Találd meg az utad a vendégekhez

Turizmus Lounge

Turizmus Lounge

Előleget kérni vagy nem kérni? - ez itt a kérdés

"A kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon" dilemma

2021. március 05. - Turizmus Lounge

turizmuslounge_eloleg_dilemma.jpgA szálláshelyünk árainak kialakítása mellett, sokkal nagyobb figyelmet kell szentelnünk az előleg kérdéskörére.

  • Kérjünk előleget vagy sem?
  • Ha kérünk akkor csökken az érdeklődők száma?
  • Ha nem kérünk akkor van-e rá garancia, hogy megérkeznek a vendégek?
  • Nem megérkezés esetén véd-e valami, vagy valaki minket?
  • Vállajuk-e bármelyik megoldás kockázatát, vagy létezik-e aranyközépút?
  • Hogyan maradjunk "jófej" szállásadók?

2 év alatt nagyon sokat változtak a vendégek szokásai és igényei egyaránt. Az európai foglalási magatartáshoz képest hazánkban 5-10 éve sokkal elnézőbbek voltak a szálláshelyek az előleghez kötött foglalásokkal kapcsolatban, amely főleg a vendégházak, apartmanházak és a panziók tekintetében volt tapasztalható. Azonban az utóbbi években elkezdődött a felzárkózás és a vendégek kezdtek hozzászokni a garantált foglalás fogalmához. Ami sok esetben köszönhető a SZÉP kártyák megjelenésének, illetve azon szállodai rendszereknek amelyek kisebb szálláshelyek számára is elérhetővé vált és leegyszerűsödött a foglalások és az előlegek rendszerezése. 2 éve szinte alig akadt olyan szálláshely, akiknél előleg fizetése nélkül szállást foglalhatott az ember. 

Most pedig úgy érzem, hogy kezdünk visszaesni ugyanarra a szintre, hogy meg kell győznünk az előleg fizetés fontosságáról a vendégeket.

Muszáj erről beszélgetnünk, hogy egy olyan lehetőséget, járható utat találjunk, amely mindenki számára elfogadható legyen, mivel:

 

az előlegmentes, garantált foglalás az utazók sarkalatos pontja lett. A februárban befejeződött turisztikai felmérésben a válaszadók (1910 fő) 45%-a tartotta a legfontosabbnak a foglalások tekintetében.

Ahhoz, hogy eredményre jussunk kénytelenek vagyunk feltárni vélhető okokat, hogy megértsük a felmérésben mutatkozó nagymértékű szkeptikusságot az előleg fizetése iránt.

  • Sokan károsultak. Nem kapták vissza, vagy csak részben az előleget.
  • Sok utánajárás után kapták csak vissza az előleget, amely rengeteg idővel és mérgelődéssel járt
  • A foglalás lemondása esetén félnek a következményektől, illetve az ezzel járó "macerától" 

A tény az, hogy óriási kockázatnak tesszük ki üzletünket, ha előlegmentes foglalásokat regisztrálunk. Pláne egy nagyobb csoport fogadása esetében. Több mint fél év korlátozás után, ilyen rizikónak kitenni a szálláshelyet a forgalom növekedés érdekében nem a legoptimálisabb útirány. Természetesen kivételt képeznek az egyedi esetek, amelyeknél nincs mód az előleg igénylésére. Olyan feltételrendszert kell kialakítani, amely mindenki számára biztonságot ad. Óriási szerepe van a vendégeinkkel való kommunikációnak ebben a folyamatban.

Mi lehet a megoldás?

  • Az előleg százalékos csökkentése pl. 50-ről 20-30%-ra
  • A foglalás meg nem valósulása esetén a felhasználhatósági idő kitolása 90 napról, 365 napra
  • Visszafizetési garancia feltüntetése, időintervallum megjelölésével, amely maximum 5 munkanap legyen
  • Kommunikáljuk le a lemondási folyamatot lépésről lépésre 
  • A céges bankszámlán egy alszámla nyitása, a befolyt előlegek elkülönítésére

A "lazított" előlegfizetési rendszert publikálni kell a honlapon (fizetési feltételekben), ajánlatkérés esetén az ajánlat végén és a közösségi médiában posztok keretében.

Úgy gondolom, hogy a "jófejség"  a vendégek szemében, nem csak az előleg eltörlésével lehet egyenlő. A "jófejség" az, hogy a lehetőségeinkhez mérten, mindent megteszünk, hogy a vendég biztonságban érezze a pénzét és a foglalását és ehhez készek vagyunk a legrugalmasabb fizetési feltételeket adni.

A bejegyzés trackback címe:

https://turizmuslounge.blog.hu/api/trackback/id/tr1216450664

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Walter_Dornberger · www.jagger.hu 2021.03.09. 04:06:03

Olyan helyre, ahol előleget kérnek nem utazom. Ez az elvem működött eddig mindenhol. Fizetni csak a távozáskor. Kis keresgélés, és mindíg találtam megfelelő szállást, ahol elég volt a foglaláshoz egy telefon vagy egy email. Chilétől a Maldív szigetekig, Európában és Oroszországban, mindenhol. Ha előre fizet az ember, akkor egy kétes tisztaságú szobát sokkal problémásabb visszautasítani, tapasztalatom, hogy a szállodások ezzel vissza is élnek. (hiszen úgyse megy el , mert fizetett) Szeretném ha megértenék a kedves szállodások, egy utazni vágyó ember, általában nem véletlenül mondja le az utazást, és ilyenkor - ha már kérte a szálloda az előleget - alapnak kellene lennie, hogy mint nem teljesített szolgáltatás ellenértékét az előleget gondolkodás nélkül visszaadják a foglalónak. Ennek bele kell férni az üzleti kockázatba. Persze , szereti mindenki előre kapni a pénzt, de hát azért meg is kellene dolgozni!
Ami a foglalás kockázatát illeti a hotel részéről, szerintem nincs haszon és üzlet kockázat nélkül.

Turizmus Lounge 2021.03.09. 09:20:19

@Walter_Dornberger: Kedves Walter! Mindenkinek szíve joga eldönteni, hogy milyen feltételekkel foglal szállást. Az előleg fizetése a vendég biztonságát is szolgálja, nem csak a szállásadóét.
Külföldön sokkal többször fordul elő, hogy az előleget nem igénylő szállodák tisztasága és szolgáltatásainak minősége megkérdőjelezhető. Pont ezért nem kérnek előleget, mert nincs más előnyük a többi szállásszolgáltatóval szemben. Persze tisztelet a kivételnek. Itthon szerencsére ez nem jellemző.
A tisztaság témájában egyetértünk teljes mértékben. Én is azt vallom, hogy egy nem megfelelően kitakarított szoba-szálláshely nem hozhat fel semmit mentségéül, nincs olyan kifogás amely a szálláshely indokául szolgálna, ennek alapnak kell lennie, ahogy Ön is említette és ha a vendégnek nem megfelelő akkor azonnal vissza kell fizetni az előleget.
Az utazás egy bizalmi alapon működő szolgáltatás. Az utazó bízik, hogy a foglalt szálláshely tükrözi majd a valóságot, bízik benne, hogy a szabadidejét - ami óriási kincs - a lehető legjobb helyen tölti el. A szállásadó pedig abban bízik, hogy a vendég megérkezik és a sok munka, amelyet azért végzett, hogy a vendégek felejthetetlen élményekben részesüljenek, elégedetten távozó esetlegesen visszatérő vendégeket eredményez.
Egészséges szinten mindenki kockáztat, az utazó a befizetett előleget, a szabadidejét, a szállásadó pedig az előre befektetett pénzt és energiát (reklám, fejlesztések stb.) de ez így van rendjén.
Jó egészséget kívánok Önnek!
Tanczer Tünde
süti beállítások módosítása