Foltvarrás bárhol, bármikor? Jojózzunk!

Van egy kis szusszanásnyi időd? Várni kell valahol? Ne a telefont vedd elő, hanem a kis jojókat!

Kisgyerekek mellett hamar rátaláltam erre a technikára. Azért szeretem, mert sokféle anyagmaradékot fel lehet hozzá használni, magammal tudom vinni a munkát és várakozás közben is lehet rajta dolgozni. Például a gyerekek különórái alatt a folyosón ülve, filmnézés közben otthon a fotelben, játszótéren, amíg a gyerekek "elvannak". (Az enyémek ebben az esetben legtöbbször igényelték az én részvételemet is, de azért próbálkoztam.)

A technika lényege, hogy a kiszabott anyagot a szélén körbevarrjuk és összehúzzuk, így alakul ki a jellegzetes ráncolt közepe. A formánk nem csak kör lehet, hanem akár négyszög, sőt szív alak is. De én most a legegyszerűbbel, a körrel kezdem.

Az alapanyagból a kész köröcskénknél kicsit több, mint a duplája méretű kört kell kiszabnunk. Tehát egy 5 cm átmérőjű jojóhoz kb. 11 cm átmérőjű kör kell. Ha sok egyforma kört kell kiszabnom, készítek egy sablont vastagabb kartonból, de az is jó, ha körberajzolunk egy poharat, dobozt, tányért, bármit, ami szabályos kör. Ne feledjük, a kész darabunk ennek a körnek kb. a fele lesz.

dscf1015.JPG

dscf1004.JPG

Ezután az anyaghoz illő cérnát fűzünk a tűbe, duplán vesszük és megcsomózzuk. Ha különböző színű anyagokkal fogunk dolgozni, válasszunk valami semleges színt, vagy készüljenek különböző színű cérnával. A cérnából a végén csak kevés fog látszódni.

dscf1005.JPG

A kiszabott kör szélét kb. fél centi szélességben behajtjuk, hogy a kész jojónál ne a foszladozó szélt lássuk és ne is bomoljon ki. Ahogy haladunk a varrással, folyamatosan hajtjuk be a szélt. A csomó a behajtás alá kerüljön, így nem fog látszódni a kész munkán. Egyszerűen föl-le öltögetve haladjunk körbe a kör szélén, behajtva és levarrva az anyagot.

dscf1006.JPG

dscf1008.JPG

Ha körbeértünk, óvatosan húzzuk meg a cérnát: a kör összehúzódik. Az anyag vastagságától és a kör méretétől függően tudjuk egészen szűkre vagy kicsit tágabbra húzni. A közepén lesz egy kis lyuk, amin átlátszik az anyag belseje, olyan mint egy virág közepe. Néhány öltéssel varrjuk el a cérnát, hogy ne bomolhasson ki és vágjuk el.

dscf1012.JPG

Igazgassuk el laposra a kis gombócot: kész is az első jojó. Szerintem olyan, mint egy kis virág.

dscf1013.JPG

A kész jojókat többféleképpen is összevarrhatjuk.

Egymás felé fordítjuk a két elejét és a szélén néhány öltéssel összevarrjuk őket. Ha hosszabb részen varrjuk őket össze, kicsit szögletesebb lesz az eredmény. A cérnát utána jól varrjuk el, nehogy kibomolhasson.

dscf1019.JPG

Ezután a varrással átellenes szélén varrjuk hozzá a következőt. Így szépen sorban fognak sorakozni a kis virágok. A sorokat azután egymáshoz varrva rácsos, csipkeszerű minta alakul ki.

dscf1020.JPG

De eltolva is összevarrhatjuk a sorokat. Ilyenkor jobban fednek a jojók, kevesebb rés marad közöttük. 

dscf1035.JPG

Lehet az oldalakat is cserélni: egyiknek az eleje látszik, másiknak a háta. Ilyenkor - ha szépen varrtunk - a munka mindkét oldala egyforma lesz.

dscf1036.JPG

Lehet őket virág alakban elrendezni. Ilyenkor van egy középső rész, ami köré a szirmokat varrjuk. A belső kör mérete lehet kisebb vagy akár nagyobb is a szirmoknál, rengeteg a variálási lehetőség.

dscf1038.JPG

dscf1039.JPG

dscf1042.JPG

Egymásra is varrhatjuk őket, alulra nagyobbat, fölé kisebbet.

A kész munkát használhatjuk önmagában is, ilyenkor egy szellősebb nyári takaró vagy terítő lehet belőle. De alá is bélelhetjük, hogy melegebb legyen. Én nagyon szeretem a puha wellsoft vagy babysoft anyagot, ennek mindkét oldala szép, nem baj, ha átlátszik a köröcskék között.

dscf9511.JPG

20180827_145329.jpg

Ehhez a színes takaróhoz véletlenszerűen varrtam össze a köröket. Itt lehet róla többet is megtudni..

win_20180913_17_28_24_pro.jpg

Ezt a fehér és krém színűt pedig itt lehet megnézni.

 Pihentető varrogatást!