2020. feb 23.

Mit is gondoljak? - Ikigai, flow, mindfulness

írta: Suggestina
Mit is gondoljak? - Ikigai, flow, mindfulness

Azt mondják, hogy azok az emberek élnek hosszú, egészséges, boldog életet, akik minden napjukban értelmet tudnak találni. Jobban mondva azok, akik minden napjukat úgy élik, hogy annak értelme van. Ezt a japánok ikigai-nak hívják. Vagyis az az ok, amiért minden egyes nap érdemes felkelni.

Mondd, Te hogy érzed? Minden napodnak van értelme? Vagy csak megpróbálod túlélni egyiket a másik után?

Játszunk el egy kicsit a gondolattal. A japánok úgy gondolják, hogy nem múlhat el nap értelem nélkül. Mindenkinek meg van a saját ikigai-a, ami tulajdonképpen az életcélja. Az ok, amiért minden nap megéri harcolni, küzdeni. Minden egyes nap tenni kell ezért a célért.

Ahhoz, hogy megtaláljuk a saját ikigai-unkat, meg kell tudnunk önmagunkról pár dolgot.

Képzeld el, hogy éppen táncolsz. Csak a lépésekre koncentrálsz, arra, hogy tökéletes legyen minden mozdulatod. Pontos, kiszámított, minden izmod akkor mozdul, amikor kell. Arra koncentrálsz, hogy a lehető legjobb tudásod szerint táncolj, hogy a legszebbek, legpontosabbak legyenek a mozdulataid. Nem gondolsz a tegnap problémáira, nem aggódsz a holnap miatt. Itt vagy, és most vagy jelen. Érzed, ahogy megfeszülnek az izmaid, majd elernyednek, visznek tovább, a levegő simogatja a bőrödet. Minden benned összpontosul. Teljes lényeddel a táncra koncentrálsz, semmi nem vonhatja el a figyelmed.

Ismered ezt az érzést, amikor valamit olyan nagyon elmélyedve csinálsz, hogy megszűnik körülötted a világ? Ezt hívják flow-nak. Azaz áramlás. Az élet teljes felvállalása. Annak a képessége, hogy bele tudsz feledkezni abba, amit éppen csinálsz. Legyen az a kedvenc hobbid, sportod, vagy akár a munkád is. Amikor egy könyvet olvasol annyira elmélyedve, hogy észre sem veszed, hogy eltelt a délután és besötétedett. Elmerülsz, teljesen feloldódsz benne, megszűnik a külvilág. Megszűnnek a problémák, akkor és ott csak te létezel. Minden más eltörpül mellette, és nem azért csinálod, mert muszáj, kötelező, hanem mert olyan boldogsággal tölt el, hogy minden áron folytatni akarod.

A cél az, hogy át tudd formálni a gondolataidat úgy, hogy ez a flow érzés mindennapos legyen, tehát a munkában is jelenjen meg. A flow állapot ne csupán egy pillanat legyen, hanem több időt is el tudj tölteni benne. Ugyanis ha olyan dolgokkal foglalkozol, amikben ki tudsz teljesedni, örömödet leled benne, akkor kevésbé fogsz olyan póttevékenységet választani, ami azonnali örömöt ad, mint például a zabálásroham, egy tábla csokoládé, alkohol, hedonista élvezetek. Amikor nem te uralkodsz a tested felett.

Ha a flow-ban vagy, akkor az azt jelenti, hogy a teljes figyelmeddel az adott feladatra koncentrálsz. Nem csapongsz, nem csinálsz egyszerre húsz dolgot. Összpontosítás, a figyelem tudatos koncentrálása. A tudatodban rend uralkodik. Tiszta és egyértelmű. 

Hogyan tudsz eljutni ebbe az állapotba?

1, Tudd, hogy mit csinálsz

2, Tudd, hogy miként csinálod

3, Tudd, hogy mennyire jól csinálod

4, Tudd, hogy hova tartasz

5, A kihívásaid legyenek nagyratörőek

6, Használd a legjobb képességeidet

7, Semmi se vonja el a figyelmed

Figyelj arra, hogyha túl könnyű a feladat, akkor az egy idő után automatikussá fog válni, és elkezdesz unatkozni közben. Ekkor a figyelmed elcsapong, már teljesen más problémákat próbálsz megoldani fejben,mint amivel éppen foglalkozol. Ez nem célravezető. 

Viszont ha túl nehéz a feladat, amit választottál, és mondjuk hiányzik hozzá a kellő ismereted, akkor előfordulhat az, hogy kudarcélményed lesz benne, így feladod. Illetve nem tudsz elmerülni a tevékenységbe, mert folyamatosan nehézségbe ütközöl. Ezért kell ismerned, hogy mit csinálsz, hogyan csinálod, milyen képességed van hozzá. Ha még nincs meg a képességed a teljes feladat elvégzéséhez, akkor lépj kicsit hátrébb, és kezd a képesség, a tudás megszerzésével. Például hiába szeretnél jógaoktató lenni, ha még egy jóga órán sem vettél részt. Jelentkezz egy jóga órára, tanuld meg a mozdulatokat, és majd utána léphetsz tovább, hogy te is oktató legyél. Ha jól választod meg a feladatod, akkor azt érzed, hogy mindenképpen végig szeretnéd csinálni őket.Ha ez a feladat kihívással jár, akkor külön jó érzés, hogy meg tudod haladni önmagad.

Legyenek a céljaid konkrétak és világosak. Számszerűsíts. Adj keretet a célkitűzésednek, legyen határidőd, amíg el kell végezned, vagy ahova el kell addig jutnod. Ne csak vakon ugorj bele, hanem gondolod végig, hogy mit szeretnél, mikorra szeretnéd, hogy szeretnéd és hogy tudod megvalósítani. 

Egyszerre csak egy feladatra koncentrálj. Nagyon népszerű napjainkban a multitasking, de nem feltétlenül célravezető. Multitasking során a figyelmedet nagyon gyorsan kell egyik feladatról a másikra váltogatnod. Ez nagyon leterhelő, kimerítő. Nem mellesleg elmarad az összpontosítás a gyors váltások miatt. Több hibát követhetsz el. Nem tudsz elmerülni a feladatodban, csak túl akarsz lenni rajta, mert nagyon kimerítő. Például ha előadást készítesz, nézed a jegyzeteidet, gyűjtöd hozzá az anyagot, közben folyamatosan pittyeg a telefonod, mert a barátnőd éppen cuki cicás videót küld, és közben megy a kedvenc sorozatod. A végén azt sem fogod tudni, hol áll a fejed. A prezentációdat többször át kell olvasnod, a barátnőddel nem tudsz minőségi időt eltölteni és a sorozatodról is lemaradsz. A multitasking alatt azt tanulja a figyelmed, hogy minden apró ingerre figyelnie kell, reagálnia kell rá. Ehelyett inkább célszerűbb a feladatokat szétszedni. Időt hagyni a prezetáció elkészítésére, a barátnőddel való csevegésre és a sorozat nézésre is.

Teremts tiszta, megfelelő környezetet ahhoz, hogy dolgozni tudj. Rakj rendet az íróasztalodon, hogy ne vonja el a sok kacat a figyelmed. Tartsd folyamatos kontroll alatt, amit csinálsz, ne kalandozz el. A multitasking nem célravezető. Szüntesd meg a zavaró ingereket. 

Egy másik módszer a stressz csökkentése. A stressz, mint jelenség, önmagában hasznos reakció, hiszen figyelmezteti a szervezetet a veszélyre, és felkészíti a gyors reakcióra. Viszont a probléma ott kezdődik, ha nem csak vészhelyzetben kapcsol be ez a rendszer, hanem egy folyamatos állapottá válik. Ugyanis antitesteket termel a szervezeted a stressz során, amelyek ugyanolyan immunreakciót váltanak ki, mint ha kórokozó támadta volna meg. Azonban nem csak a kórokozókat roncsolja, hanem az egészséges szövetet is, ezért hamarabb elöregedik, elhasználódik. 

A stressz egy riasztás, üzenet, ami a központi idegrendszerbe továbbítódik. Az agyalapi mirigy aktiválódik, ACTH-t (mellékvesekéreg-stimuláló hormont) termel, ami a szimpatikus idegrendszer segítségével továbbítódik. A mellékvesét aktiválja, és adrenalint, kortizolt szabadít fel. Az adrenalinnak közismert a szimpatikus idegrendszeri hatása. Megemeli a pulzust, erek szűkülnek, a bronchusok tágulnak, hogy minél több oxigént tudjon felvenni, az emésztőrendszer tevékenysége csökken. Energiát szabadít fel, így a máj glikogenilízisbe kezd (azaz a tárolt glikogént lebontja, cukrot készít belőle), amivel növeli a vércukorszintet, a zsírsejtekben lipolízis indul, amivel további energiához jut. Tehát felkészül a szervezet arra, hogy vagy védekeznie vagy menekülnie kell. Felkészül az "üss vagy fuss"-ra. Alapvetően hasznos, de lássuk be, ez egy pihenés során például tévénézéskor nem túl kedvező.

Ha folyamatosan maximumon égeted a tested, akkor hamar ki fog merülni. A stressz számos betegséget elő tud idézni, ezért nagyon fontos, hogy megpróbáld csökkenteni. Ennek egyik nagyon jó gyakorlata a mindfulness. Azaz befelé fordulás, amikor a belső énünkre koncentrálunk. Megfigyeljük a testünk válaszait, nemcsak a váratlan események során, hanem a napi rutin alatt is. Folyamatos kontroll alatt tartod a gondolataidat, összekapcsolódsz a pillanattal. Ha a mindennapi munkádat flow élményné tudod alakítani, azzal már nagyban hozzájárul ahhoz, hogy csökkentsd a stresszt.

Viszont olyan egyszerű tevékenységekkel is csökkenteni lehet a stresszt, mint azzal, ha a nap végén egy hosszú fürdőt veszel, és közben a kedvenc zenédet hallgatod, ami megnyugtat, kikapcsol. Tartsd tisztán és rendben a munkaterületed, az élettered. Nagyon fontos a mindennapos testmozgás, a nyújtás, légzőgyakorlatok elvégzése. Fogyassz finom, tápláló, egészséges ételeket. Olyan ételeket, amikre ténylegesen szüksége van a szervezetednek, és nem olyanokat, amiket hedonizmusból, azonnali örömszerzésből fogyasztanál. A  táplálkozásról ebben a cikkemben írtam. Zárd ki a környezeted, próbáld ki a meditációt. Végezz olyan gyakorlatokat, amikor a tested és az elméd összekapcsolódik. Ilyen például a jóga. Ebben a bejegyzésemben elmesélem neked, hogy milyen volt egy Hatha Flow és meditáció. Hagyj időt önmagadra, legyen időt olyasmivel is foglalkozni, amit a fejlődésedért teszel. Ha szeretnél a témában olvasni egy jó könyvet, akkor ajánlom az Ikigai- A hosszú élet japán titka című könyvet. Figyelj magadra, a tested és lelked jelzéseire. 

Szólj hozzá

sport edzés egészség életmód jóga mozgás yoga étrend egészséges életmód flow életmódváltás ki vagyok én napi rutin mindfulness ikigai jógastudio mit is gondoljak