A valóban szabad élet a felelősségvállalással kezdődik

Tükörvilág

Tükörvilág

Nem BŰN, ha nem vagy teljesen “fenntartható”

2021. április 19. - Angyal.Ivett

Utópia nem létezik, így mi sem lehetünk tökéletesek

 

Tegyük fel, hogy létezik egy ideálisan működő világ. Az emberek egészségesek testileg, lelkileg szellemileg. Nem létezik bűnözés, nem léteznek betegségek és balesetek. 

Mindenki önazonosan él úgy, hogy ezzel nem bánt másokat. A teljes kirakóban tehát minden puzzle tudja a dolgát és tökéletes részét képezi az egésznek. Nem létezik önzés, kapzsiság, hazugság, gőg és téves nézetek. Minden és mindenki átlátható módon működik és az életet az öröm és boldogság jellemzi. Mindenki azt kapja amiért örömmel megoldogzik, amit a boldogság teréből teremt. Se többet, se kevesebbet. Mindenki elfogadással és szeretettel fordul minden társához. Ez a világ tehát a megnyilvánult tiszta tudat tükre, 100%-ban megvilágosodott érző lényekkel. 

Éppen ezért mindenki kegyetlenségtől mentes ételeket fogyaszt és minden termék amit fogyasztunk fenntartható módon készül, és aztán visszakerül a természet körforgásába károkozás nélkül.

 

Vissza a valóságba 

 

Na most, visszatérve a valósághoz leginkább a Grinch esete jut eszembe, aki szerint a KIK karácsonykor a legelviselhetetlenebbek, amit, ha egy más szemüveggel nézünk, akkor láthatjuk benne a rációt, miét gondolja így. Grinch karaktere ugyanis nem mást, mint Joker gyerekeknek szóló karaktere. A kik pedig nem valami tündérország lényei, hanem maguk az emberek.

Ha belegondolunk az emberi faj napjainkra valamifajta egós mézes-mázos ragacsot tett a karácsonyra is. Van az évben 3 nap amikor mindenki mindenkinek mindent megbocsát, és minden a szeretetről szól, majd a két ünnep között már minden megy tovább ahogy az előtt is. 

Természetesen a karácsonyt megelőző időszakban még eljátsszuk az "ember embernek farkasa című drámát", tolongva, egymást agyon taposva a plázákban, a fogyasztói társadalom oltárán. (Ha épp nincs járvány.) Szerencsére az ember találékony, úgyhogy korlátozások esetén, a túlzottan leterhelt és lelassult webshopok akadozása miatt kaphat idegbajt és dührohamot.

 

Szóval, még ezen a nemes ünnepen is messze vagyunk attól a magasztos minőségtől kollektív értelemben, ami magától értetődően hozhatná azt, hogy ezen a bolygón bárki teljesen fenntartható és „tökéletes” életet éljen. 

A világunkban megvilágosodott lények/gyakorlók száma még a 0,1%-hoz is aligha van közel, nemhogy a 100%-hoz. Legyen akármilyen elvont a megvilágosodás fogalma, a tényekből, a világunk működéséből racionális józanésszel is leszűrhető, hogy még nem az együttérzés és önzetlenség a domináló erők a világunkban. 

 

 

Ökoszisztéma

A fenntarthatóságnak több szintje van. Elsősorban van egy bioszférára vonatkozó szintje, amivel kapcsolatban rengeteg edukációra van szükség. Szerencsére ezt a folyamatot erőteljesen támogatják a sorozatban megjelenő dokumentumfilmek, amik megpróbálnak segíteni az embereknek abban, hogy megértsék, hogy a bolygó, amin élünk, minden élet forrása, és ha így folytatjuk akkor abból ökológiai válság lesz. Tehát nem egy használati tárgy, hanem az otthonunk, amivel ideje lenne felvenni a kapcsolatot, és kizsákmányolás helyett, együttműködni vele. Ezek a kérdések természetesen érintenek minden egyéb réteget ezzel a témával kapcsolatban.

 

Társadalom

A fenntarthatósági törekvéseknek van egy társadalmi szintje is, hiszen zenghetünk ódákat arról, hogy lehet ez a világ fenntartható, ha alapvetően rengeteg ember a túlélésért küzd. Éppen emiatt igazából ezeknek az embereknek sem idejük, sem erőforrásuk nincs arra hogy ilyen kérdésekről elgondolkodjanak. Az ő motivációik sokkal inkább a nyugati életszínvonalhoz való felzárkózásban gyökereznek, ami viszont éppen a problémát okozza a világban. 

 

Gazdaság és politika

A következő szintje a fenntarthatóságnak, hogy a gazdasági és politikai aktorok prioritásként kezeljék ezeket a kérdéseket. Egy ideális világban a szabályozások a fenntarthatósági törekvéseket támogatják, a gazdasági szereplők pedig olyan folyamatokat alakítanak ki, amik fenntartható módon termelnek javakat, és az el nem fogyasztott, vagy elfogyasztott és elhasznált javak visszaforgatására is válaszokat adnak. Szerencsére ez a trend is felívelőben van már több szektorban is. Fontos oda eljutni, hogy a gazdasági szereplők tömegesen tudjanak úgy munkahelyeket teremteni, hogy tevékenységükkel nem feltétlenül új javakat állítanak elő, hanem esetleg meglévőket alakítanak át, vagy dolgoznak fel. El kellene jutni oda, hogy minden megtermelt jószág szerves anyagként vagy valamilyen formában újrahasznosítva tudjon visszakerülni a gazdasági folyamatokba és/vagy a természetbe.

 

Az egyén szerepe

Bár már többször írtam erről, az egyén kezében is óriási felelősség van azzal kapcsolatban, hogy hova fog kifutni ez a folyamat, ami már láthatóan elindult. Egy átlagosan jó körülmények között élő nyugati ember életmódja, nagyjából 4-5 bolygónyi erőforrást követel, hogy fenntartható legyen. 

Véleményem szerint azzal, hogy az ember eltávolodott a természettől és önmagától, elkezdte megteremteni a szenvedést a világban, ami magával hozta a teljes eltévedést is, ami a társadalmi és gazdasági berendezkedést illeti.  

 

Így a legeslegfontosabb lépés az egyén szempontjából az önismereti munka és önreflexió. Fontos, hogy az ember minden egyes nap igyekezzen tudatosobbá válni, és megtenni azt, ami tőle telik éppen akkor, legjobb tudása szerint. 

Fenntartható szokás lehet a vegán táplálkozás, a second hand ruha vásárlás, a natúr kozmetikumok és mosószerek használata, de akár a rendszeres faültetés is. Nem feltétlenül kell MINDENT IS egyszerre megvalósítani, teljesen rendben van ha lépésről-lépésre teszünk céljainkért, és a világért. 

 

Ugyanakkor nagyon fontos, hogy a bűntudat nem visz előre senkit. Legyünk hát reálisak önmagunkkal szemben támasztott elvárásokkal kapcsolatban. Egy ilyen komplex és összetett világban nem lehet tökéletesen fenntarthatóan viselkedni a világi életet élő egyénnek, hiszen a világ sem működik tökéletesen. 

 

Az az ember, aki próbál önazonosan működni, és kikerülni a saját útvesztőiből, dolgozik önmagán egyedül, vagy szakemberrel, az mindenképp jó úton jár a fenntarthatósági törekvések megvalósításában.

Az az ember, aki már eljut oda, hogy képes és akar felelősséget vállalni saját sorsának alakulásáért, mások hibáztatása nélkül, szintén felbecsülhetetlenül sokat tesz a világ harmóniájáért és jövőjéért. 

Ha bárki kialakít fenntartható szokásokat, és figyelembe veszi, hogy a Föld bolygó minden élet forrása, akkor a felismerésből fakadó tisztelet is abba az irányba fogja tolni, hogy úgy fogyasszon, úgy gondolkodjon, ami a jövőt is szolgálja, nem csak a pillanatnyi önzés élvezetét.

 

Személyes megjegyzés

 

Sokat dolgozom a tudatomon, hogy kigyomláljam belőle az önsorsrontó tendenciákat, amik “torzulást”, vagy szenvedést hozhatnak az életemben. De messze vagyok a tökéletes működéstől, és ezt sokszor elmondom mindenkinek, hogy az én életemben én is tanuló vagyok, aki törekszik, de a tökéletességet egyelőre el nem érheti.

Természetesen már több fenntartható szokást kialakítottam, de rengeteg dologban még messze vagyok a tökéletesen fenntartható életmódtól. Én is vásárolok divat szerető nőként néha fast fashion termékeket, amiket aztán megunok, és emiatt tovább adok. Lényegében ezért hoztam létre egy ehhez kapcsolódó vállalkozást.  

Továbbá pl. Lenor öblítővel mosok. Sőt használok nem vegán kozmetikumokat is sajnos. Természetesen benne van, hogy fél év vagy 1 év múlva már másképp fogok erről nyilatkozni, de egyelőre nem bántom magam azért, hogy még itt tartok. Ennek részben vannak financiális okai is, de az is, hogy egy összetett világban élünk, ahol még nem minden termék/szolgáltatás van úgy kialakítva, hogy az egyszerre támogassa a fenntartható életmódot, a kegyetlenségmentes működést, az egyedi preferenciákat és egyben az ember pénztárcáját is. 

 

Viszont örülök annak, hogy megteszem, ami tőlem telik, és törekszem arra, hogy egyre több dologban legyek képes a fenntartható életmód kivitelezésére. 

Ezen felül minden egyes nap átgondolom az aznapi tetteim, és felteszem magamnak a kérdést, hogy hogyan tudok önazonosan olyan életet élni, amivel nem okozok kárt másoknak és amivel nem csak én járok jól, hanem szűkebb és tágabb környezetem is, így a bolygó is. A gondolatok, amik erre a kérdésre érkeznek, mindig tettekre próbálnak sarkallni. Éppen emiatt, próbálok lehetőségemhez és időmhöz mérten megosztani inspiráló gondolatokat, idézeteket, módszereket, hiszen filantróp munkához még nincs elég forrásom sem befolyásom.

Bármit szívesen megosztok, amivel úgy gondolom, hogy tudok segíteni és pozitív értelemben hatni azokra, akik kíváncsiak erre, a közös jó és a fajunk túlélésének érdekében. Nagy valószínűséggel a LiveRobe működtetésében is ez a belső hívás és felelősségvállalás az egyik motor, ami segít átlendülni minden nehézségen, ami egy ilyen üzlet működtetése során felmerülhet.

 

Ha megteszed, ami tőled éppen most telik, már az is elég ebben a nem tökéletesen működő világban

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tukorvarazs.blog.hu/api/trackback/id/tr3316506094

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása