NEKIK is olcsóbb (kvázi ugye még fizetnek is érte, hogy használd) lesz az áram, holott ugye ezek az alkalmak pont az egész rendszer hátterében álló, és a rendszer stabilitását garantáló, hagyományos erömüvek szívnak vele...

gigabursch 2020.01.26. 07:12:42

@molnibalage: @GyMasa:
A kockáspapír-ceruza kombó ritkán jut eszébe a "hívőknek".
süti beállítások módosítása