"Mert a tánc mindenkié"...

Tóth Sára-TáncRehabilitáció

Daganatos betegségekkel hogyan végezzünk edzést?

2021. június 19. - TáncRehabilitáció
exercise_cancer.jpeg
A Cancer.Net oldalon találtam egy érdekes összefoglalót, gondoltam megosztom veletek.
Miért? Mert engem nagyon is érdekel az a gondolat, hogyan lehet mozgással-táncművészettel segíteni a daganatos betegeknek.
Nos ezen az amerikai oldalon többek köz azt írják, hogy:
Alapvetően fontos része lenne a kezelések mellet, hogy a daganatos betegségekkel küzdő személyek rendszeres testmozgást végezzenek, hiszen ezzel javíthatják a fizikális és mentális egészéget.
Egyértelmű, hogy ezen a területen csak és kizárólag egyéni edzésprogramot és mozgásformát lehet kialakítani, hogy biztonságos és sikeres legyen a testmozgás.
cancer1.jpeg
Amire érdemes még odafigyelni az, hogy ne legyen durva és kimerítő a mozgás amit végzünk, fontos hogy a mozgásforma csökkentse a depressziót ami jellemző tünet a daganatos betegeknél. Ezen kívül még nem árt, ha segíti a függetlenséget és az önálló ellátást az adott mozgás amit rendszeresen végzünk, illetve, ha lehet javítsa az egyensúlyt, így csökkenthetjük az egyéb sérülések esélyét, hiszen az egyensúly fejlesztésével nagyobb az esélye, hogy kevesebbszer fogunk elesni vagy kibilleni a ballanszunkból.
Az izomtömeg könnyen csökkenhet a rákos megbetegedéseknél, így fontos erősítéseket végezni, ugyanakkor a túlsúly és a plusz kilók is felszökhetnek az ellen sem árt tenni, hogy rövid idő alatt ne szedjünk fel sok kilót, ami szintén terheli a szervezetet.
Azok a mozgásformák is sokat segíthetnek, melyek javítják az alvást, hiszen sok betegnél a kipihentető alvás ami esetleg régebben megvolt az is eltűnik, így ha lehet olyan mozgást kell végezni amely segít nekünk a pihentető alvás ráhangolódására.
A vastagbélráknál és az emlőráknál is a rendszeres kímélő mozgás segíthet, hogy javítsa a túlélési arányokat.
Azt bizonyára mindannyian hallottuk már, hogy a rendszeres mozgás segíthet abban hogy egyéb társbetegség ne alakuljon ki például a cukorbetegség, szívbetegség, magas vérnyomás stb.
Az pedig szerintem már teljesen eltrejedt nézet és gondolat, hogy a mozgás bizony javítja mindenki életminőségét, így ha megfelelő edzővel kezd bele az ember és a kezelőorvosával is beszélt, akkor szépen óvatosan neki is lehet állni a rendszeres mozgásnak.
( természetesen mindez, hogy mozoghassunk függ a) :
  • rák típusától
  • alkalmazott kezelésektől
  • mellékhatásoktól
  • adott testalkattól/edzettségi szinttől
  • egyébi egészségügyi problémától
Mely mozgások segíthetnek?
  • Például az aerob mozgásformák vagy más néven a kardió amely megemeli a pulzusunkat, mellette pedig erősíti a szívet és a tüdőt ennek köszönhetően a kezelések kevésbé lehetnek megterhelőek. Egy kiadósabb séta is ilyen jelleggel bír, így hetente 2-3 alkalommal is tehetünk hosszabb sétákat.

 

  • Nyújtás: A rendszeres nyújtás javíthatja a rugalmasságot, és a testtartást, segít növelni a vér és az oxigén áramlását az izmokban, vagyis segíthet a testnek abban, hogy önmagát is helyre billentse amennyire ez lehetséges. A nyújtás gyakran egy segítő mozgásforma azoknak is akik inaktívak voltak, ezzel az óratípussal újra formába lehet lendülni. A sugárterápia korlátozhatja a mozgástartományt és az izmok merevedését  is okozza, így ebben sokat segíthet egy olyan oktató és óra, amely megfelelő szakértelemmel kifejezetten az adott személyre szabva nyújtásokat relaxációkat tanít. 

 

  • Légzőgyakorlatok: Néhány daganatos betegséggel küzdő személy tapasztalhat nehézlégzést ez pedig akadály abban, hogy aktív életet éljenek. A légzőgyakorlatoknak nagy hasznát vehetjük, hiszen a levegő ki és be áramlása a tüdőbe, javíthatja az állóképességünket. A stressz és szorongás is oldható megfelelő légzési technikával, így az ilyen óratípusok is fejlesztő hatással bírnak szervezetünkre. 

 

  • Erősítő gyakorlatok: Egyes kezelések izomgyengeséget okoznak, így ilyenkor sokat segíthet egy olyan edző aki 

Az amerikai betegségmegelzőési centrum irányelvei pedig a következőek:

  • Felnőtteknek heti 150 perces közepes intenzitású testmozgást javasolnak vagy pedig 75 perces erőteljesebb intenzitású mozgásformát, ha úgy érezzük hogy nekünk megy az erősebb is. 

 

  •  Az izomvesztés leggyakrabban a kezelések alatt fordulnak elő-a gyógyulási folyamatban egyes kezelések izom gyengeséget is okozhatnak, az erőnléti edzés abban segíthet, hogy megtartsuk az izomzatunkat vagy pedig visszaépítsük őket. Az izomtömeg növelése hozzájárulhat az egyensúly javításához is. Bizonyos rákkezeléseknél a csontok is veszítenek rugalmasságukból illetve csontritkulás is kialakulhat az izom abban is a segítségünkre lehet, hogy megvédje a csontjainkat az esetleges törésektől.

 

  • Ez az amerikai center heti két napot javasol, hogy annyiszor kellene mozogni, az erőnléti edzések pedig tartalmazhatnak: gumiszalaggal gyakorlatokat-melyek ellenállást idéznek elő, kisebb kézi súlyokat és saját testömegű edzést. 

Mindenképpen az egyik legfontosabb, hogy biztonságosan és óvatosan kezdjünk bele az edzésekbe, ha diagnosztizálva lettünk valamilyen daganatos betegséggel, hiszen ilyenkor a szervezet megváltozik. Ezt pedig tudatosítani kell magunkban, hogy másképpen kell a testünkhöz állni, előfordulhat hogyha kezelések alatt állunk, akkor változtatni kell az edzésprogramon, mert nem bírunk annyit amennyit elötte tudtunk végezni sorozatszámban vagy teljes időben amennyi mozgást végeztünk. 

Az egyik legfontosabb talán a fokozatosság és az hogy MINDIG LASSAN KELL HALADNI, hiszen ez nem LÓVERSENY. :) Akkor is jobb az elővigyázatosság, ha mi előtte aktív sportos életet éltünk. Fontos tudni, hogyha a kezelés gyengítette az immunrendszerünket, akkor bizony nem szabad csoportos órákra járni és kerülni kellene a nagy edzőtermeket. Én személy szerint a koronavírus tetőzése alatt is maszkban és orvosi ruhában tartottam az órákat/foglalalkozásokat az idősek számára. Mindig figyelni kell a testünkre és meghallani mit üzen számunkra, ha túl sok annak is vannak előjelei, ha nem éreztük meg az adott mozgásformát azt is észre lehet venni, csak oda kell figyelni. Minden edzésen fontos a kezelés alatt álló személyeknek még fontosabb a hidratálás, sok sok folyadék fogyatása nehogy kiszáradjun. Nem árt egy onkológiai dietetikussal is egyeztetni és segítséget kérni az étrend kialakításában bár az köztudott hogy a magas fehérjetartalmú ételek segítik a testet mozgás után. Ami pedig elengedhetetlen a rendszeres vérkép nézés illetve az, hogy mindig konzultáljunk orvosunkkal arról, milyen ételeket fogyasztunk és milyen edzésben veszünk részt. Ha lehetséges még a különböző szakembereket is akik foglalkoznak az adott klienssel átadhatja elérhetőségeiket egymásnak, így ők is szakmailag megbeszélhetik a lehetséges programterveket. Ennek köszönhetően még biztonságosabb kezekbe kerülhetünk. 

 

Mert a tánc mindenkié

A bejegyzés trackback címe:

https://tancrehabilitacio.blog.hu/api/trackback/id/tr4116594688

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása