Társasjátékok

Miplik - Hungarian Meeples

Miplik - Hungarian Meeples

Escape room: The Game

2020. július 01. - xoxoxkapitany

Szökéses/szabadulós/logikás játékokról már volt többször szó, tehát az informatív intróban nézzünk utána valami másnak. Escape room. ER, ahogy magát nevezi a játék. Lássuk mit ír a szakirodalom! Az ER sorozat 1994-ben szerepelt először a képernyőkön és 2009-ig 331 epizódot forgattak belőle, ami összesen 15 évadot jelent. A kitalálója Michael Crichton volt, akinek megannyi más mellett a Jurassic park is kifolyt a tollából. Az ER sorozat egy chicago-i kórház sürgősségi osztályán játszódik, ahol a durván szimpatikus hőseink az orvosok és a nővérek voltak. Az első szériában ismerhettük meg a következő doktorainkat, akik egyből favoritok lettek: Greene, Ross, Susan, Benton és Carter. És persze Hathaway nővér. A sorozatban megannyi híresség tette tiszteletét egy-egy cameo erejéig - példul Ray Liotta vagy John Stamos -, illetve ahogy haladt az idő, a szereplő gárda is lecserélődött. A '90-es évek közepén, amikor indult a sorozat, emlékszem, nagyon rá voltunk gyógyulva. Rendesen tematizálta a szerdák beszélgetéseit a suliban a keddi epizód. Az ER az Emergency Room rövidítése, amit magyarul Vészhelyzet néven ismerhetett meg a nagyközönség. Nos, úgy tűnik ez egy másik ER és a következő játékkal a névazonosságon kívül az ég adta egy világon semmi más közös pont nincs. Így nézett ki az eredeti orvos brigád:

er_cast_season_1.jpg

Az Escape room: The Game (ER) 2016-ban jelent meg. A kiadó az Identity Games International B.V., a megálmodói pedig Roland MacDonald és Sebastian Goyke voltak.

A combos méretű dobozban a következőket találjuk: 1 darab chrono dekóder (egy elemes ketyere, de elemeket nem rejtettek bele, ezeket be kell szerezned - 3 darab cerka elem), 16 darab kulcs, 8 darab tippkártya minden játékhoz, 1 darab tippkártya dekóder, 4 darab kaland és 1 darab leírás. 

Igazából nem kapunk külön feltüzelő szöveget a leírás elején. Persze, kedvesen köszönt minket, és elmondja mire számíthat csipet-csapatunk, ám ezt nem egy pátoszos, izgalmas vagy félelmetes módon teszi: "Négy lebilincselően izgalmas kaland vár most rátok! Készen álltok a kihívásra?"

escape-room-szabadulo-szoba-simba-toys.jpg

Persze, hogy készen állunk. Ezért vettük meg a játékot, nem? Oké, tehát mi a cél? Kiszabadulni és/vagy rejtélyeket megoldani. Amire szükség lesz: logika, jó megfigyelő képesség és józan paraszti ész. Sem külső segítség, sem egyéb tapasztalat nem kell hozzá. Viszont a játékosoknak csapatként kell összedolgozniuk különben harangoztak. 60 perc után szó szerint.

Mint minden szabadulós játékot ezt sem fogom elspoilerezni. Minden ami itt olvasható az elérhető a játékszabályokból. A kalandok nünükéit nem fogom leírni, nyugalom. *kacsint*

Épp ezért fontos, hogy a doboz kinyitása utána ne babráljunk semmit, ne nyitogassunk ki semmit! Csak a leírást tessék elolvasni! A 4 feladvány, küldetés avagy kaland külön van elzárva, azokat pláne ne tapizzuk. Inkább tegyük bele a közben az alsó fiók mélyéről előkerült 3 ceruza elemet a chrono dekóderbe. Nem kell semmit állítgatni rajta. Bekapcsolás után egyből 60 percet mutat. Onnan már csak el kell majd indítani a visszaszámlálást. De még nincs itt az ideje! 

Előbb látogassunk el a gyártócég honlapjára és navigáljunk oda, ahol le tudjuk tölteni a játékhoz gyártott applikációt az okosizénkre. Abban kiválasztjuk melyik kalandot csináljuk végig és, ha készen állunk rábökhetünk a startra.

