[Supernatural Movies]

Az oroszok már a plázában vannak – Stranger Things 3. évad

2019. július 16. - hakos05

Július negyedike idén nemcsak a Függetlenség napját ünneplők számára volt piros betűs ünnep. A sorozatrajongóknak is jeles volt a dátum, hiszen a Netflix aznap tette elérhetővé az egyik húzónevének számító Stranger Things harmadik évadát. Az új etap megjelenésére másfél évvel az előző után került sor és hogy megérte-e a várakozás az attól is függ, hogy ennyi idő után ki mit vár a sorozattól. Elöljáróban elmondható, hogy nemcsak drasztikus újítás nem történt, de a totális önismétlés miatt még a legnagyobb rajongók is csalódottan állhatnak fel a nyolc epizód után.

stranger_things_s03e01_720p_webrip_x264-metcon_356.jpg

Tudvalevő, hogy a netflixes tartalmak előzetesei két-három héttel a premier előtt látnak napvilágot, a streaming szolgáltató azonban a Stranger Thingst kiemelten kezeli, így a marketingkampányba is hamarabb belevágott. A korai promóanyagokban egy pláza forgatagába nyerhettünk bepillantást, majd az egészet a nyár tematikájára igyekeztek felfűzni és még H&M-es kollekció is érkezett a sorozathoz strandpapuccsal és úszódresszel. Aztán pontosan két héttel az aktiválás előtt befutott a legutolsó előzetes a sorozathoz, mely dobta az eddigieket és immár egyértelműen megmutatta, hogy a készítők nem fognak eltérni az addig bevált jön egy bazi nagy szörny és megszáll valakit formulától, az új évadot látva pedig ki is derült, hogy a strand és a nyár is funkciótlanul olvad bele ebbe az unalomig ismételt történetbe. 

Miközben a film- és sorozatipar kezd kilábalni a 80-as évek neonvillódzással átitatott kamuretró világából, a Stranger Things még mindig ebben a posványban tocsog, már ami a látványt és a körítést illeti. Ugyanakkor van némi elmozdulás is, ami a popkulturális utalások csökkenésében figyelhető meg. Még így is tömve van velük a sorozat, de közel sincs belőlük annyi, mint az előző két évadban. 1985-ben járunk és némileg ironikus, hogy pont az év és egyben az évtized egyik legikonikusabb filmjével a Vissza a jövőbével nem kezdtek érdemben semmit és csak egy fárasztó poénra futotta az oroszok szérumától bekábult Steve-től és az új szereplőként csatlakozó Robintól (Maya Hawke). A készítők mentségére szóljon, hogy az említett két szereplő következő jelenetében előadott őszinteségi rohama az év másik ikonikus filmjét a Nulladik órát idézi meg, de a szemfülesek Terminator és Alien utalásokat is felfedezhetnek az évad során.

stranger_things_s03e07_720p_webrip_x264-metcon_407.jpg

A sorozat egyszerre kapaszkodik a régi jól bevált panelekbe, miközben már az új irány felé kacsingat. Will (akivel együtt a nézők is fellélegezhetnek, hiszen végre nem ő lesz a kiszemelt) képtelen felnőni és minduntalan visszacsábítaná barátait olyan játékokra, amit annak idején is űztek (megidézve ezzel a sorozat régi évadait), a srácok azonban már továbbléptek és épp a felnövés küszöbén vannak: Mike Elevennel kavar, Lucas Maxszel jár és nagyon úgy tűnik, hogy az épp a városba visszatérő Dustin is becsajozott távollétében.

