Tudatos cégvezetés - üzleti terv

Üzleti terv készítés egyszerűen. Segítünk a megfelelő üzleti terv elkészítésében.

Ki viszi tovább a családi céget? Utódlás tervezetten
Konkrét üzleti terv nélkül nekifogni az utódlásnak kellemetlen meglepetésekhez vezethet

Bizonyos cégméret felett előzetes üzleti terv, utódlási terv nélkül generációváltást előkészíteni komoly kockázatot jelenthet. Okuljunk mások jó és rossz példáiból is.

generaciovaltas_uzleti_terv_1.jpg

Mi a Tudatos Cégvezetésnél teljes mértékben együtt tudunk érteni a KKV Magazin azon tapasztalatával, hogy a hazai családi cégek jellemzően csak akkor csinálnak üzleti tervet, ha muszáj, leginkább akkor, ha hitelt szeretnének felvenni.

Szakértők szerint viszont minél idősebb és minél nagyobb egy családi cég, annál inkább emelkedik a tervkészítési hajlandóság. Ebből fakadóan az is megfigyelhető, hogy a tervezés minősége visszahat a cég működésére, minél komolyabban veszi egy vállalkozás a tervezést és a tervnek megfelelő cselekvést, annál valószínűbb, hogy eredményesen tudja megoldani kihívásait. Különösen igaz az utódlás, generációváltás tekintetében.

Miért nem népszerű az üzleti tervezés családi cégeknél sem

Persze a tervezés időrabló, fáradságos munkának tűnik, sok utánajárással és „ceruza rágással jár”, ráadásul sokszor a tervezésből fakadó üzleti dilemmákat nincs is nagyon kivel megbeszélni a vezetőnek még a családon belül sem. De még akkor is, ha van szándék egy tervezett generációváltás tekintetében szinte csak kérdések vannak a tervezés első szakaszában.

  • Mit tervezzünk meg egyáltalán?
  • Milyen időtávra?
  • Mi alapján tervezzünk?
  • Kik vegyenek részt a tervezési folyamatban?
  • Fentről lefelé vagy alulról felfelé tervezzünk?
  • Mire használjuk majd a tervet?
  • Mit érdemes írásban is rögzíteni?

Nem is tudjuk sokszor, hogy hol és hogyan kezdjük el.

Ez teljesen jogos nehézség de miért kellene egyedül megküzdeni ezzel a problémával? A szakértők bevonása itt sem azt jelenti, hogy valaki majd megmondja mit és hogyan csináljak a cégemmel hanem azt, hogy van olyan, akivel végig beszélni a lehetőségeket, aki több ilyen folyamatot látott már közelről. Jót és rosszat is. Nem a tutit mondja, hanem a lehetőségeket, megoldásokat és azok következményeit. Ez már hasznos lehet ilyenkor.

Az utódlás vagy a generációváltás céljából készült terv sok embernek ad biztos jövőképet

A legtöbb esetben az üzleti tervek legfeljebb 3 - 5 évre tekintenek előre. Ez így általában rendben is van. 

Csakhogy egy családi vállalkozás esetében a zökkenőmentes utódlás előkészítése nagyobb időtávú tervezést, előrelátást igényel. A legfőbb kérdés a stafétabotot átadó vezető családtag részéről, hogy mit tehetek én azért, hogy az általam elképzelt utódlás minél nagyobb valószínűséggel valósuljon meg?

És igen, ezzel a kérdésfelvetéssel el is jutottunk az üzleti tervek leghosszabb időtávra tekintő típusához az utódlást vagy generációváltást támogató üzleti tervhez. Szakértők pontosan tudják mennyire más az, amikor van egy kézzelfogható írásos terv ezzel kapcsolatban vagy amikor csak szóbeli ígéretek, fogadkozások hangzanak el a családtagok és az üzlettársak felé.

Pedig az egyik legfontosabb dolog, hogy a tudatos, dokumentált tervezés a családtagoknak és a szervezet munkatársainak is védettséget, kiszámítható jövőképet adhat.

A generációváltásra való eredményes felkészülés olyan, mint a nyugdíj megtakarítás. Jó korán el kell kezdni. 

A KKV magazin cikkében (KULCSFONTOSSÁGÚ AZ UTÓDLÁSI TERV) bemutattak egy pozitív példát: A cég vezetője, az apa fejében húsz évvel korábban megszületett az utódlási terv. Ebből kifolyólag az évek alatt a két fiával tudatosan megszerettette a „műhelyszagot”, megismerték a cég működését, elsajátították a mesterfogásokat.

A vállalkozás alkalmazottai így már ismerősként fogadták őket, amikor később aktívan dolgozni kezdtek a cégben.

Az utódlásban az igazi kihívást a fiúk vezető pozícióba helyezése és a vezetői szerepek újraelosztása jelentette úgy, hogy ugyanakkor a családon kívüli ügyvezetőnek szerepköre továbbra is világos, egyértelmű legyen. 

Vannak félresikerült stafétabot átadások is.


Jó olvasni, látni ilyen történeteket de sajnos, gyakori az olyan eset is, ahol a családi cég vezetője ugyan már évekkel ezelőtt elindította a folyamatot, mégis folyamatos bizonytalanságot okoz a konkrét tervek hiánya.  

A következő generáció többnyire már régóta a cégben tevékenykedik, de világos ütemterv hiányában az utódok elbizonytalanodtak a vállalkozáson belüli jövőjükkel, szerepükkel kapcsolatban. Ez családon belüli konfliktushoz vezethet, akár ahhoz, hogy a következő generáció tagjai egy idő után máshol keresik a boldogulás útjait. Sokszor a stafétát átadni készülő idősödő vezető legnagyobb döbbenetére.

A generációváltási céllal készült üzleti terv a cég jövőjének alapja 

Az utódlási kihívásokra különféle válaszok adhatók. Egy azonban biztos, hogy írásos üzleti terv minden ilyen esetben hasznos támogatást jelent.

Az utódlási terv készítésekor és ismertetésekor a terv készítőjének nagyon erős pozitív üzenetet kell megfogalmaznia az utódok felé. Jó esetben az utódlási – generációváltási tervet már fiatal korukban megismerik az érintettek. Így biztonságban érzik magukat, és életpályájukat ehhez tudják igazítani.

Higgyék el, az „Előbb – utóbb úgy is Ti öröklitek” típusú jövőképnél jóval többre van szükség ilyenkor az elköteleződéshez.

Ha generációváltásban gondolkozik, családon belül vagy esetleg családon kívül szeretne megoldást találni az utódlás kérdésre de nem tudja, hogyan vágjon bele, forduljon hozzánk bizalommal. 

VÉLEMÉNYED, SAJÁT TAPASZTALATOD VAN?

KÍVÁNCSIAK VAGYUNK RÁ! OSZD MEG VELÜNK!

Írj nekünk az uzletiterv@tudatoscegvezetes.hu címre vagy görgess le az oldal aljára és egyből írhatod is

Debreczeni László és Hajdu Máté - üzleti terv tanácsadók

A bejegyzés trackback címe:

https://tudatoscegvezetes.blog.hu/api/trackback/id/tr8315308204

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Tudatos cégvezetés - üzleti terv

Üzleti terv készítés egyszerűen. Segítünk a megfelelő üzleti terv elkészítésében. Üzleti terv sablon, tippek, trükkök tanácsok üzleti terv készítése és üzleti tervezés területén.

Címkék

banki hitel (1) befektető (1) befektetői prezentáció (1) befektetői üzleti terv (2) cápák között (1) célcsoport (6) célcsoport szegmentáció (4) COVID19 újratervezés (1) családi vállalkozás (1) családi vállalkozások (1) dale carnegie (1) értékesítés (3) értékesítési terv (3) Export (1) Export képesség (1) gazdasági válság (1) generációváltás (1) GINOP-5.1.10-17 (3) GINOP-5.1.9-17 (3) GINOP-5.2.7-17 (3) ginop-pályázat (2) ginop fiatalok vállalkozóvá válása (2) Ginop Plusz 1.2.1 – 21 (1) Hendrich Balázst (1) HEPA (1) infrastruktúra (1) innováció (2) innovációs fórum (1) kiszervezés (1) KKV (1) kockázat elemzés (1) konfliktus kezelés (1) Korona vírus újratervezés (3) külpiaci megjelenés (1) Külpiacralépés (1) Lean módszertan (1) Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (1) mérföldkövek (2) mérőszámok (1) MFB Generációváltási Tőkeprogram (1) MVP (2) online piackutatás (4) piaci trendek (3) piackutatás (8) piackutatási módszerek (6) PRRR ciklus (1) stafétabot átadás (1) startup (3) stratégia (1) stratégia alkotás (1) stratégia írás (1) stratégia készítés (1) SWOT (1) TAM SAM SOM (1) trendek (1) tudatos cégvezetés (10) újratervezés (2) utódlási terv (1) üzleti hatékonyság (1) üzleti modell (4) üzleti stratégia (10) üzleti terv (26) üzleti tervezés (19) üzleti terv befektető meggyőzéséhez (1) üzleti terv készítés (21) üzleti terv minta (9) Üzleti terv sablon (7) validálás (1) vállalkozás fejlesztés (1) vállalkozói banki hitel (1) vállalkozói mentorálás (5) veresenytárs (1) versenytárselemzés (4) Címkefelhő
süti beállítások módosítása