Tanácsok kezdőknek: A lista mámora
2022. január 22. írta: Nadalien

Tanácsok kezdőknek: A lista mámora

A mágia és a boszorkányság világa sokkal szélesebb és összetettebb, mint gondolnád, az elmúlt években igazán mainstreammé vált boszorkánykodás miatt pedig az internet, de lassan már a magyar könyvesboltok is tele vannak különböző, kezdőknek szánt könyvekkel, írásokkal. Nem beszélve a - szerintem átgondolás nélküli - listákról, avagy "Mit kutass kezdőként?", "Kezdő hibák, amiket elkerülhetsz" és "Bárcsak tudtam volna ezt kezdőként!".

Pontosan ezek miatt szeretnék egy olyan posztot, vagy poszt sorozatot létrehozni, ami nem egy tipikus "mit tegyél, mit ne tegyél, bár tudtam volna" felsorolás lesz, bár kétség kívül lesznek hasonló részei, hiszen a listákat könnyebb befogadni és megérteni. És miközben írom ezeket a sorokat rá is jöttem, hogy érdemes lenne ezeknek a listáknak a szétszedésével kezdeni, hiszen olyan könnyű ezekbe belefutni, legyen az bárhol az interneten, de sokkal kevesebb az a helyzet, hogy magyarázatot is adnak a lista mellé. Én ezt fogom megkísérelni nektek, és ezen keresztül talán sikerül érinteni mindazon pontokat, véleményeket és meglátásokat, amiket át szeretnék adni.

Naplóírás vagy jegyzetelés

Maga a lista elgondolása nem egy rossz dolog, hiszen az első tanács, amit én is adnék, hogy vegyél egy szimpatikus füzetet és íróeszközt vagy akár a klaviatúrát, és kezd el leírni az elképzeléseidet, az eddigi mágikus tapasztalataidat vagy olyan dolgokat, amiket mágikusnak gondoltál. Hiszen sokaknak segít, ha leírva látja a dolgokat, segít rendszerezni a gondolatokat, sőt ötleteket adhat arra, hogy milyen irányba szeretne elindulni az illető, vagy egyáltalán merre érdemes. Mert ahogy a fenti bevezetőben is írtam, a lehetőségek és források milliárdnyiak, így a témák is ezer felé ágaznak szerte, egyikből a másikba, bonyolult, összefonódó és sokszor zavaros hálóvá alakulva.

A jegyzetelésben pedig még az a szép, hogy tényleg bármikor visszanézhető (ha nem veszítjük el őket valahol), és összehasonlíthatjuk a kezdeti elképzeléseinket a későbbiekkel: láthatjuk merre vagy milyen tempóban haladtunk, hol akadtunk meg, ami végül vagy megoldódott vagy nem, és milyen cifra körutakat tettünk meg hasznosan vagy haszontalanul. A jegyzeteket felújíthatjuk és kiegészíthetjük és mindig a rendelkezésünkre állnak, ha elbizonytalanodnánk.

Szóval nulladik lépésként magát a kutatást kell megtanulni: hogyan álljunk kritikusan a szövegekhez (legyen az írott vagy szóbeli), hogyan keressünk és elemezzünk forrásokat, hogyan tudjuk eldönteni, hogy mi számít hiteles forrásnak, és hogyan hasonlítsuk össze ezeket. Ha boszorkányságról, mágiáról okkultizmusról van szó, mindig trükkösebb, hogy mit vehetünk hiteles forrásnak. Ami biztosan egy jó módszer, hogy legalább két, de inkább három vagy több helyen nézzünk utána akár egy-egy apróbbnak tűnő részletnek is, főleg hogyha kezdetben egymásnak ellentmondó információkat találtunk, illetve figyeljünk az adott forrás forrásaira is: hiszen előfordulhat, hogy az a két-három weboldal, amit egy témában találtunk, gyanúsan csak a Wikipédia leírását ismétlik, csak kicsit átfogalmazva.

Amit pedig mindig megtehetsz, hogy kérdezz! Aki bármilyen információt oszt meg és van komment szekciója, ott kérdezzünk nyugodtan! Persze az első mindig az legyen, hogy megpróbálunk mi magunk utána nézni a dolgoknak, de mint már említettem néhány témában nagy ellentmondások lehetnek, néhány pedig olyan nagy, hogy érdemes irányadást kérni.

A Lista Mámora

De nézzük is, miket találhatunk ezeken a listákon?

beginner_witch_research_list.jpg

Gyönyörű szépek, de semmitmondó listák; hasonló pontokat találhatunk más listákon is mint ezen a képen, legfeljebb más sorrendben, megtoldva egy-két másik témával. Leginkább az a problémám ezzel és társaival, hogy hatalmas témák jelölnek meg kezdő tudásként, sokszor olyanokkal kiegészítve, amikre egyeseknek nem is biztos, hogy szüksége lesz a kezdetekben vagy akár az egész gyakorlatuk alatt.

A boszorkányság történelme

Szinte minden ilyen listán az első helyen áll, és persze nem számozott ez a lista, de ha valami az első helyre kerül, mégiscsak azt jelzi, hogy fontos, vagy fontosabb, mint az utánakövetkezők. A boszorkányság történelme érdekes téma lehet - ha valakit érdekel a történelem. Én tipikusan nem azok közé tartozom, akiket annyira érdekel a történelem, de ezt inkább a történelemoktatás számlájára írom. Maga ez a megfogalmazás, hogy "a boszorkányság történelme" hatalmas nagy falat, hiszen a világ minden részén van történelme a mágiahasználatnak, ráadásul különböző kultúrák különbözőképpen definiálják a boszorkányságot. Nem beszélve az újkeletű boszorkányságról és a Wiccáról.

A történelemmel kapcsolatban én azt ajánlanám, hogy annak a történelmének nézz utána, ami éppen a legjobban foglalkoztat: tarot, inga, bizonyos szimbólumok, szervezetek, gyakorlatok (meditáció, galdr, stb), a boszorkányság, a mágia vagy az okkult bizonyos irányzatainak vagy korszakainak történelme. Ha viszont tényleg kicsit átfogóbbat szeretnél, alapozó műként mindenképpen ajánlanám Margot Adler Drawing Down the Moon című könyvének legutolsó, 2006-os átdolgozott változatát, ami bár az amerikai Wicca és Újpogány mozgalmat írja le, nagyon sok helyen általánosan is értelezhető, és úgy gondolom nagyon jól rávilágít arra a folyamatra, ami a mai boszorkányság népszerűségéhez elvezetett.

A boszorkányok típusai

Ez az a listapont, ami a legjobban ki tudja nálam ütni a biztosítékot. Ha művészi megközelítésben gondolunk erre, vagy csak mémként, akkor nincsen vele gond, remek projektek és szórakoztató mémek alapja lehet ez az elgondolás,de komolyabb kutatási témának nem. Mert ha boszorkánykodásra adod a fejed, akkor minimum hiszel abban, hogy a boszorkányok élő, lélegző, valódi emberek, és mint olyanok, nem lehet őket típusokba zárni.

20-types-of-witches-1.jpg

Ezen a témán belül is nagyon szép és hosszú, de hihetetlenül semmitmondó listákat lehetne összeállítani. A mellékelt képen egy 20-as listát láthattok, amin a "típusok" sokszor egymásnak ellentmondanak vagy egymást nagyban lefedik, illetve egyáltalán nem zárják ki egymást. Például hogy csak a teljesen egyértelműeket említsem: a Ceremonial és a Traditional szinte egymás szinonimája ebben a kontextusban; az Alexandrian, Gardnerian és Dianic pedig mind Wicca tradíció és besuvasztható lenne a Ceremonial vagy a Traditional alá.

Természetesen senkinek nincs joga, hogy megtiltsa azt, hogy a boszorkány magára vegyen egyes címkéket, amik szerinte jellemzik őt vagy a gyakorlatát, de kezdőként, a gyakorlatunk elején én magam semmiképpen nem ajánlanám. Címkék nélkül sokkal szabadabban lehet felfedezni a boszorkányság lehetőségeit, és úgy gondolom sokkal organikusabban is alakul majd az Utunk, ha nem ragaszkodunk előre eldöntött címkékhez. Hiszen bizonyos dolgok nem biztos, hogy beválnak, egyes dolgokat kinövünk vagy megununk, és bármikor jöhet az életünkben egy fordulat, ami egy teljesen más irányba terel minket, mint amerre azt terveztük.

Az én gyakorlatomban már a kezdettől volt egy biztos pont: a tarot. Egy ideig talán használtam is a Tarot Witch címkét, mert ez áll a legközelebb hozzám és ez az, ami eddig biztosan jelen volt a gyakorlatomban, bármi is történt velem. De például vannak bizonyos időszakok, amikor magát a boszorkány címkét is szorosnak érzem. Szóval a tanácsom az lenne: várj a címkékkel és hagyd, hogy szabadon felfedezd, mi az ami vonz, mi az ami működik neked, mert nincs a világon két ugyanolyan boszorkány. Kutatást pedig akkor folytass ebben a témában, mikor magadra akarsz venni egy címkét.

Varázslatok típusai

Ez a pont még egyébként elég hasznos is lehet, de alapvetően ugyanazokkal a problémákkal bír, mint az előző kettő. Nagyon nagy téma, és előzetes címkézés nélkül nagy részére amúgy sem lesz szükséged. Az internet korában pedig, amire szükséged van, arra vagy gyorsan rákeresel és kapsz minimum tízféle variációt, vagy megkérdezel egy ismerőst, akár a világ másik feléről, hogy neki mi a bevált módszere.

Viszont ami a varázslatokat illeti, a kicsit is haladóbbakat szinte mindegyik tartalomgyártó boszi arra ösztönzi, hogy szabja a saját igényeire és lehetőségeire. Azaz a megfelelő tudással a birtokunkban legyünk inkább kreatívak. Kezdőként azonban semmi gond nincs azzal, ha egy Pinteresten talált varázslatot hajtunk végre.

Mágia típusai

Szintén hatalmas téma, akár a korábbiak, így a korábbiakhoz hasonlóan az a tanácsom: kutasd azt az egyet, amelyik éppen érdekel. Rengeteg tradíció van, és ebben a témában érdemes arra is emlékezni, hogy nem minden mágia boszorkányság!

Jóslási típusok

Ezen a kategórián mindig jót nevetek, mert egyszer kell csak felütni a Wikipédia Methods of divination lapját, hogy lássuk, több százféle jóslási technika létezik, amik közül őszintén szólva talán csak tíz van, ami közismert és ténylegesen használják is a mai boszorkányok. Mindenesetre érdemes megnézni ezt a listát (volt, amikor magyar változatot is terveztem belőle - talán egyszer lesz is belőle valami), mert találhatunk olyan érdekes és kevésbé népszerű metódusokat, amik működhetnek a számunkra.

Alapvető felszerelés

Ez már egy kicsit érdekesebb topik, mivel a végeredménye nagyban függ attól, hogy milyen tradíciót vagy gyakorlatot szeretnénk követni. A Wiccában és más ceremoniális tradíciókban fontos szerepe van az eszközöknek, mert szertartásos szerepet töltenek be, a mágia áramoltatásának eszközei. Ilyenek például a pálcák, az athamé vagy kard és társaik. Azonban ha nem tartozunk ezekhez a tradíciókhoz, elég nehéz megmondani, mi az alapvető felszerelés. Számomra elengedhetetlen a tarot paklim, másoknak a kristályaik vagy a rúnakészletük.

Amit a legjobb tanácsnak tartok ebben a témakörben, hogy nem minden tapasztalat, így nem minden eszköz univerzális. Nem érdemes drága vagy külföldi eszközökbe beruházni kezdőként, mert itthon, a közvetlen környezetedben is minden szükséges eszközt megtalálhatsz. Persze vannak eszközök, amik elkerülhetetlenül drágábbak lesznek: a könyvek és kártyapaklik ritkán pénztárcabarátok. És bár elég jó könyveket lehet találni ingyen a neten, de hacsak nem egy már kész paklit nyomtatsz ki saját használatra, semmiképpen sem tanácsolnám, hogy saját magad készíts tarot paklit, mert baromi nagy procedúra. Lehetséges, hogy a kezdetekben használt eszközeidet később már nem fogod használni, - már nem azon az Úton jársz vagy találsz jobb alternatívát -, így ezért sem érdemes a kezdetekben túl sok pénzt kiadni eszközökre.

Legyél kreatív: a konyhakés és a levélbontó is lehet rituális kés, egy földön talált bot is lehet pálca és bármilyen medált egy cérnára fűzve használhatsz ingaként. A gyertyák egészen olcsók ma is, a konyhában vannak fűszerek, és néhány varázslathoz elég egy papír és toll.

Szimbólumok, istenségek, növények, kristályok

Azért gondoltam, hogy egybe dobom ezeket a pontokat, mert mindegyiknek ugyanaz a problémája: több ezer, ha nem százezer van belőlük, így lehetetlen normális kutatást végezni a téma leszűkítése nélkül. Ezekben a témákban vagy szűkítsük le, egy specifikus darabra vagy csoportra a kutatásunkat, vagy inkább ruházzunk be egy kézikönyvre az adott témában, amit bármikor felcsaphatunk és kikereshetjük belőle az éppen szóban forgó dolgot. Mindegyik témában találhatunk remek könyveket angolul és magyarul is. A szimbólumok tekintetében pedig annyi tanácsom lenne pluszban, hogy érdemes a kulturális kontextust is figyelembe venni, mivel egy-egy szimbólum egymásnak ellentmondó jelentéssel is rendelkezhet, attól függően, hogy melyik kontinensen vagy milyen kultúrából megközelítve vizsgáljuk.

A témában mindenképpen ajánlanám a Hoppál-Jankovics-Nagy-Szemadám könyvét a Jelképtárat, ami igaz, hogy nem mai kötet, de egészen átfogó mű és jó kiindulópont további kutatáshoz.

Klasszikus elemek, grounding, meditáció, holdfázisok, oltár stb.

A felsorolást még lehetne folytatni jó pár dologgal, de egy olyan csoport ez, amik elég kis volumenűek ahhoz, hogy már tényleges és eredményes kutatást folytathassunk bennük. A legtöbb információ ezekben a témákban könnyen hozzáférhető és a legkevésbé ellentmondásosak. Na és elég általánosak ahhoz, hogy szinte minden boszorkány használja őket valamilyen szinten vagy az Útja valamely szakaszában.

Talizmánok, sigilek, pecsétek

Ezek a témák eléggé specifikusak ahhoz, hogy jó kutatást lehessen bennük folytatni, de túl specifikusak ahhoz, hogy mindenkinek érdemes legyen bennük kutatni. Amit ebben esetben javasolnék, hogy a köztük lévő különbségekre fókuszáljunk első körben, és ha valamelyik megtetszik, jobban illeszkedik a gyakorlatunkba, akkor induljunk el abba az irányba.

Tudatos álmodás (lucid dreaming) és asztrális kivetítés (astral projection)

Hasonlóan az előzőhöz, először a kettő közötti különbségre fókuszáljunk és utána döntsük el, hogy beleillik-e a gyakorlatunkba. Ezekhez egyébként még azt fűzném hozzá, hogy szerintem ezek már haladóbb technikák, amiket véletlenszerűen is megvalósíthatunk, de alapvetően kitartó gyakorlást igényelnek.

Grimoire vagy Árnyak Könyve

Egyrészt ismét a köztük lévő különbségekbe érdemes bepillantani, és hogy szükségünk van-e rájuk a gyakorlatunkban.

Másrészt azonban vannak klasszikus grimoire-ok és Árnyak Könyvei, amiket mint kézkönyveket forgatnak az egyes tradíciók követői. A Wicca általában Árnyak Könyvével dolgozik, grimoire-okat pedig talán leginkább démonológia témájában találhatunk.

Energiaed5a32914e04e82bf140682d259d21f5.jpg

Külön ki akartam térni erre a pontra, mert talán a legértelmetlenebb az összes közül. Mi egyáltalán az energia? Kizárólag mágikus szempontból szerintem megközelíthetetlen, de akkor mibe nézzünk bele? Aura, chakra, kvantumfizika, fénytan, kémia, asztrofizika vagy biológia, esetleg filozófia? Van egy olyan sejtésem, hogy különböző tradíciók különbözőképpen állnak hozzá, már csak az aura és a chakra koncepciójából is kiindulva. De már az is egy nehéz dolog, hogy hogyan definiáljuk. Létezik-e önmagában vagy része valami másnak: a testi, szellemi vagy lelki valónknak? Már csak ez a kérdés is egy olyan területre vezet el, ahol csak még több kérdés tevődik fel: hogyan definiáljuk ezeket (test, szellem, lélek) és a kapcsolatukat?

Ez tényleg egy olyan téma, ami valószínűleg az Utunkkal együtt organikusan fejlődik majd, és ki tudjuk alakítani az elképzeléseinket az energia mibenlétéről és annak működéséről a többi elképzelésünk alapján.

Familiáris

A fent bemutatott listán ugyan nincsen rajta ez a pont, de más listákon már belefutottam, ezért fontosnak gondoltam ide is bevenni, mert hasonló megdöbbenéssel tölt el, mint az energia. Kevésbé megfoghatatlan, de ugyanúgy a definíciója a kérdés: mi a familiáris? Egészen nagy vita van ebben az online boszorkányközösségben annak ellenére, hogy szerintem elég kis szegmensét érinti valójában a bosziknak. Szóval ha gondoljátok vágjatok bele, de erre is a legjobb tanácsom az, hogy akkor érdemes belemerülni, ha tényleg fontosnak tartjátok a saját gyakorlatotokban.

Zárt és nyitott tradíciók (closed and open practices)

A legvégére hagytam, mert azt hiszem ez tényleg egy olyan téma, amit mondhatni könnyen lehet kikutatni, szintén nagy értekezés van a témában az online térben, pontosan  azért mert fontos a mai boszorkányok számára. Bár ez is egy egészen nagy témává válhat, főleg ha pontos listát akarnánk összeállítani, de egy átfogó megértés is elegendő lehet a kezdetekben. Nagy többségében a következőkben ért egyet a közösség:

Alapvetően három kategóriát lehet megkülönböztetni: nyitott, beavatáson alapuló és zárt tradíciókat. Nyitott tradícióban bárki részt vehet, akinek tetszik, nem kell hozzá semmilyen engedély, beavatási vagy születési előjog. Ilyennek szokás tartani minden európai hagyományt és új pogány vallást, illetve olyan gyakorlatokat, amiket a világon szinte mindenhol űznek valamilyen formában: kártyavetes, asztrológia, stb.

A beavatásos tradíciókban úgymond a benne lévőkön múlik, hogy kit vesznek be, de ezeknek általában alapszabályaik vannak, például végig kell csinálni egy próbaidőszakot. Például néhány beavatáson alapuló Wicca tradícióban egy év és egy nap az a "próbaidő". Mivel beavatáson alapulnak ezek a csoportok, így vannak rituáléik amiket nem osztanak meg a külvilággal.

Zárt gyakorlatoknak leginkább az őshonos tradíciókat tekintjük. Legtöbbször az amerikai őslakosok, illetve a közép-amerikai, fekete vagy volt rabszolga közösségek által használt tradíciókkal kapcsolatban jön elő ez a téma (pl.: hoodoo/voodoo/stb), ahol maga a tradíció elválaszthatatlan az etnikumtól vagy a helytől, mert szorosan összefügg a történelmükkel is az alakulása. De hogy egyszerűsítsek, a zárt tradíciókba bele kell születni.

Vannak azonban olyan gyakorlatok, amik megvannak zárt és nyitott tradíciókban is, csak esetleg más néven nevezik azt, más mélységeket kapcsolnak hozzá, esetleg egyes részleteikben térnek csak el. Ilyen péládul a hírhedt voodoo baba, ami alapvetően úgy tudom zártnak tekintendő, de más, nyílt tradíciókban meglévő verziója a poppet. Hasonló a zsálya problémája: a fehér zsálya amerikai őshonos faj, amit egyes őshonos törzsek kérnek, hogy mások ne használják, mert számukra szent és zárt szertartásokhoz használják fel (és egyébként a túlszedés miatt a kihalás fenyegeti), de tucatnyi másik változata is van a zsályának, ami nem ennyire fontos, sőt Európában őshonos. De olyan is van, hogy az ehhez hasonló átfedéseknél a szóhasználat a legfontosabb, hogy ne annak nevezd a dolgot, ami a zárt tradíciókhoz és hagyományokhoz tartozik. Mert a szó a legerősebb mágia.

Ha navigálni akarsz ezek között, biztosan nem nyúlsz bele semmi rosszban, ha az európai tradíciók között nézelődsz: Norse/Germanic , Hellenic, Slavic, Goetica, bármi ami a 18. századi okkultból ered, és ezek csak a legismertebbek. A helyi népi gyakorlatokkal (folk magic) nem tudunk mellényúlni!

A témában további hallgatásra ajánlom a Magnolias and Magic What Actually Is A Closed Practice In Occultism And Witchcraft ft. Lilith Dorsey című epizódját.

A bejegyzés trackback címe:

https://thelearningwitch.blog.hu/api/trackback/id/tr1516571494

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása