wellnessélet

wellnessélet

Káosz vagy rend?

Elveszik a tér, akad az energia, fuldoklik a lakás, és vele együtt én sem érzem jól magam

2019. április 17. - Wellnessélet

marie_kondo_4-800x533.jpg

Látogasd meg az Instagram oldalam is: https://www.instagram.com/wellness_holimoli/?hl=en


Úszik a lakás, kellene a gázszámla, de ki tudja hol lehet, nem láttad a kisollót, nyoma veszett a töltőnek, hol lehet a kedvenc könyvem, biztosan elhagytad a fekete pulcsid….

Ismerős ugye?

Káosz és rendetlenség.

Vannak olyan lakások, ahova ha bemegyek azt érzem,hogy legszívesebben rendet raknék a vendégeskedés helyett. Ilyen amikor azt látom, hogy a lakók felhalmoznak mindent, mindenhol, a lakás minden pontján és ezt a rengeteg, legtöbbször kacatot mégcsak nem is rendszerezik. Nekem ilyenkor mindig az az érzésem, hogy elveszik a tér, akad az energia, fuldoklik a lakás, és vele együtt én sem érzem jól magam az adott helyen. Sokszor gondolkodtam már rajta, hogy az én ellenpólusomnak ez ad kellemes biztonságérzetet, ez nyújtja az otthon komfortját?

Kutatás bizonyítja, miszerint az otthonunkban lévő káosz magasabb stresszhormon szintet okozhat, így érdemes megfontolni, hogy rendbe vágjuk a kecót. Egy letisztult, rendezett otthon, ahol az ebédlő asztalt evésre, nem a posta és papír szemét tárolására használunk; egy fürdőszoba ahol átlátható rendszerben vannak a kozmetikai termékek; egy ruhásszekrény ahonnan egyszerűen, keresgélés nélkül kivehetjük ami kell sokban hozzájárul a lelki egészségünkhöz. Illetve a lelki egészségünk érdekében átértékelni a tárgyakhoz való túlzott ragaszkodásunk, és a felesleges gyűjtögetést

 

Ki az a Marie Kondo és mit akar?

Aki nem ismeri Marie Kondo, illetve a KonMari módszer japánból származik: Könyvének a címe Rend a lelke mindennek, illetve a Netflixen tekinthető meg sorozata, arról, hogyan legyünk úrrá az otthonunban uralkodó káoszon.

Az Ő módszerével kategóriánként, nem helységenként haladunk a rendszerezésben: Ruhák, Könyvek, Papírok, Komono, és Szentimentális tárgyak.

Kezd szortírozással: a marad vagy megy kérdést az dönti el, hogy az adott tárgy ad még örömöt nekünk vagy nem.

Természetes nem Ő az első aki a témával foglalkozik, sok másik jó szakembert találtok a témában.

 

Mindannyian mások vagyunk, de nekem a kellemes otthonhoz hozzátartozik a rend, illetve azon kakukktojások közé tartozom akik, szeretnek szanálni. Valamiért zavar, ha olyan ruhadarabokkal vagy egyéb tárgyakkal van tele a lakás amiket nem használok. Körülbelül félévente átpakolom a szekrényeket és ilyenkor minden megy, ami ez idő alatt nem volt rajtam, vagy nem vettem elő, pedig rendeltetéséből kifolyólag kellett volna. Legyen szó konyháról, fürdőszobáról, vagy gardróbról.

Természetesen vannak olyan dolgok, amit még tudom, hogy használni fogok, vagy pár régi ruhadarab, amibe egyszer még úgyis bele fogok fogyni, de tényleg nagyon kevés. Ezek maradhatnak.

A dolog másik része, hogy (lassan kezd beérni a szülői tanítás), miszerint mindenek kell egy jó helyet találni, mindig ugyanoda vissza tenni használat után és akkor nem kell mindig keresgélni. Ebben fontos szerepet játszanak egyébként a különböző rendszerezők, dobozok, iratoknél mappák és azok cimkéi, praktikus elrendezések, sűrűbben használt tárgyak előtérbe elhelyezése.

Nem kell bezsúfoljak dolgokat, majd kivételkor az egész szekrényt kiborítani. Kevesebb pénzt költünk kozmetikai szerekre, ha elfogy akkor veszek újat. Ha valamit megvettem és nem tetszik, akkor odaadom valakinek, akinek igen. Ha senkinek nem tetszik, akkor kidobom. Felesleges tárolni évekig.

Dekorációt sem szeretek felhalmozni, sokkal nehezebb takarítani azokat a felületeket és sosem tetszett, ha például egy polc minden négyzetmilimétere tele van apró kütyükkel.

Az “ez még jó lesz valamire” elv nem jó irány. Válaszold meg mire és mikor? Valóban kell? Valóban szükséged van rá az otthonodban, a mindennapi életedben vagy csak ragaszkodsz a tárgyi értékeidhez?

A már nem használt ruhadarabokat, adományként szoktam elajándékozni, szimplán jó érzés adni. Ezzel magadnak és valaki másnak is jót tettél!

A rend másik nagy előnye számomra, hogy a jól kialakított rendszeresség sokkal időhatékonyabb. Tudom mit, honnan tudok elővenni, mit hova kell eltegyek. Shortcut.

Az a kevés deko is sokkal szebb és élvezhetőbb a kevesebb több elve alapján.

A lakásom rendben tartása, nekem egyféle kontrollt jelent a dolgaim felett. Az érzelmeiben és az élet más területein is szeretem átlátni a dolgokat, legyen az bármi. A káoszban nem tudok gondolkodni, érezni, és koncentrálni arra ami fontos, vagy prioritás. Néha szimplán azt érzem, egy-egy részt át kell rendezzek, másképp kell lássam, új helyet, megfelelőbb helyet akarok neki találni. Nekem ez tiszta párhuzam azzal, amikor pédául hosszabb ideje fusztráltak vagyunk egy emberi kapcsolatunkban vagy mondjuk a munkahelyünkön. Időről időre rendet kell tenni, értékelni, helyrerakni a dolgokat.

Sajnos, mint mindenben, ebben is vannak akik a ló túloldalára esnek és túl sok időt szentelnek rendrakásra, takarításra. Ezzel értékes időtől megfosztva saját magukat és azokat akik szeretnének velük lenni. A megoldás számomra az arany középút. Ha éppen a rendrakás helyett egy csalási programon tudok részt venni, akkor az lesz a fontosabb; majd később rendet rakhatok, vagy kimoshatok.

 

 

Kép: https://www.newscientist.com/article/2190705-we-all-love-marie-kondo-so-why-is-tidying-up-so-hard/








A bejegyzés trackback címe:

https://wellnesselet.blog.hu/api/trackback/id/tr9314771436

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása