Túl a sörényen

Új szabályok a Premier League-ben

2019. november 16. - bakker88

Már több mint 5 hónap telt el azóta, hogy az International Football Association Board (IFAB), azaz a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség Szabályalkotó Testülete június 1-én kiadta az új szabálymódosításokat. Többek közt a Premier League 19/20-as szezonjából is már 12 fordulón, azaz 120 meccsen túl vagyunk, de még mindig rengeteg vitás helyzet adódik a játékvezetés és az új szabályok értelmezése miatt. Ezért gondoltuk, hogy nem árt, ha felelevenítjük, hogy pontosan milyen változások léptek életbe, illetve hogy milyen esetekben és hogyan is működik a VAR a PL-ben.

szabalyok.jpg

a kép forrása: premierleague.com

Szabadrúgások

Az évek alatt kialakult az a gyakorlat, hogy a védekező csapat sorfalába rendszeresen „beépül” egy-egy támadó játékos így csinálva utat a labdának. Innentől kezdve, ha egy csapat három vagy annál több játékosból álló sorfalat állít, akkor a támadó csapat játékosai kötelesek minimum 1 méter távolságot tartani a faltól. A szabálymódosítást azzal indokolták, hogy a sorfalak körüli lökdösődésekkel sok idő ment el, és rendszeresen felesleges fegyelmezési feladatokat rótt a játékvezetőkre. A döntés meghozatalakor a kapusok érdekeit is nézték, hiszen az volt feltételezés, hogy így majd kevesebb zavaró tényezővel kell szembenézniük egy-egy szabadrúgás során. A gyakorlatban viszont többször előfordul, hogy a szabadrúgást elvégző csapatok, jellemzően egy méterre a sorfaltól felállítanak egy sajátot így próbálva továbbra is megnehezíteni a hálóőrök életét.

Lefújt szabálytalanság esetén amennyiben a csapat gyorsan elvégzi a szabadrúgást, a játékvezető dönthet úgy, hogy elhalasztja a sárga vagy akár a piros lap felmutatását annak érdekében, hogy ne akadályozzon meg egy gólhelyzetet. Korábban, a lefújt szabálytalanságok esetén a játékvezető köteles volt egyből elkönyvelni a lapot, ezzel késleltetve a szabadrúgás elvégzését. Több példát is láthattunk már rá PL meccsen, hogy a játékvezetők valamiért még nem alkalmazzák ezt a lehetőséget, ígéretes helyzetektől fosztva meg ezzel egy-egy csapatot.

Kezezés

Ez talán ez egyik legérzékenyebb téma edzők, játékosok, szakértők és szurkolók körében egyaránt. A PL 12. fordulójában is több vitatott szituációt láthattunk. A szabály továbbra is az, hogy akkor kell büntetni a kezezést, ha a kéz úgy érintkezik a labdával, hogy a játékos karja a válla fölött van, vagy a póz arra irányul, hogy megnagyobbítsa a testét a keze segítségével. Nincs szabálytalanság, ha a labda közvetlenül a játékos saját fejéről vagy testéről (a lábfejét is beleértve) kerül a kezére, vagy ha egy közvetlen közelben lévő másik játékosról pattan úgy a játékszer, hogy az kezet érint. Viszont az új szabály szerint függetlenül attól, hogy szándékos volt-e vagy sem, de a kézzel szerzett gólt minden esetben érvényteleníteni kell.

A kapus amennyiben véletlenül rosszul játszik meg egy bedobásból vagy lábbal hazaadott labdát (például lyukat rúg), utána kézzel fölveheti azt, mivel korábban nem mutatott szándékot arra, hogy kézzel játssza meg.

Tehát továbbra is a játékvezetők megítélésére van bízva, hogy mit jelent a „közvetlen közelről” vagy, hogy honnantól válik egy kéztartás „természetellenessé”. Valószínű, hogy nem az utolsó vitatott eseteket láttuk az előző hétvégén.

Játékvezető

Amennyiben a játékvezetőt érinti a labda és ennek hatására az a kapuba pattan vagy átkerül az ellenfélhez, akkor a játékot meg kell állítani.