Ami kvázi újdonság a sorozatban, hogy felfedezte magának a hidegháborút, ez pedig elég indokot ad a jó öreg kémfilmek megidézéséhez is. A popkultúrától tehát továbbra sem menekülünk, ugyanakkor erősebb lesz a történelmi kontextus is. A másik aspektusa a sorozatnak a társadalmi kérdések felé való nyitás. Míg a kémes tematikát egy ilyen stílusú sorozat sokkal inkább érezhet magáénak, addig utóbbi meglehetősen erőltetetten hat és ez inkább a csapnivaló megvalósításnak tudható be. Az újságíró gyakornokként dolgozó Nancy munkahelyi környezete igazi pokol a lány számára, a néző pedig a didaktikusság miatt foghatja a fejét. Ugyanez igaz a feminizmus szószólójára redukálódott Maxre is, aki az egész évad során mást sem csinál, csak El-t okítja a pasikról és a nőként való viselkedésről. Ezzel sem lenne semmi gond, ha nem lenne ennyire szájbarágósan előadva és helyette inkább a cselekményből derülne ki, hogy a sorozat mit tud felmutatni női kérdés tekintetében. Sokkal erősebbre/karakánabbra írták az új szereplőt, Robint, akit gyakorlatilag az előző évados Max személyiségével ruháztak fel. Steve-vel közös jelenetei a sorozat fénypontjai lettek.

stranger_things_s03e06_720p_webrip_x264-metcon_525.jpg

A készítők a történetmesélési stratégiát tekintve is az előző évadok nyomdokain haladnak: csapatokra osztották a szereplőket, akik így az eset különböző részleteivel ismerkedhettek meg. Ez már csak azért is fárasztó húzás, mert ha az egyébként rokoni/baráti kapcsolatban álló hősök kommunikáltak volna egymással, az évad játékideje is mintegy felére csökkent volna. Ráadásul a szülőknek sokszor fogalmuk sem volt, hogy a gyerekeik merre járnak. Az előző évadok történéseit tekintve meglehetősen fura, ahogy mindenki megy a saját feje után. Továbbá az, hogy igyekeztek az említett társadalmi és történelmi kontextusokat megnyitni, annyira sűrűvé tette a sorozatot, hogy nettó négy másik is kijött volna belőle. Például Nancy és Jonathan önjelölt újságírói ténykedése a városban ahol különös dolgok történnek, miközben a lány nem kapja meg kollégáitól az egyforma bánásmódot, ezért igyekszik bizonyítani rátermettségét: egy ilyen premisszával országos csatornán már bőven el lehet adni egy pilotot és mint mondtam, három másikat mellé hasonlóképp fel lehetne építeni. Ezek a karakterek egyébként még mindig rendkívül jópofák és külön-külön jól is működnek a csapatok (a Dustin-Steve-Robin trió a legjobb), de így egy sorozaton belül megborul az összkép és az élmény (ezt a mozaikszerű történetmesélést én csak Trónok harca-effektusnak hívom).

stranger_things_s03e07_720p_webrip_x264-metcon_153.jpg

Ezzel kapcsolatban érdemes visszamenni a kiindulóponthoz, hiszen amikor még a Duffer tesók a sorozattal házaltak, több helyről is elhajtották őket, mivel a producerek a gyerek, a tinédzser és a felnőtt szál egyszerre való kezelése miatt nem értették kinek is szól a Stranger Things. Ugyan a Netflixnél megvalósíthatták az álmaikat és úgy tűnik, azóta sem engednek az igazukból. Az előző évadok is már-már összeroppantak a saját súlyuk alatt, és ha lehet a harmadik etap csak még sűrűbb lett. Egyben bátortalan is, mivel a panelekhez való ragaszkodás mellett a szereplők sem voltak igazán veszélyben, hiszen Eleven képregényhősként tucatszor mentette meg a helyzetet az utolsó pillanatban (ezt ellensúlyozta egyszer-kétszer azért őt is veszélybe sodorták).

stranger_things_s03e07_720p_webrip_x264-metcon_491.jpg

Ha nem a producerek szemüvegén keresztül vizsgáljuk a sorozatot, arra nézőként is nehéz válaszolni, hogy ki vagy kik a főszereplők, mi a sorozat műfaja (vígjáték? horror? esetleg krimi, vagy akció? coming of age dráma?) és úgy egyáltalán akartak-e nekünk valami pluszt is átadni ebben kavalkádban, vagy csak ad hoc bedobálták a gendert és nyitották meg a történelmi kontextust? Mert egyszerű nosztalgiabombának paradox módon a túlterheltség miatt immár ez nagyon, de nagyon kevés. 6,5/10

A sorozat MAFAB adatlapja

Ha tetszett, amit olvastál, kövess minket a Facebookon és a Twitteren!

A bejegyzés trackback címe:

https://supernaturalmovies.blog.hu/api/trackback/id/tr5914957266

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása