SOUL LABOR

3 tipp a lelki békédért a social media oldalakon

2019. november 09. - Rák D.

Ha olyan képet posztolunk, ami boldog és egyáltalán nem spontán, azzal hazudunk másoknak?

 Offline igyekszünk személyünket a legjobb színben feltüntetni, online ez még könnyebben megy. Aki mégis felvállalja a nehéz pillanatait, az bátor és valószínűleg együttérző sorstársakra talál, ami segíthet egy-egy elénk gördülő probléma feldolgozásban, de nem mindenki kész sérülékeny oldalát ennyire megmutatni. A való életben is csak kevés szembejövő ismerősünkkel osztjuk meg nehéz pillanatainkat, helyette elmondjuk, hogy: mivel foglalkozunk mostanság; hogy kicsit fáradtak vagyunk, de egyébként minden rendben; szót ejtünk közös ismerőseinkről; meg esetleg eldicsekszünk, hogy merre utaztunk az elmúlt időben. Ennyit látnak és tudnak rólunk a valóságban is a legtöbben. Érthető, hogy sokan nem teszik a részletes kitárulkozást ott, ahol bármikor visszakereshető, írásos nyoma is marad. Az más kérdés, hogy akinek „véleményvezér” a foglalkozása és rengeteget posztol az életéről, az felméri-e a hatását annak, hogy amit megoszt, másokban milyen érzést kelthet...

 img_7390.jpg

Azonban az influencerek hibáztatás előtt, arról nem szabad megfeledkeznünk, hogy a social medián innen és túl is ránk van bízva, hogy mit engedünk be a radarunkon. Felnőttként annak a felelőssége teljes mértékig rajtunk áll, hogy hagyjuk-e a mások által vetített valóságot hatni ránk vagy meg tudjuk húzni a határokat- ha mondjuk valakinek minden posztját önmagunkban kritikusan kommentáljuk vagy irigykedni kezdünk arra, ami a másiknak megadatott-, hiszen sosem volt még könnyebb kikövetni valakit és eltávolítani a látókörünkből. Én például ezt rendszeresen teszem, de egyébként egy kis önvizsgálat sem árt azért időnként, hogy vajon miért bosszantott, mert valószínűleg valamennyire rólad is szól a reakciód. Szerencsére ez a szabadság pont így igaz az inspiráló profilok bekövetésére is. Rajtunk áll, hogy mire használjuk ezeket az eszközöket, mert ezek csupán eszközök. NEM A VALÓSÁG. Mára azon meglepődni, hogy a posztokban esetleg nem a teljes igazságot látjuk olyan, mint arra rácsodálkozni, hogy a Mikulás nem létezik. Túl régóta éljük az “Instavalóságot” ehhez a gyermeki naivitáshoz.

img_7456.jpg

Szóval 3 tipp a lelki békédért a social media platformokon:

- Ha valakinek bosszant a tevékenysége ( kritizálod magadban és esetleg másoknak is vagy kis irigységet érzel), akkor kövesd ki. Influencernél ez könnyű, ő valószínűleg nem fog megsértődni. Az ismerősöknél talán kicsit nehezebb, mert felmerülhet, hogy "mit fog gondolni?", de ha utána a való életben értelmesen tudsz vele kommunikálni, nem egy kikövetés alapján fogja megítélni, milyen ember vagy. Ahogy valószínűleg Te sem teszed. Ráadásul gondolj bele, ha valaki bosszant személyesen, akkor ha van lehetőséged, kerülöd a társaságát és inkább kicsit arrébb állsz, szóval ha a képeiben nem tudsz valamilyen értéket találni, inkább tégy így az interneten is mindkettőtök érdekében.

- Mások stalkingolása helyett keress inspiráló profilokat.  Gondold végig, hogy mik azok a területek, amik érdekelnek (főzés, sport, környezettudatosság,nemzetközi hírek, divat vagy cuki kiskutyák, nyuszik és cicák) és keress ezekről posztoló profiokat. Sokkal jobb a közérzeted, ha feltölt az, ami automatikusan szembe jön, ráadásul rengeteg hasznos információt lehet gyűjteni egyes felhasználóktól. Ha már úgyis reflexből görgeted a feedet, töltsd meg inkább ilyenekkel és nem marad időd a negatív gondolatokra.

- Azért próbálj meg mindig kép mögött rejlő személyben értéket találni. Azon kívül, hogy bizonyos részei bosszantanak (senki nem tökéletes, más benned is biztosan találna ilyet),  ha igyekszel, tuti sikerül olyan tuljadonságot felidézni a másikban, ami értékes, mert olyan mindenkiben van!

+1 tipp: Tartsd észben az elején említetteket. Csak a saját életed ismered teljes mértékig, amit itt látsz, azok csak életmorzsák. Egyébként sincs túl sok értelme a hasonlítgatásnak, de így meg pláne nem.

Viszont annak a felelőssége is rajtunk áll, hogy ha már posztolunk, akkor abból ne csak a saját egónk gyarapodjon, hanem időnként valami másokat inspiráló, megmosolyogtató, szórakoztató tartalmat is megosszunk. Vajon hogyan változna a minket követők közérzete, ha mostantól erre törekednénk? Gandi után szabadon: Be the change you wish to see in the... social media.

 

R.D.

fotók: Pinterest

A bejegyzés trackback címe:

https://soullabor.blog.hu/api/trackback/id/tr9315284994

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ColT · http://kilatas.great-site.net 2019.11.15. 21:29:31

És még mindig van, akinek ezt magyarázni kell...
OK, divat a közösségi médiát szidni, de félelmetesen kevés helyen jutnak el addig, mint ez a post :
- megmutatni, hogy IRL is képmutató az ember (az is volt, régen, amikor mindenjobbvolt, akkor is)
- rájönni, hogy nem kötelező mindent postolni
- lehet a közösségi médiát értelmesen is használni

És tök jó lenne, ha ezekre mindenki magától is rájönne.... :(
süti beállítások módosítása