A start előtt már csak pár apróság van hátra, amit tudni kell: a 16 darab kulcs kulcsfontosságú szerepet tölt be a játékban. Minden küldetés (rész)megoldása 4 darab kulcs behelyezése a megfelelő likakba, a megfelelő sorrendben. Ha elgombázzuk, akkor jön a BZZZZZZZ (nem nyert) hang és 1 perc büntit, vagyis levonást kapunk. Tessék elhinni, 60 perc pikk-pakk el tud röppenni levonások nélkül is. Ha a kód talált, akkor a szerencsekerekes boldog csilingelés a jutalmunk, és hogy tovább haladhatunk a küldetésben. Amúgy a kulcsoknak 4 fajtája van, mindegyiken más lyuk van a tetején (4zet, kör, rombusz vagy 3szög), illetve vannak rajtuk betűk, számok, rovátkák meg biz-baszok. Ez mind-mind fontos, mert meghatározzák melyik kulcs kerül melyik helyre, plusz az sem mindegy melyik oldalával előre. Természetesen a rejtvények megfejtése infót ad a kulcsokról. 

A kulcsokat a chrono dekóderbe kell bedugdosni. Viszont ennél többre is lehet és kell is használni a kütyüt. Ugyanis az oldalán számok, betűk, tárcsák vannak. Ott van még a morze ABC sőt a Polübiosz-négyzet is, ami csak jó lehet valamire! A gombok meg kijelzők kamuk. Kár nyomkodni őket.

Ha végképp kifogyunk az ötletekből, akkor vegyük elő a tipp kártyákat. A kártyákon látható egy idő, ami arra utal, hogy kábé itt kell(ene) tartanunk, amikor elakadunk. Szóval, ha a 45 perckori tippet 5 perccel a vége előtt lesegetjük, akkor valószínűleg nagyon elszúrtunk valamit. A chrono dekóder időnként pittyeg, jelezve, hogy ha akarjuk most jöhet a tipp kártya. De mi büszke népség vagyunk! A tippkártya olyan, mint a paraszt bácsinak a konzervnyitó: annak kell, akinek nincs bicskája. Ám, ha mégis úgy döntünk, hogy bevetjük valamelyiket, akkor a tippkártyát be kell tenni a tippkártya dekóderbe (szép vörös átlátszó ablakos) és ott varázslatosan olvashatóvá válik a szöveg. Használjuk egészséggel! Cerka meg papír nem baj, ha van még a kis kezünk ügyében. Most már tényleg jöhet a mehet!

Vegyük kezünkbe az első küldetés anyagát. Az első küldetés pedig ne legyen más, mint a Szökés a börtönből. Ne a vírus, ne az atombomba és főleg ne az azték templom. De utána már ebben a nehezedési sorrendben végigtolhatjuk mindet. Valaki olvassa fel amit írtak kívülre a kaland tokján. Fontos: most se nyitogassunk semmit, amíg nem kapunk rá explicit utasítást. Na, most már elindíthatjuk a chrono dekóder visszaszámlálóját (bazi nagy piros gomb) és az appot. Tik-tak. Tik-tak. Tik-tak. Tik-tak.

