Városnézés 4.0 – Kalandok a valóságban és azon túl
2021. március 02. írta: Horváth Kristóf (EX ANTE)

Városnézés 4.0 – Kalandok a valóságban és azon túl

Ki ne szeretne körbecsúszdázni egy 309 méter magas felhőkarcolót? Vagy a török hódítóktól megvédeni a Budai Várat? Esetleg időutazást tenni a Tower Bridge körül a 19. századi Londonba?

Mindez ma már lehetséges, ráadásul egy valódi városnéző túra közepette. A virtuális valóság segítségével ehhez elegendő egy szoftver és egy headset, amivel új szintre emelhetjük a városnézés nyújtotta élményeket határon innen és túl. E virtuális kitérők nem helyettesítik a hagyományos túrákat, hanem azokat kiegészítik, a szóban forgó helyszíneken elérhető extra szolgáltatásokat jelentenek.

160 km/h-s csúszás a felhőkarcoló körül

1_kep_4.jpg

Shard Skyslide, Forrás: happyfinish.com

A 309 méter magas The Shard felhőkarcoló nagyobb kalandokat tartogat annál, mint amit elsőre gondolnánk. Na nem mintha ne lenne önmagában is hatalmas élmény feljutni, majd körbenézni Európa 4. legmagasabb épületéről. Az élvezet azonban tovább fokozható: ki ne gondolt volna arra, milyen jó is lenne lecsúszni innen a Temze partjáig?

Mindez ma már lehetséges: egy mozgó ülőfelület és egy headset segítségével valóban úgy érezhetjük, hogy 160 km/s-s sebességgel száguldunk lefelé egy London felett tekergő óriáscsúszdán. A 360 fokos képfelvétel és a valósághű mozgást biztosító speciálisan erre a célra kialakított ülőfelület tökéletesen imitálja egy óriáscsúszda hajmeresztő csavarjait és kanyarjait. Az adrenalintermelő élmény egy valóban boldog befejezése a programnak.

London Bridge is falling down…

2_kep_4.jpg

London’s Tower Bridge, Forrás: Britain Magazine

Bár a világhírű London Tower Bridge leszakadására még a virtuális világban is várni kell, egy kis időutazás segítségével szemtanúi lehetünk a híd 1892-es építésének és múltszázadi történetének. Sőt, egy kis extra időugrás keretében még az 1666-os nagy londoni tűzvész terjedését is végig kísérhetjük. A múlt megelevenedéséért az ingyenesen letölthető TimeLooper applikáció felel, ugyanakkor a virtuális élményhez a helyszínen kell headsetet bérelni 5 Fontért. A korhű utazási élményről az alapos előzetes kutatás gondoskodott elsődleges Viktoriánus kori források felhasználásával.

Janicsárok és bombázók a Budai Várban

3_kep_4.jpg

VR Tours Budapest, Forrás: vrtoursofficial.com

Szintén időutazásra hív a budapesti VR Tours, amely a Budai Vár történelmébe kínál valósághű betekintést. A VR élmény a városnéző túra részeként érhető el, így a virtuális valóság szemüvegek használatával megvalósuló túravezetést 8 nyelven elérhető idegenvezetés kíséri, a résztvevők biztonságáról pedig egy kísérő idegenvezető gondoskodik a mintegy 1,5 órás gyalogtúra során. A program hét történelmi korszakon kalauzolja keresztül az időutazókat a 13. századtól az ’56-os forradalomig, így egyaránt szem és fültanúi lehetünk a vár építésének, a törökök ostromának és Budapest bombázásának a II. Világháború alatt, ráadásul mindezt 3D-ben.

Zipline száguldás London és az Egyesült Arab Emírségek között

4_kep_2.jpg

London Zipline, Forrás: mylondon.news

Száguldás egy 225 méter hosszú drótkötélpályán 35 méteres magasságban 50 km/h-s sebességgel bárhol a világon életre szóló élményt kínálna, de ha mindezt egyszerre tehetjük meg Londonban és az Egyesült Arab Emírségekben, az már szinte túl soknak tűnik a jóból. A London Zipline ugyanakkor pontosan ezt kínálja látogatóinak, hiszen a „fapados” csúszás mellett az idelátogatók VR szemüveg segítségével a világ leghosszabb zipline pályájára is átrepülhetnek a Dubaitól 45 percre található, 2,8 km hosszú Jebel Jais Flight-ra.

Az élmény fokozása vs. a figyelem elvonása

Joggal merül fel a kérdés, hogy a látogatók átrepítése egy párhuzamos valóságba nem vonja-e el a figyelmet a kortárs vagy történelmi látványosságokról? Nos, a látnivalók virtuális valóságban történő újrateremtése önmagában járhat ilyen hatással, és nem is nyújt többletértéket, azonban az itt bemutatott attrakciók egyike sem ezt a célt szolgálja: az extra szolgáltatások vagy a történelmi nevezetességek múltját hozza közelebb a látogatókhoz egy virtuális időutazás segítségével, vagy valamilyen különleges élménnyel teszik még emlékezetesebbé a városi nevezetességeket.

Úgyhogy nyugodt szívvel látogassuk meg a VR-ral fűszerezett látványosságokat határon innen és túl, és ha végeztünk, keressünk tovább: a virtuális valóság várhatóan újabb és újabb látnivalókat fog még vonzóbbá és izgalmasabbá tenni.

A bejegyzés trackback címe:

https://urban21.blog.hu/api/trackback/id/tr6916446048

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása