Milyen legyen a tarot paklim? (1. rész)
Méretek, és forma kapcsolata a használattal

Mielőtt hivataloskodni kezdenék álljon itt egy kevés személyes gondolat. Bennem már egészen korán megszületett az igény az egyéni paklim elkészítésére, ami még kutatási fázisban van. Értsd ezt úgy. hogy ez a cikk például ennek egy kis részlete, és érkezik majd több is. Nem arról van szó, hogy a gyári paklik kifejezetten rosszak lennének. Az is nagyon jó, mivel minden pakli új értelmezéseket, információkat fedhet fel. A fejlődésnek más más oldala a kettő, de itt nem ezé a témáé a főszerep. Igazán nincs teljesen elvetendő vagy univerzálisan tökéletes kártyacsomag, mind egyedi, és megvannak az erősségei és gyengeségei. Szabadon válogathatunk, és választhatjuk azt is, hogy sok munkával sajátot szerkesztünk. A lényeg, hogy tudatosan tegyük.

Miért jó a saját pakli? Mert jól ismered, könnyen tájékozódsz benne, hiszen te készítetted/tervezted. Ha másoknak is kirakod a kártyát, akkor egy színvonalas saját paklival hitelesebb lehetsz. A tervezési folyamat alatt különösen jól elmélyedhetsz a tanulásban, és önismereted is fejlesztheted. 

Ebben a cikkben nagyon profán dolgokról lesz szó, ez pedig a kártyaméret és -formátum kérdése, ami szerintem az első fontos döntés a kártyakészítés és választás során. Általában elsiklunk felette, és csak a szép illusztrációkra koncentrálunk, pedig a méret ugyanannyira lényeges. :D A formátumnak mindig célja van, és ez a te egyik célod is egyben a saját készítésű, és a vásárolt pakliddal egyaránt.

Álljunk meg egy szóra! Anélkül, hogy akár felületesebben ne ismernéd a szimbólumokat, kulcsszavakat az egyes lapokhoz ne kezdj bele, kártyák tervezésébe. Gondolj bele mennyivel könnyebb, ha már otthonosan mozogsz a tarot világában, ismersz pár jó és rossz megoldást is. Ha jól ismered az alapokat könnyebben döntesz, újítasz, mindenképpen így éri meg tervezgetni. Máskülönben csalódás érhet.

Klasszikus tarot Ez egy viszonylag nagy méret, mindenki ismeri, a legtöbb gyári tarot ekkora. Ha papírméretben fejezem ki, akkor B7, vagyis 88x125 mm közelében van. Azért mondom, hogy közelében, mert a végeredmény általában kisebb, nem besorolható, ez következhet abból is, hogy utólag vágunk a lapokból, vagy a képeknek eleve más aránya van, de erről még írni fogok. 

Pro Szabad szemmel is jól látható. Másnak is mutathatod, hogy mit figyeljen meg a lapon. Lehet rajta meditálni, elrévedni. Mindennapi és különleges alkalmakra is kirakható. Nem lehet vele bakot lőni, mindenhol hiteles. Részletgazdag illusztrációkkal, ez egy majd mindenre használható, igényes kártyacsomag lehet.

Kontra Sok helyet foglal egy bonyolultabb kirakás. Nehezen keverhető, nem túl kézbarát méret, legalábbis számomra. Jobban kophat a sarka a nehézkes kevergetés során.

Standard játékkártya Ezt is ismeri mindenki, szinte minden játékhoz, naptárhoz ezt a méretet használjuk. Ez a B8 mérethez áll közel, ami 62x88 mm. A tarotnál nem megszokott, aki vett már interneten keresztül paklit (látatlanban, külföldről, kétes üzlettől) az biztosan találkozott vele.

Pro Kézbe illő, keverhető, könnyen forgatható, szállítható. Érthetően könnyebben teszed a napi rutinod részévé.

Kontra Negatív élmény társulhat hozzá, mivel a gagyi replikák általában ekkorák. Összemegy a kép, és ezen az sem segít, hogy ebben a méretben nem láttam még keret nélküli kártyákat. A méret és a megvalósítás együttesen  roncsolhatja a lényeget, a részletes képet.

Mini Gyakran beszélnek oldalak mini alatt standard méretről. Pedig a mini az ennél is kisebb. Itt kb. B9 méretről beszélhetünk, ami 44x62 mm, vagy ennél is kisebb. Nem tudok pro és kontrát írni, nálam ez a dísz kategória, laminálva mehet zsebbe, vagy nyakba talizmánként. Nagyon minimál vonalas mintával használható lehet. Passziánsz játékom van ekkorában, annak jól áll, pont elfér rajta minden.

Van többféle is? Miért ne? Fentebb említettem, hogy a lapok nem teljesen az európai szabvány szerint alakulnak a kártyázásban. A méretezésnél inkább az aranymetszés meghatározó, így a 3:5 arány is gyakran előkerül Ilyen arányrendszer kialakítható a fibonacci sorozatból. Azt, hogy ennek mi a történeti háttere, nehéz lenne megmondani, valószinű szemnek és kéznek kedves volt. Egyébként pedig határ a csillagos ég, bármilyen arány szerint tervezhetsz magadnak, ahogyan jobban esik, ha van kedvenc kártyád lemérheted azt, de újat is kitalálhatsz. Láttam már boltívszerű és kerek kártyát is, remekül néznek ki.

Forma, méret és tartalom kapcsolata Ha a kártyádnak különleges formája van, akkor a célja biztosan nem egyszerű vetés, jövőbelátás, napi kérdezősködés. Ha kerek, akkor nagyon szabadon forgatható, többféleképpen nézhető, például van is olyan pakli ami rorsach tesztre emlékeztet. A kör organikus forma, kapcsolatban áll a természettel, körforgást szemléltethet. A háromszög sem klasszikus forma, két nézet helyett hármat kölcsönözhet egy lapnak. Ha a képek négyzetesek az se mondható átlagosnak, nyugodtabb forma, mivel több szimmetriatengelye van a téglalapnál. A kártya terét minimálisan átszervezik az egyenlő oldalak. Extra méretű kártyát is összerakhatsz, amiken könnyen pihenteted a szemed. Érdekes lenne ekkorában egy mandalás tarot, vagy erős perspektívájú, könnyen behúzó képek. 

Amit nefelejcs el soha! Olyat tervezz/válassz, amivel azonosulni tudsz, amit szívesen használsz. A túl nagy vagy túl kicsi tudatosság segítségével kiküszöbölhető. A megfelelő formátum célfüggő. Jól gondold át! (de ne gondold túl, a tarot az ösztönökről, intuícióról is szól)

Ja és mindig csak pozitívan, ez a legfontosabb! :*

A bejegyzés trackback címe:

https://spiritorama.blog.hu/api/trackback/id/tr8514947634

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Spiritorama

Friss topikok

süti beállítások módosítása