A játék akkor ér véget, amikor megfejtünk minden talányt az adott kalandban. Ezt remélhetőleg 60 perc alatt tesszük meg. Ha mégis túllépnénk az időt, az sem para. A visszaszámláló átmegy pluszba és simán méri az extra időnket. Ha pedig megvan mind a 4 történet megoldása, akkor kész! Ééééééééééééééés ennyi!escape-room-szabadulo-szoba-simba-toys-2.jpgAz Escape room: The Game indította útjára az azóta még 16 darabot számláló ER sorozatot, mely még a virtuális térbe is bemerészkedett. Itt olvasható. Tuti nem állnak meg ennyinél. Van már Jumanji, űrállomás, casino, titkos ügynök, varázsló sőt még fogorvosos is. Onnan mindenki szabadulni akar. Sima ügy. Érthető is a megannyi bőr lehúzása és a vas ütése. Virágzik a szabaduló biznisz. A chrono dekóder ötlet nagyon jó. Szó szerint megfoghatóvá teszi a megfejtéseket. Az óra és a visszaszámlálás természetesen extra nyomással terheli a játékosokat. Tök jó, hogy csipog, jelezve a tippkártyák idejét, ám ez mégis folyamatosan emlékeztet, hogy haladni kell, mert le vagyunk maradva. Ahogy a kulcsok is klafák, mert bőven több varia abban, hogy hogyan lehet őket bepakolni a helyükre. 60-nál mindenképp több van, úgyhogy nem érdemes találgatni. A szabályok világosak és egyszerűek. Nem babrálni, aztán megfejteni. A 4 sztori jó és nagyjából mindbe bele lehet képzelni magunkat. Ám most jön egy kis savazás - spoiler mentesen természetesen. A kalandok tehát jók. De néhánynál a részmegfejtések igen messziről jöttek. Homlokra csapós, de a kellemetlen fajtából. Mondjuk úgy nincs balansz. Néhány megfejtés pikk-pakk megvan, másoknál pedig még tippel is csak nehezen világos honnan jött. Volt egy - az Atombombában -, ahol azt kellett mondanom, hogy "na jó, ezt már neeeeeeeeeeeeeeem." Oké, mikor már megvan a megoldás minden világossá és logikussá válik, de könyörgöm, azért az ott már túlzás volt. Szvsz. Szorri, de nem mondhatok többet erről. Apropó tippek és megoldások. A mindenkori utolsó tipp, amit akkor nézünk meg, amikor minden kötél szakad, amikor már olyan tanácstalanok vagyunk, mint egy kis község, sem mondja el a pontosan megfejtést. Közelebb irányít, ez tény, de nem fedi fel azt. Kellemetlen esetben, amikor már mi is tudjuk magunktól azt, amit a tipp mond, gyakorlatilag keménypapírra nyomtatott klotyópapírként funkcionálhat a tipp. Ez igencsak bosszantó lehet főleg, ha már a 60 perc is letelt és igazából elveszti az ember az érdeklődést. Olyan, mint amikor a nyuszi már csak a annyit mond a rókának a porszívójáról, hogy *********a meg. Aztán itt az app. Egy felemás érzésű dolog. Nagyon jó ötlet az is! Tény. Sőt! Tessék meglátogatni a játék honlapját, ami klafán meg van csinálva. Adja a feelinget 1000-rel. Tehát a chrono dekódert és az appot egyszerre indítjuk el. Ezzel sikeresen sztereóban kapjuk az eleinte hangulatos, hosszú távon szörnyen idegesítő háttér zajt vagy zenét. Egy elég, köszi. Mint egy tisztességes szabadulós játék ez is egyszer végigjátszós. És nem igazán lehet másra hagyományozni objektív okokból. 

Az Escape room: The Game be kell valljam, nekem nem jött be. Az eddig megismert szabadulós és logikai játékok sorában a sereghajtók között van nálam úgy, hogy az ER VR verziója meg nagyon is jó játék lett! Pedig az csak 1 évvel később jött ki. Lehet, hogy rossz passzban talált a játék, lehet hogy nem is nekem való, lehet túl dinnye vagyok hozzá, lehet hogy az űrből jött sugarak miatt rossz monyója volt. Nem tudni már. Talán egy másik ER játékkal még megpróbálkozok. A lepény hal meg utóljára. De! Lebeszélni senkit nem akarnék róla, mert ki-ki döntse el maga.

"Néha jobb, ha a titkok megmaradnak titkoknak."

- Jodi Picoult

Játékosok száma: 2-5
Ajánlott kor: 16+ év
Játékidő: 60 perc/feladvány
Grafika: 3/5
Komplexitás: 2/5
Újrajátszhatóság: 1/5
Helyigény: közepes
Nyelv: magyar

Összesen: 69%

Játszottál már ezzel a játékkal? Mik a tapasztalataid? Írd le kommentben! Ha nem, akkor próbáld ki, és utána írd le, hogy tetszett!

Úgy lám, Macska Marcellát sem hozta lázba a játék. Bealudt rajta.

20200701_000015.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://xoxoxkapitany.blog.hu/api/trackback/id/tr2615975420

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása