Világról szóló élmények - ahol az út a cél

Világról szóló élmények - ahol az út a cél

Babilon, Jaipur, Mafra, Bagan - új helyszínek az UNESCO világörökségi listáján

2019. július 16. - Legjobb Áron

 

Úgy lenne az igazi, ha most arról írhatnék, hogy egy új magyarországi helyszín is felkerül idén a világörökségek listájára, de a Római birodalom egykori határának, a limesnek, Ausztriával, Németországgal és Szlovákiával közös pályázata végül nem került elbírálásra. Döntöttek viszont huszonkilenc új helyszínről - 24 kulturális, négy természeti és egy vegyes kategóriájúról, valamint egy már meglévő helyszín kiterjesztéséről - a világ minden szegletéből. Vannak köztük olyan városok, amelyek jól ismert népszerű turisztikai célpontok, és szinte meglepő, hogy eddig még nem tartoztak a világörökségek sorába, mint például az indiai Jaipur vagy az iraki Babilon romjai.

 

A világörökségi cím egy jól működő, népszerű elismerés, sokan vannak úgy - köztük én is -, akik semmiképpen nem hagynák ki egy ilyen helyszín felkeresését, ha a közelében járnak, sőt, hajlandóan úgy úti célt keresni, hogy az rajta legyen a listán. Már több, mint 1100 helyszín került fel a világörökségi listára, úgyhogy bármerre jár az ember, biztosan lesz közelben egy belőlük. Mindet végigjárni szinte lehetetlen, de azért miden évben felfokozott kíváncsisággal várom a döntést, hátha van közöttük olyan, amelyik közel van, könnyű felkeresni, vagy éppen oda készülök elutazni. Az idei listára került fel olyan helyszín, ahol már jártam - a portugáliai Bom Jesus do Monte -, az Ohridi régió természeti és,kulturális öröksége - amit idén kibővítettek - pedig szerepel a közeljövő útitervében nálam.

 

yangce.jpgA Sárga-tenger partvidéke és a Pohaj(Bohai)-öböl (kép forrása: Yancheng Broadcasting Television)

 

És akkor vegyük sorba az új világörökségi helyszíneket. Európából az olaszországi Conegliano és Valdobbiadene borvidékek Prosecco bortermelő területeinek egyedi hangulatú, évszázados tradíciókon alapuló világa. Az oroszországi Pszkov (Pskov) Építészeti Iskola egyházi épületei. A Risco Caido kultúrtáj és a Gran Canaria szent hegyei - Sagrados de Montaña - a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetekről. Csehország két új helyszínnel is büszkélkedhet. Az egyik Kladbury nad Labem, a másik - egy közös nevezés Németországgal - az Erzgebirge/Krušnohoří bányászati régió. Németországnak ezen kívül volt egy önálló nevezése is, mégpedig Augsburg vízgazdálkodási csatornarendszere. Szintén két új helyszín került fel a listára Portugáliából: Mafra királyi épületei és a Bom Jesus do Monte szentélye. Lengyelország is örülhetett, a Krzemionki őskori csíkoskovakő-bányák felvételének a listára. Az Egyesült Királyságból a Jodrell Bank Observatory (rádiócsillagászati megfigyelőközpont), amelyik talán a legkülönlegesebb az összes új helyszín közül, de tudományos jelentősége folytán és az épületegyüttesének egy adott korszakra meghatározóan jellemző, egységes kialakítása révén méltán nyerte el a megtisztelő címet. Európából még az izlandi Vatnajökull Nemzeti Park lett új felvett tag, míg Franciaországot egy tengeren túli terület, a Franch Austral Lands and Seas képviseli az újdonságok között.      

 

bom.jpgA Bom Jesus do Monte (kép forrása: www.visitportugal.com/)

 
Bőven lett új világörökségi helyszín Ázsiában is. Kínában kulturális és természeti kategóriában is: Liangzhu városának romjai, illetve a költözőmadarak fészkelőhelyeinek otthont adó térség a Pohaj(Bohai)-öböl partszakaszán, a Sárga-tengernél. A több ezer templomával, pagodájával, kolostorépületével lenyűgőző panorámájú Bagan (Pagan) történelmi városa (Miamar). Indiából Jaipur (Dzsipur) a mesebeli hangulatú rózsaszínű város. Xieng Khuang (Laosz) egyedülálló romterülete, Délkelet-Ázsia késői őskorának tanulmányozásának egyik legfontosabb helye. A Sawahlunto szénbányájának maradványai (Indonézia). Mozu-Furuichi ősi sírhelyei Japánból és a neokonfucianizmus szellemi központjai, a Seowon akadémiák Dél-Koreából. Azután itt van az egyik legizgalmasabb újdonság - szerintem -, az azerbajdzsáni Sheki (Shaki) város történelmi központja a Kán palotájával. A fontos kereskedelmi útvonalak által érintett, a Gurjana-folyó mellett kiépült település lakossága többek között selyemhernyó-tenyésztéssel foglalkozott abban az időszakban, amikor a Sheki (Shaki) kánság fővárosa volt. A Kán egykori palotája csodálatos épület. 


skh.jpgA Sheki kánok palotájának belső tere (foto: www.unesco.org.)


A közel-kelet térségét a Hürkániai erdőség (Irán), a Dilmun sírhalmok (Bahrain) és az iraki Babilon romterülete képviselik új tagként. Afrikából egy új helyszín lett része idén a világörökségi listának, mégpedig Burkina Fasó ősi vaskohói. Ausztráliából a Budj Bim kultúrtáj, Kanadából a Writing-on-Stone / Áísínai'pi területe, Brazíliából a Paraty és Ilha Grande kultúrtáj, míg az Egyesült Államokból Frank Lloyd Wrigth-nak, a 20. század meghatározó építészének ikonikus épületei érdemelték ki a megtisztelő címet. Az Ohridi-tó (régió) természeti és kulturális világörökségi címét pedig kiterjesztették a tó és a tópart további területeire. 

 
Változatos és izgalmas helyszínek, jó lenne mindet felkeresni az elkövetkező egy évben, addig, amíg ki nem hirdetik az újabb helyszíneket.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://vilagrolszoloelmenyek.blog.hu/api/trackback/id/tr6114937650
süti beállítások módosítása