wagmg

wagmg

Az ősrobbanás elmélet

2020. augusztus 11. - arthurthedent

Na, ez meg a másik, amitől a falra mászok, amikor azt mondják az ősrobbanás elméletre, hogy "amikor a világegyetem keletkezett" meg pláne a "teremtés pillanatában".

Még komoly fizikusok, nemzetközi szaktekintélyek is mondanak ilyeneket, mindenféle buta "ismeretterjesztő" filmekben, hogy tudniillik az ősrobbanás elmélete arról szól, hogy hogyan keletkezett a világegyetem. Erre aztán persze sok vallásos ember ráugrik, hogy "akkor miből keletkezett, miért keletkezett, hogyan is keletkezett nemtudodugyenemtudod". Teljes joggal, teljes joggal...

big_bang_theory.jpg

A kép, amit az ősrobbanás kapcsán kötelező bemutatni

Elmondom, egyszerű. Tényleg. Tényleg nagyon egyszerű. Mármint el lehet mondani egyszerűen is, így:

  1. Szóval a világegyetembe minden repül szétfele. Ez tény, ezt tudjuk, megfigyeltük. Jó, ezt akkor most jól elfogadjuk.
  2. Tegyük fel, hogy a világegyetem jellege múlt hét szerdán is ugyanilyen volt. Minden arra utal, hogy ez így van, de azért meg kell jegyeznünk, hogy ha a mindenható teremtő a múlt hét szerdán teremtette a világegyetemet benne a keddről alkotott emlékeinkkel, akkor itt mondjuk mi fel is adjuk. A múlt hét szerdaisták ne olvassák tovább, velük vitát nyerni nem tudunk.
  3. Ha a feltevésünk igaz, azaz múlt hét szerdán is olyan volt a világegyetem természete mint most, akkor a világegyetem kisebb volt picikét és minden repült szétfele. Félreértés ne essék, nem onnan tudjuk ezt, hogy ami szétfelé repül az múltkor is kötelezően szétfelé repült, hanem onnan tudjuk, hogy okos emberek kiszámolták. Ha ugyanolyan volt a világegyetem természete mint most és most szétfelé repül, mégpedig úgy, ahogy azt megfigyeljük, akkor múlt hét szerdán is szétfelé kellett repülnie, mert a képletekből ez jön ki. Matek, érted?
  4. Nos, akkor kiszámolhatjuk hogy előtte való héten mi volt (kicsit kisebb és szétfelé repült) meg előtte való héten (még kisebb volt és szétfelé repült). Ha mintegy 14 milliárd évet megyünk vissza, akkor nagyon kicsi volt és szétfelé repült.

Ennyi. Ez az ősrobbanás elmélete. Annyit mond, hogy régen a viláegyetem nagyon kicsi volt és szétfelé repült. Mi volt a világegyetem előtt? Azt nem tudjuk. Az ősrobbanás elmélete nem tudja. Nem állít semmit arról, hogy honnan jött a világegyetem, mi volt, amíg nem volt, mi volt 15 milliárd évvel ezelőtt... semmit. Nyista.

Az ősrobbanás elmélete nem mond semmit arról, hogy hogyan keletkezett a világegyetem, hogy keletkezett -e egyáltalán, hogy miből lett, miért lett, ki csinálta, ha csinálta valaki egyáltalán. Annyit mond, hogy a világegyetem régen cirka 14 milliárd évvel ezelőtt sokkal kisebb volt és szétfelé repült.

Feltéve persze, hogy nem múlt hét szerdán teremtette egy varázserővel rendelkező lény úgy, hogy abban már benne voltak a fosszíliák, a kőolaj, a Piri néne[1] és mind, mind repültek szétfele. Mert ha így volt, akkor passz!

 

[1] Helyreigazítás: Úgy tűnik, hogy a szakirodalom nem egységes abban a kérdésben, hogy "Piri néne" vagy "Biri néne" a helyes megnevezés. A következő videófelvétel alapján az olvasóra bízzuk ennek a kérdésnek a megválaszolását.

A bejegyzés trackback címe:

https://wagmg.blog.hu/api/trackback/id/tr1116128764

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

G. Nagy László 2020.08.12. 14:05:51

Einstein és Hawking téridőről beszél. Elméleteik szerint az idő az ösrobbanás pillanatában indul, vagyis nincs értelme arról beszélni, hogy mi volt 15 milliárd éve.

Jómagam ehhez keveset tudok hozzátenni. Még az is lehet, hogy a történelem, amelyben élünk, már a tizenhetedik ősrobbanást követő időszak, s 16 világegyetem már a múlté. Lehetetlen volna?

arthurthedent 2020.08.14. 09:54:56

@G. Nagy László: "Einstein és Hawking téridőről beszél. Elméleteik szerint az idő az ösrobbanás pillanatában indul, vagyis nincs értelme arról beszélni, hogy mi volt 15 milliárd éve."

Válasszunk szét két különböző dolgot, az ősrobbanás elméletet és azt, amikor okos emberek ötletelnek arról, hogy mi lehetett. Az ősrobbanás elmélete nem mondja, hogy az idő az ősrobbanáskor keletkezett vagy azt, hogy nincs értelme arról beszélni mi volt 16 milliárd éve. Az ősrobbanás elmélete nem megy vissza t = 0-ig, csak majdnem.

Az, hogy hogyan keletkezett a viláégegyetem meg mi volt t=0-ban és előtte nem része az ősrobbanás elméletnek, az az ősrobbanás elmélet ihlette filozofálgatás. Jópofa dolog, érdekes dolog, de nem tudományos elmélet, nem is hipotézis, nem tudomány. Filozófia. Én a tudományos elméletről beszéltem, sőt, a cikknek pont az a lényege, hogy a tudományos elmélet semmit sem állít a világegyetem keletkezéséről, még azt sem, hogy "nincs értelme beszélni arról mi volt előtte".

Sajnos nem voltam teljesen világos ebben a kérdésben...

arthurthedent 2020.08.15. 05:33:16

@Iván Gábor IGe: Beleolvastam a cikkedbe. Szerintem te abban a szakaszban vagy, ahol érdemes lenne az olvasásra szorítkoznod, még korai ezekről a dolgokról írkálnod. :(

Kozmológiai modellt készíteni számítások nélkül egyébként körülbelül olyan, mintha regényt írnál egy nyelven, aminek még egyetlen szavát sem tanultad meg. Az eredmény is ilyen, értelmetlen betűsaláta, mindazok számára, akik beszélik a nyelvet elhanyagolható az élvezeti értéke.
süti beállítások módosítása