Labdaejtés

Amennyiben a játékvezető megszakítja a játékot, akár az előző pontban említett okok miatt, vagy sérülés, több labda vagy bármilyen okok miatt, akkor labdaejtéssel kell újraindítani a mérkőzést. Ha valamelyik büntetőterületen belül volt a labda a játék megszakításakor, akkor minden esetben a kapus elé kell ejteni a labdát. Ha büntetőterületen kívül történt, akkor viszont azon csapat egyik tagja elé kell ejteni, akik a megszakítás előtt birtokolták azt, és oda ahol a legutolsó érintés történt. Az adott játékoson kívül mindenkinek legalább 4 méteres távolságot kell tartania a leejtett labdától. Erre a változtatásra a testület szerint azért volt szükség, mert a védekező csapat gyakran sportszerűtlenül a saját tizenhatosának előteréből is mélyen az ellenfél térfelére rúgta vissza a labdát.

Ha szívesen követnéd velünk a Premier League
és a brit foci eseményeit, akkor kedvelj minket a Facebookon:
www.facebook.com/tulasorenyen/

Cserék

Annak érdekében, hogy a cserék alkalmával minimalizálva legyen az időhúzás, a lecserélt játékosnak a hozzá legközelebb lévő oldal- vagy alapvonalnál kell elhagynia a játékteret. A játékvezető kivételt tehet sérülés alkalmával vagy biztonsági okok miatt. Ez például egy olyan szabály, amit nem láthattuk következetesen betartatni az eddig látott mérkőzéseken.

Kirúgás

Az egyik nagy változás, hogy a kirúgást elvégző csapat tagjai nem kötelesek a büntető területen kívül várni a labdát. Az ellenfél csapat tagjainak is csak az elvégzés pillanatáig kell a tizenhatoson kívül tartózkodniuk, azt követően rögtön beléphetnek arra, tehát nem kell megvárniuk, hogy a labda elhagyja a büntetőterületet, mint ahogy azt a korábbi szabály diktálta. Ezen változtatáshoz rögtön alkalmazkodtak a csapatok, főleg azok, akik a rövid passzos labdakihozatalt preferálják a hosszú kirúgásokkal szemben.

Büntetők

A büntetők kapcsán kapusokat érintő változtatásokat eszközöltek. Elvégzés előtt tilos a rúgó játékost különböző mozdulatokkal zavarni, illetve nem lehet megérinteni a kapufákat. Ezen kívül a kapusnak a gólvonalon kell helyezkednie, nem állhatnak se előtte, sem mögötte és az elrúgás pillanatában legalább az egyik lábuknak érintenie kell a vonalat.

Büntetés a stábtagoknak

Az új szabályok értelmében a kispadon elhelyezkedőket is lehet sárga lappal figyelmeztetni, illetve piros lappal kiállítani. Amennyiben nem egyértelmű, hogy ki követte el a szabálytalanságot, akkor technikai zónában tartózkodó rangidős csapatedzőt kell szankcionálni. A Premier League-ben 4 sárgánként jár egy meccs eltiltás, ami halmozódik, tehát 8 sárga után kettő, 12 sárga után három meccs, és így tovább.

További változások

A csapatkapitány, aki a pénzfeldobást nyeri most már a mellett is dönthet, hogy ők kezdjenek, eddig csak térfelet választhattak.

Sportszerűtlen gólörömért (pl. mez levétel) akkor is jár a sárga lap, amennyiben a VAR érvényteleníti a találatot.

Amennyiben egy kapus közvetlenül az ellenfél kapujába dobja a labdát, az új szabályok értelmében nem gólt, hanem kirúgást kell ítélni. Nem tudom, hogy volt-e példa a futballtörténelemben, hogy egy kapus a saját tizenhatosán belülről gólt dobjon az ellenfélnek (biztos volt ilyen), de sajnos most már biztos, több ilyet nem fogunk látni.

A sor végére maradt, ami ugyan nem a júniusban életbe lépő módosításokkal kapcsolatos, de a PL szempontjából a legfontosabb változás, ami a játékvezetést érinti.

Video Assistant Referee

Négy alapvető meccset befolyásoló tényezőt vizsgál a VAR. A gólokat, a büntetőket, az azonnali piros lapokat érő szabálytalanságokat és a személytévesztés. A VAR arra hivatott, hogy a tiszta és egyértelmű hibákat és a komoly elmulasztott eseteket vizsgálja.

Gólok

Minden egyes gól, ami a Premier League-ben esik, automatikusan vizsgálat alá kerül. Megnézik, hogy a támadás folyamán, ami a gólhoz vezetett történt-e valamilyen szabálytalanság, volt-e leshelyzet, vagy elhagyta-e a játékteret a labda, és ha bármit észlelnek, arról értesítik a játékvezetőt.

Büntetők

Minden befújt büntetőt automatikusan megvizsgálják a VAR játékvezetők, akik a figyelik a lehetséges meg nem adott büntetőket is. Ugyanúgy, mint a gólnál, a büntetőhöz vezető támadást is megvizsgálják, hogy történt-e bármilyen szabálytalanság, les, vagy kint volt-e a labda. Amennyiben a VAR álláspontja nem egyezik a játékvezetőével, akkor javaslatot tesznek a folytatásra, de a végső döntést a pályán lévő játékvezető hozza meg.

Piros lap

Minden felmutatott piros lapot automatikusan megvizsgálnak és figyelik az esetleges elmulasztott eseteket is, amikor a játékvezető sárgát vagy semmilyen büntetést nem ítélt. Amennyiben a VAR nem ért egyet a játékvezetővel, javaslatot tesz, de a végső döntés ebben a helyzetben is a pályán lévő játékvezető kezében van. A VAR a második sárga lapos kiállításoknál nem avatkozik közbe, csak abban az esetben jelez, ha álláspontjuk szerint a második sárgát azonnali pirosra kellene módosítani.

Személy tévesztés

Amennyiben a játékvezető nem annak a játékosnak mutatja fel a sárga vagy piros lapot, aki a szabálytalanságot elkövette, akkor a VAR jelzi neki a hibát és javaslatot tesz. Sokunk emlékezhet arra a klasszikus sztorira, amikor 2014 márciusában egy Chelsea - Arsenal 6-0-ás meccs alkalmával Oxlade Chamberlain kézzel védte Eden Hazard lövését a gólvonalon, de Andrew Marriner tévedésből Kieran Gibbset állította ki. Az ilyen helyzeteket is segít elkerülni a VAR.

VAR Hub

A 2018-as VB-vel ellentétben nem ideiglenes VAR szobák vannak kialakítva a stadionokban, hanem létrehoztak egy VAR központot a londoni Stockley Parkban és minden meccset onnan követnek figyelemmel a VAR játékvezetők. A stábnak hozzáférése van a TV közvetítésben használt kamerák képeihez és lassításokhoz is. Ezen kívül még plusz kamerákat használnak a stadionokban kifejezetten a leshelyzetek kiszűrésének érdekében, amiben számítógépes vonalazási rendszer is segít, mint ahogy már többször is láthattuk.

A héten a 20 Premier League klub és a játékvezetői testület közös egyeztetésén változtatásokról tárgyaltak és állapodtak meg a VAR kapcsán. A cél, hogy a helyszínen jelen lévő szurkolók részletesebb tájékoztatást kapjanak arról, hogy miért áll a játék, éppen milyen folyamat zajlik a VAR központban. Ebben az óriás kivetőkön megjelenő információk lesznek majd segítségükre. Ezek a változások a tervek szerint decembertől lépnek majd életbe. A VAR-ral kapcsolatban Mike Riley, a játékvezetői testület elnöke megosztott egy adatot, amely szerint az előző szezonhoz képest a kulcsmomentumokban hozott játékvezetői döntések helyessége 82%-ról 91%-ra emelkedett. Ez mindenképpen a technológia létjogosultságát jelzi az elnök szerint.

A bejegyzés trackback címe:

https://soreny.blog.hu/api/trackback/id/tr1615308782

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása