2023. már 30.

Semmi sem tart örökké!

írta: surprisezola
Semmi sem tart örökké!

A lévaiak 1979-ben megnyerték a szlovák harmadosztály Közép csoportját és feljutottak a másodosztályba, ahol huszonegy évig elvoltak, de végül náluk is bekövetkezett az elsüllyedés.

166539967_231012298424858_3279180406622438748_n.jpg

A magyar határtól mindössze 40 km-re, északnyugati irányba található, de mára már többségében szlovákok által lakott városban (83,36%-nyi a szlovák lakosság), 1911-ben Lévai Ifjúsági Fotbal Club (röviden: LIFC) néven alapítottak csapatot. Az első „hivatalos” találkozót a lévai gimnázium diákjai, és a tanári intézet tagjai játszották. E korszak úttörői közül a következő nevek maradtak fenn: Tóth, Pető, Nyírády, Takács, Adler, Jelínek, Turczer, Fleischer, Ruzsicska, Szíjj és Paál.

A baloldali iskolák több professzorának az elutasító hozzáállása ellenére, a futball népszerűsége gyorsan nőtt és a következő években több ifjúsági csapat is létrejött, amelyek később egyesültek. Ilyen volt például a LIFC és a LÖSE (Lévai Önműködő sport egylet) egyesülése, akik a fúzió után szép eredményeket értek el – többek között 4:0-ra megverték az Aranyosmarótiakat és 11:0-ra a lévai katonai helyőrséget. Sajnos az első világháború során a LIFC megszűnt.

levice-pinned-on-map-slovakia-260nw-378124783.jpg

Azonban a LIFC megszűnésével nem állt meg a futballélet Léván, és 1919-ben két klub is – a Lévai Munkás Testedző Egyesület (LMTE) és a Lévai Sportklub (LSC) – létrejött. Ekkor már a lévaiak Komárommal és Érsekújvárral is meccseztek versenyszerűen, de 1924-ben, mikor a városban új lakórészt építette, nem csak a LSC pályájának felszámolását, de magának a klubnak is a végét jelentette. Ezt persze nem hagyták a LSC volt tisztségviselői annyiban és a város több befolyásos személyiségének a támogatásával, 1926 júliusában létrejött a Lévai TE (Lévai Torna Egylet). Vas Jenő szakosztályvezető vezetésével az 1928/29-es pozsonyi járási másodosztályt megnyerték, és a járás elsőosztályára hangolódhattak. 1934-ben megalakult egy másik klub is, az SK Levice.

A lévaiak jól tartották magukat a járási elsőosztályban, de amikor 1938 novemberében a város Horthy Magyarországához került, több csapat, köztük az SK Levice is megszűnt. A LTE ugyan tartotta magát, de pénzügyi nehézségekkel küzdöttek. A háború utáni időszak ismét kedvezett a futball szerelmeseinek és az SK Levice újbóli létrejöttétől kezdtek eljönni a jobb futballidők. A városi hatóságon kívül a tisztségviselők is próbálták anyagilag kisegíteni a lévai csapatot. A keret ekkor már fokozatosan a fiatal tehetségekre épült.

33_1.jpg

Bár a második világháború utáni időszak a sportkluboknak kedvezett, de a város magyar lakosságának már nem, ugyanis a magyar népesség 8%-t deportálták, több mint 9%-uk elmenekült, de a túlnyomó többségük reszlovakizált (KATTINTS). A szlovák betelepítések és a reszlovakizáció hatására a magyarok aránya, húsz évvel később, 16,9%-ra esett vissza, ami a lévai labdarúgó csapat összetételén is meglátszott. Emellett, mivel a csapat ekkor szép eredményeket ért el, több játékosukat is elvitték a komolyabb klubok.

Ekkor már krízisben volt a lévai labdarúgás és mire a felívelést jelentő hetvenes évek végére értek volna, addigra már az ötödik vonalban szerénykedtek. Az 1978/79-es szezonban már a szlovák harmadosztály Közép csoportját nyerték meg, és feljutottak a másodosztályba, ahol huszonegy évig elvoltak. Voltak ugyan kiugró éveik, mikor közel kerültek a feljutáshoz, de a második helynél jobbat nem tudtak sosem elérni a huszonegy évük alatt.

Kiugró szezonok voltak:

  • 1980/81: második hely a második szezonjukban. Nyolc pontra voltak az első Petrzalkától.
  • 1981/82: a harmadik helyen végeztek, 4 pontra a bajnok Zsolnaiaktól.
  • 1989/90: Ismét második hely, ezúttal csupán 3 ponttal maradtak le a bajnok Eperjesiektől.
  • 1990/91: Ismét az a tendencia volt, mint 1980 és 1982 között. Azaz a második helyet egy harmadik helyezés követett. Ezúttal 7 pont hiányzott a bajnok Trnavával (Nagyszombat) szemben.
  • 1993/94: Második hely, három pontra a Bardejov-tól.
  • 1994/95: Ezúttal a dobogó második foka Play-Off-ot ért, de az azóta fúziónált FC Chemlon Humenné ellen mindkétszer kikaptak. Ebben a szezonban a Nyitra lett a bajnok és a lévaiak 4 pontra voltak lemaradva.

Kétezerben viszont el kellett köszönniük a második vonaltól, mivel kizúgtak. A ligát átszervezték és sok csapat kiesett, köztük ugye a lévaiak is, akiknek gyakorlatilag ez jelentette a lejtőt.

nevtelen_5.jpg

A 2005/06-os idénybe már csak a negyedik ligába tudtak volna nevezni, de nem indítottak csapatot és 1 év kihagyás után a Lévai járásban indultak el, ahol zsinórban háromszor lettek másodikak. Volt itt egyesülés Deménd csapatával is, majd 2010. decemberében, az akkor már FK Levice néven szereplő gárdához új főszponzor jött. A plusz tőke és a pozitív eredmények bajnoki rájátszást jelentette, amit sikeresen abszolvált a csapat. A következő évben a negyedik vonal második helyén végezték, és 2012 nyarán újra a harmadosztályban találták magukat.

nevtelen_22.png

Ott három év után búcsúztak és a kiesésük után két évvelm, újra az ötödik vonal jelentette a kihívást a csapatnak. A mostani, 2022/23-as bajnokságban a negyedosztály nyugati csoportjában szerepelnek, mivel tavaly búcsúztak a harmadik vonaltól.

Tabella: KATTINTS

Kétezer-huszonkettő nyarától Ivan Pompos lett a gárda új elnöke, mivel az elődje Tomás Stach, személyes okok miatt lemondott. Napjainkban Léva lakossága alig kevesebb, mint 32 000, ebből durván 9%-a vallotta magát magyarnak a legutóbbi népszámláláson.

Szólj hozzá