Miért akarsz annyira beilleszkedni, mikor különlegesnek születtél?

2021. május 13. 07:43 - Crouch_15

S03E02 - Jogunkban áll boldognak lenni?

A boldogság nyomában című film klasszikussá vált, de legkevésbé sem azért, mert Will Smith meghatóan tud benne sírni, amint egy nyilvános wc-ben pihenve a gyerekével azon töpreng: mennyit ér a boldogság hajszolása?

Persze szó se róla, az említett képsorok is örökre velünk maradnak az alkotás kapcsán, de annak nagyságát jelzi, hogy így sem a legemlékezetesebb pillanat. Mielőtt azonban rátérnénk erre, beszéljünk egy kicsit a motivációs filmekről, és úgy ámblokk a személyiségfejlesztés témaköréről, ami épp annyira vékony jég hazánkban, mint a politika, vagy a vallás.

 

a_boldogsag_nyomaban.jpg



A motivációs filmek alapvetően erőt adhatnak nekünk, és tanulságokkal szolgálhatnak a jövőre nézve. Rám az elmúlt években a Közösségi Háló és a Wall Street Farkasa gyakorolt nagy hatást, ezek voltak azok a mozik, amiket számtalanszor újra néztem és mindig segítettek az éppen aktuális célon rajta tartani a szemem.

Nem a legjobb példák? Meglehet, ugyanakkor a műfaj szépsége, hogy nem kell azonos kedvencekkel rendelkeznünk, ahogy ugyanolyan embereknek sem lennünk ahhoz, hogy sikert érhessünk el.

A siker szónál pedig máris azon a vékony jégen korcsolyázunk, ami reményeink szerint nem szakad be. Hiszen a személyiségfejlesztés mindenkinek mást jelent.

Van aki szerint nem is létezik és minden csak szerencse kérdése, van aki falja a könyveket a témában és minél többet tud, annál inkább rájön, hogy igazándiból még semmit sem, míg akad, akit hidegen hagy az egész, és minimális dolgok is boldoggá tudják tenni.

A boldogság nyomában című film pedig épp… nos, igen… a boldogság témakörét öleli fel. És miként a szóismétlés sem tragédia, úgy az sem, ha néha vakvágányra téved az életünk, és a felettünk álló bármilyen jellegű hatalom felteszi nekünk a kérdést: mennyire akarjuk?

 

will_and_jade.jpgAz apa-fia kapcsolat kiváló alakítása is kellett ahhoz, hogy ma klasszikusként beszélhessünk a boldogság nyomábanról.

Chris Gardner párjával, és óvodáskorú gyermekével él egy bérlakásban, és az ígéret földjén úgy érzi, a csontsűrűségmérő gépek felvásárlásában van a jövő. Csak hát, hiába adogatja el a gépeket, akkora kereslet mégsincs rájuk, mint várta, egy ideje nem is sikerült túladnia elegen, így az anyagi helyzetük a csőd szélére juttatja őket. Miközben gyermeke anyja dupla műszakokat vállal, Chris fáradhatatlanul utazik és házal az orvosoknál.

Adóhátralék, lakbértartozás, parkolási büntetések tömbkelege, és egy bebukni látszó vállalkozás – ennyi, amit feltud mutatni gyermekének, mégis csupán egyetlen dologról beszélnek a film égisze alatt párbeszédjeik többségében: a boldogságról.

Christopher értelmes gyerek benyomását kelti óvodás kora ellenére, de miközben egy zűrzavar kellős közepén találja magát anélkül, hogy arról bármilyen formában is tehetne, igyekszik apja tanításaira, tanácsaira figyelni, utóbbi meg elkövetni mindent annak érdekében, hogy helyes irányba nevelje utódját.

A vállalkozásából már csak a maradék gép eladását követően kiszállni szándékozó Mr.Gardner egy brókercégnél jelentkezik állásra, ami több szempontból sem tűnik elsőre ideálisnak a helyzetét tekintve.

20 embert választanak ki az induló tanfolyamra, ami hat hónapig tart amolyan gyakornoki jelleggel, nincs fizetés ez idő alatt, és a végső vizsgát követően egyetlen embernek ajánlanak állást.

Tehát, ha minden jól is alakul, és csiszolatlan gyémántnak bizonyul a fél év alatt, akkor is abból a pénzből kellene élniük, amit a csontsűrűség mérő eszközökből befolyik, miközben, mint írtam is, tartozásai is akadnak jócskán.

 

wc_jelenet.pngAz a bizonyos jelenet, ami kétségkívül a film legmélyebb pontja, mégsem a legzseniálisabb.

Hiába azonban a világmegváltó terv, az alagút végén a fény, az oda vezető út már csak azért is borzasztó nehéz, mert Linda nem tud tovább várni, és elhagyja párját.

Sőt, amikor az állásinterjú előtti nap letartóztatják a férfit az egyik tartozása miatt, azelőtt veszélybe kerül minden, ami megmaradt számára, mielőtt egyáltalán esélyt szerezhetne kimászni a gödörből.

Hosszan tudnám sorolni mennyi ilyen jelenet van a filmben, de röviden összefoglalva a lényeg, hogy minden apró kis előrelépésért egy pokoli szituációban kell fizetnie, és megoldást találnia.

Itt lyukadunk ki a Will Smith által alakított karakter legerősebb jellemvonására, aki a legnagyobb kihívások közepette sem hajlandó megtörni, vagy feladni, és fiát – funfact, hogy valóban az ifjú Jaden Smith alakítja a porontyot – is töretlenül hitre tanítja. Hitre, ami a boldogságot helyezi fókuszba, a mágikus életérzést melynek gyakorlására minden állampolgárnak megvan a joga, történjen vele bármi is.

Mivel magyarok vagyunk, ne felejtsünk el említést tenni róla, hogy főhősünk a filmben a sikereit nagyban köszönheti a Rubik kockának is, pontosabban a kirakásának.

Jeleztem, hogy számomra nem a nyilvános wc-ben alvós jelenet a legerősebb, habár kétségkívül zseniálisan oldották meg azt is.

Szerintem a film legtanulságosabb jelenete kosárlabdázás közben zajlik le, mert ott hangzik el egy olyan monológ, aminek ha figyelünk a szavaira, tulajdonképpen egy életre szóló leckét kapunk róla, miért nem kell foglalkoznunk azzal, mások szerint mire vagyunk képesek, vagy mire nem.

 

 

„Ne higgy annak, aki azt mondja, nem vagy rá képes. Nekem se hidd el! Érted? Ha van egy álmod, ne mondj le róla. Ha valaki nem tud valamit, azt szeretné, ha te se tudnád. Ha akarsz valamit, tegyél érte. Ennyi.”



Nyilvánvalóan nem kell mindenkinek brókernek lennie, miképpen börtönbe sem kerülnie, ha el akarja élni az álmait, de ha igazán magasra akarunk jutni, várhatóan számolnunk kell néhány olyan számlával is az élet részéről, amihez túlzottan nem fáj majd a fogunk.

A film egyik legfontosabb üzenete, hogy soha ne add fel, de ha ezen túl szeretnénk rámutatni hasonlóan fontos elvekre, akkor beszélhetnénk arról mit szeretnénk elérni az életben, és ezért mit vagyunk hajlandóak megtenni?

Végső soron azonban felmerül a kérdés: valóban jogunk van a boldogsághoz való törekvéshez, vagy épp annak eléréséhez?

Szubjektív, akár az egész élménybeszámoló, de véleményem szerint ez csupán annak a kérdésnek a függvénye, mennyit és mit is tettünk érte?

Jó dolgok ugyanis történhetnek velünk minden nap, de még a rosszabbak közepette sem felejthetjük el: életünk alakulását csupán 10%-ban befolyásolja, ami minket ér, mégis 90%-ban határozza meg az arra adott reakciónk.

 



A boldogság nyomában című, egyébként igaz történeten alapuló film akkor tud igazán nagyot ütni, ha éppen úgy érzed, padlón vagy, mert megmutatja neked, hogy legyen bármilyen cudar is a helyzeted, csak menned kell tovább előre, és feltenned a kérdést: mit tehetnék a céljaim elérése érdekében?

Mindehhez nyilván nem árt, ha tudod mi a célod, de ha ez is megvan, nincs más hátra, mint előre.

 

chris_gardner.jpgA szereplőgárda aparaja-nagyja... és az "igazi" Chris Gardner, akinek a sztorijára épül az egész történet, jobb szélen.

Jól jöhet akkor is, ha jól mennek a dolgaid és siker-sikert követ az életedben, mert segít hálát gyakorolni és emlékezni, mennyire vágyhattál mindarra, amid most van.

Végső soron a 2006-ban Steve Conrad írásában, és Gabriele Muccino rendezésében tálalt alkotást időről-időre elő lehet venni, hogy az előbb írtakon túl ráeszméljünk: ha ma már sokszor középszerűnek is hat, 15 éve még Will Smith is tudott igazán nagyot dobni a filmvásznon.

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://tegnaplattam.blog.hu/api/trackback/id/tr4216557928

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Miért akarsz annyira beilleszkedni, mikor különlegesnek születtél?
süti beállítások módosítása