A jövő gördülő városai egymásra vadásznak

Néhány évszázaddal egy 60 percig tartó, ám szinte mindent elpusztító háború után a Föld túlélő lakossága a városok maradványaiban él, ahol rádöbbennek - elsőként Londonban -, hogy a túlélés záloga, ha a városukat mozgóvá teszik és így vándorolva juthatnak hozzá nyersanyagokhoz, leginkább kisebb városok bekebelezésével. Az újra feltalált XX. század elejei technológiák, a belsőégésű motorok és villamosság biztosítják a városok működését. A kietlen pusztákat járó lánctalpas városgépek küzdelmét nem könnyítik meg a városokon belüli politikai csatározások és a merev kasztrendszerek.

mortal_engines_town.jpgForrás: Jaguar Lee Concept designer

Érdekesség, hogy ebben a világban röviden említésre kerül egy bizonyos Miskolc, amely az Árpádok uralma alatt fejlődik hatalmas vastoronnyá, majd kerül kerekekre és kezdi portyáját az európai vidékeken. A dicső időszak valahogy pénzszűkébe torkollik és a várost védő páncélhuszárok zsold hiányában más munka után néznek, ezzel pecsételve meg Miskolc sorsát. Weimar felfalja.

Ezt a képet tárja tehát elénk a jövő városairól Philip Reeve Ragadozó városok (Mortal Engines) című művében, amely megfilmesítve most karácsonykor kerül bemutatásra a mozikban. A kerekeken és lánctalpakon guruló hatalmas szerkezetek világát elmesélő steampunk sci-fi történet, bízzunk benne, nem a valós jövő, de egy izgalmas és látványos vízió a városok központi szerepéről egy igen cudar világban. Hasonló szerkezettel találkozhattunk még Kim Stanley Robinson 2312 című regényben is, ahol a Merkúr bolygón körbefutó sínpályán folyamatosan haladt a város, hogy elkerülje a bolygó nap felöli forró oldalát. A várost itt nem motor, hanem a sínpálya hőtágulása lökte előre.

A Ragadozó városok regénnyel ellentétben városainkra fényes jövő várhat. A digitalizációnak köszönhetően mi most mindannyian egy technológiai gyökerű radikális változásnak vagyunk részesei. Az internet alapú kommunikáció és az adattechnológia fejlettségi szintje rengeteg olyan megoldást tesz lehetővé már ma, amelyeket a városok még egyáltalán nem használnak, vagy még nem használnak ki eléggé.

A tudományos fejlődésben a technológiai ugrásoknak mindig ára van. Foglalkozások tűnnek el, társadalmi szokások alakulnak át, amihez nem tud mindenki alkalmazkodni, és a pozitív hatások mellett mindig újszerű problémákkal kell szembesülnie a városvezetőknek. A legfőbb kihívás számukra a digitalizáció kapcsán, hogy hogyan tudnak szabályozni egy új, alig ismert jelenséget, amely kiszámíthatatlan hatást gyakorol a jövőre.

Az autók megjelenése okozta hatalmas átalakulások például a városi fejlesztéseket autókra optimalizált városok felé tolta el. Mára világossá vált, hogy ez rossz koncepció volt, a belvárosok élhetősége zuhanni kezdett, ahogy mindenhol autók és az azokat kiszolgáló létesítmények vették át az uralmat a köztereken. Légszennyezettség, zaj, egészségügyi kockázat, dugók, elcsúfult városkép. Szerencsére már fordul a trend, a haladó városok a városlakókat helyezik a középpontba.

A villamosság tömeges használata szintén hatalmas változásokat hozott a városoknak. A kialakuló iparág a biztonság szabványosításával, a stabil és bárki számára elérhető szolgáltatás kiépítésével döntően pozitív hatást gyakorolt. A gyertyaöntők nem örültek, ez egészen biztos, de később, az áram előállítására alkalmazott széntüzelésű erőművek okozta környezeti károsítás sokkal nagyobb fejtörést okozott. Erre a választ az alternatív áramtermelési módok és a hatékonyabb energiafelhasználású berendezések fejlesztése jelentik.

Ez a blog a jelenkor városainak okos várossá vagy smart city-vé történő átalakulásáról szól. Ezek a változások sokaknak talán még mindig sci-finek tűnhetnek, de a gördülő és egymásra vadászó városokkal szemben ez nem az. A 20 éve elképzelhetetlen technológia ott van a zsebünkben és egyre több minket körülvevő eszközben. Tengernyi adat halmozódik fel a természeti, épített, tudományos környezetünkről, és természetesen az emberekről. Az igazi kihívás itt az, hogy mi módon szűrjük ki belőlük a hasznos információt, és hogy mi módon biztosítható a személyes adatok védelme, az etikus adatfelhasználás.

A városok nem vadásznak egymásra, mint a moziban, de versenyben vannak. Itt az idő, hogy minden település átgondolja, hogyan tervezi az átlépést a városi fejlődés következő szakaszába. Sodródik csupán vagy képes lakói érdekei szerint irányítani. Ha utóbbi, akkor stratégiát kell alkotnia közösen az ott élőkkel, helyi intézményekkel, közszolgáltatókkal, vállalkozásokkal és e stratégia végrehajtásával kell biztosítani, hogy a fejlesztések a helyiek érdeke és jóléte szerint valósuljanak meg. A jó smart city stratégia egységes szuperrendszerként kezeli a várost és nem elkülönült területekben gondolkozik. Az okos városok nem kizárólag a technológiáról szólnak, hanem arról, hogyan válhatnak városaink fenntarthatóan élhetőbbé, hatékonyabbá, gyarapodóbbá mindenki számára.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://varosevolucio.blog.hu/api/trackback/id/tr4914468642

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2018.12.14. 18:17:32

Kíváncsi vagyok, hogy mi jön ki ebből.

Okosvárosról sokan beszélnek (bár a helyesírásellenőrző még aláhúzza), de mindenki mást ért alatta. Az a rengeteg adat sem ott gyűlik össze, ahol ebből a "város" tudna döntéseket hozni.

De ezt laikusként nagyon olyan területnek látom, ahol a kreativitásnak csak a csillagos ég szabna határt, szóval hajrá!

Hasznostudni 2018.12.14. 18:30:26

Köszönöm a hajrát. És a másik üzenetet is, egyetértek.

Városevolúció

A Föld népessége döntött, városokban kíván élni. Ha városban élsz, akkor az emberiség felével együtt egy 4,2 milliárd fős klub tagja vagy . Azok a sikeres városok, ahol a városlakók igényei állnak a fejlesztések középpontjában és ahol az új technológiák segítenek megbírkózni a legfontosabb kihívásokkal: fenntarthatóság, biztonság, jólét és fejlődés. Ezek azok a városok, amelyek már beléptek az urbanizáció következő szakaszába, ezek az Okos Városok.

Friss topikok

süti beállítások módosítása