Travelikum

Kúszás-mászás Magyarország földfelszíne alatt

2021. április 16. - Travelikum

A barlangászat egy viszonylag új keletű, igen felkapott extrém sport és szerencsére hazánkban számtalan különböző nehézségű, hosszúságú barlangtúra található. A könnyed, rövid, kiépített sétaútvonalakon megismerhetjük a föld alatt húzódó világot, míg a kúszó-mászó barlangtúrákon pedig leküzdhetjük a szűk helyek, vagy a sötétség okozta félelmeinket.

1_15.jpg

Forrás: https://www.turistamagazin.hu/media/thumbs/bg/sz/ep/bg_szep_kartya_1-955f5ef7-321164.jpg

A barlangok és az ember kapcsolata

A barlangokat, mint természeti képződményeket az ember évezredek óta saját igényei szerint alakítja, kihasználja. Az ősember kezdetben lakóhelyként, majd vallási és kulturális célokra használta. Több ezer év elteltével a barlangok búvóhelyekké váltak a háborúk idején, később raktárnak, egyfajta korabeli „hűtőszekrénynek” használták, hiszen a barlangok hőmérséklete állandó és hűvösen maradt az év minden szakában. Ezen természeti kincsek tudományos megismerése csupán a 17. században kezdődött, a barlangok turisztikai célú bejárását a 20. században kezdték meg. Napjainkban az egyik legfelkapottabb kültéri extrém sportként tartják számon a barlangászatot. A legtöbb túra speciális felszerelést és jó fizikai kondíciót igényel, azonban a különböző barlangtúrák nehézsége és milyensége egy széles skálán mozog.

Mi is az a barlangászat?

A barlangászat egy olyan extrém sport, amely a hegyek gyomrában, egy izgalmas, földalatti világban űzhető. Léteznek olyan túraútvonalak, melyek kiépített sétaúton, kivilágított folyosón vezetik végig a látogatót, azonban egyre felkapott az extrémebb, kúszós-mászós barlangbejárás is. Ezeken az útvonalakon speciális felszerelésben, sisakban, fejlámpával mászunk a vizes, csúszós falakon kötelek és kapaszkodók segítségével. Érdemes rétegesen öltözködni, hiszen a föld alatt évszaktól függetlenül 9-10 fok körüli a hőmérséklet. A barlangok levegője és a testmozgás kedvezően hatnak az egészségre, kiváltképp az asztmásoknak ajánlják. A „földön” mászáshoz minden végtagunkra és leleményességünkre szükség lehet, így visszanyúlhatunk a végtelenül szabad gyermeki énünkhöz. A szűk helyek és a sötétség segíti leküzdeni félelmeinket és korlátainkat.

2_12.jpg

Forrás: https://media.borsonline.hu/cikk/13/127897/big-lead/650x360/1145509_afrikai-barlangrajzok-afp-2.jpg

Barlangok Magyarországon       

A karsztvidék sokaságának köszönhetően hazánk rengeteg kisebb-nagyobb barlanggal büszkélkedik. Jelenleg több mint 3700 barlangot tartunk nyilván, ebből csupán 109 éri el a 200 méter mélységet és mindösszesen 30 barlang az 1 km hosszúságot.[1] A következőkben ebből a rengeteg különböző barlangból szemezgetünk.

A Lillafüred közelében található István-Lápai barlang hazánk legmélyebb barlangja; 254 méter mély és 8700 méter hosszú. A barlangot 1964-ben tárták fel, kutatók azt is elképzelhetőnek tartják, hogy a legnagyobb bükki barlangrendszer része lehet. A barlang bejárásához szükséges egy jó fizikai erőnlét, ugyanis szinte végig ereszkedni kell, ami értelemszerűen azt jelenti, hogy visszafelé csak kötélen felmászva lehet közlekedni.

Magyarország leghosszabb aknája 83 méteres és a Vecsembükki-zsomboly-barlangban található. A barlang feltárását már 1911-ben megkísérelték, de a megfelelő felszerelés hiányában kudarcba fulladt, az áttörés csak 1969-ben következett be. Valójában az egész barlang aknák hálózata, melyeket helyenként csak vékony falak választanak el egymástól. A maga 236 méteres mélységével, nem sokkal marad el az István-Lápai barlangtól, ám mindössze 900 méteres hosszúságával mégis jóval kisebbnek mondható.

A Szép-völgyi barlangrendszer hazánk leghosszabb barlangrendszere. A kutatók 2011-ben fedeztek fel kapcsolatot a Pál-völgyi, Mátyás-hegyi és a Hideglyuk barlangrendszerek között, így jött létre a barlangok nagyobb hálózata. A barlangrendszerben találunk könnyű, rövid kiépített útvonalakat és nehezebb túrákat egyaránt. 

A Bódvaszilas közelében található Meteor-barlang hazánk legnagyobb barlangtermével, a Titánok csarnokával büszkélkedik. A több órás barlangtúra teljesítéséhez kizárólag a természet adta lehetőségeket és a fizikai erőt lehet segítségül hívni. A barlangtermet és a többi aknát beépített létrák és kötelek segítségével tudjuk megközelíteni.[2]

 

 

 

 

[1] http://www.barlang.hu/pages/tvtanf/Mo_barlangjai.htm

[2] https://www.kaland.sport.hu/kalandjaink/szakagak/barlangaszat

 

A bejegyzés trackback címe:

https://travelikum.blog.hu/api/trackback/id/tr1416503198

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

pamutpamlag 2021.04.18. 03:52:24

A poszt tele van hibákkal, tévedésekkel, helytelen megfogalmazásokkal, barlangneveket érintő nyelvtani hibákkal, amiket érdemes volna javítani.

Például Magyarországon jelen pillanatban, azaz 2021-ben nem 3700, hanem 4000-nél is több barlang ismert.

A legmélyebb hazai barlang jelenleg a Bányász-barlang a maga 274 m-es mélységével. Az István-lápai-barlang 2014 éveben, tehát már 7 évvel ezelőtt vesztette el elsőségét, amelyben a vízszintes járatokig vezető aknarendszeren évtizedek óta fix létrákon lehet lejutni, tehát egyáltalán nem szükséges visszafelé "kötélen felmászva közlekedni".

Továbbá nincs olyan, hogy "Vecsembükki-zsomboly-barlang" (sic!). Olyan van, hogy Vecsembükki-zsomboly, ugyanis a zsomboly szó barlangot jelent. Egyfajta speciális, függőleges aknabarlangot takar. A barlangi aknáknak pedig nem hossza van, hanem mélysége, a járatoknak hossza, a kürtőknek magassága.

A "viszonylag újkeletű" megfogalmazást sem igazán tudom hová tenni, hisz csak a hazai barlangkutatás legalább 150 éves múltra tekint vissza (sőt, többen azt is vitatják, hogy egyszerű sportnak mondható-e egyáltalán).

Az sem igaz, hogy a barlangokban 9-10 °C volna. Ez hazánkban nagyjából helytálló, de az adatot tartalmazó bekezdés nem a hazai barlangokról szól. A barlangok hőmérséklete általában az adott földrajzi helyre jellemző felszíni éves átlaghőmérséklet, így egy szokásos alpesi barlangban inkább 1-2 °C van, míg egy trópusi barlangban akár 20-30 °C is lehet.

Nem sorolom tovább, inkább javaslom, hogy nézessétek át egy lektorral és javítsátok ki.
süti beállítások módosítása