Könyvajánló: Mörk Leonóra: Saját utakon (2024)
2024. szeptember 09. írta: FilmBaráth

Könyvajánló: Mörk Leonóra: Saját utakon (2024)

Elfelejtett női sorsok

sajat_utakon.jpg

Elfelejtett női sorsok. A történelemben sok nő hagyott nyomot, sokat azonban elfelejtettek, dacára annak, hogy saját korában kiemelkedő tetteket vitt véghez. Ebben a kötetben a kötetben az utóbbi kategóriába eső hölgyek kaptak helyet, és az ember lánya csak hüledezik, hogy eddig hogy-hogy nem ismerte őket, mert valóban kiemelkedő személyiségek voltak, valamiért azonban nem közismertek. Mörk Leonóra ezúttal nem egy újabb szép regényt írt, hanem 15 nő sorsát tárta elénk, akikről eddig nem sokat hallhattunk, azonban ezt most bepótolhatjuk, és kellemetes hangulatú leírásokból szerezhetünk az életükről tudomást. Akad itt grófnő, művész, és megannyi más személyiség, akiket az köt össze, hogy mindnyájan nők voltak és egy olyan korban alkottak nagyot, amikor a hölgyek számára még közel sem állt rendelkezésre annyi lehetőség, mint manapság. Az én abszolút kedvenceim a történetek közül a montpellier-i rézrozsdakészítő nők voltak, annyira unikális volt az ő sorsuk és munkájuk. Szép stílusban megírt sztorikat kapunk, amolyan igazi Mörk Leonórás írásokat, amelyek melengetik a szívet, békebeli hangulatot árasztanak és egyszerűen jó őket olvasni. Nemcsak a történelem szerelmesei számára lehet érdekes ez a kötet, hanem mindenkinek, akit érdekelnek a női sorsok, a különleges életutak. Hamar elolvasható ez a sajnálatosan rövidke könyvecske, amelyből azonban hihetetlen mennyiségű információra tehetünk szert olyan hölgyekről, mint pl. Luther Márton felesége vagy Mary Shelley. Olvastatják magukat ezek a jól megírt, jól szerkesztett sorok, én bizony egy ültő helyemben olvastam végig, olyan érdekesnek találtam. Szép küllemű, értékes alkotás, amelynek érdemes adni egy esélyt.

Európa legokosabb asszonya, az igazi pillangókisasszony, a 13 gyerekes csembalóvirtuóz - csak néhány cím a könyvből. Sokféle sorsot ismerhetünk meg, érdekes és értékes hölgyeket, akik saját korukban kiemelkedőt tudtak alkotni, azonban mégsem tudunk róluk semmit. Ideje változtatni ezen, és megismerkedni velük!

A gyönyörű borító természetesen az egyik könyvben szereplő hölgytől származik, nevezetesen Maria Sibylla Merion rajza, aki több kötetben adta ki virág és pillangóképeit, kutatásaival megalapozta a rovartan tudományát, emellett a lányával megtett felfedezőútjukon elsőként térképezte fel Suriname növény  - és állatvilágát. Mindezt tette 1647 és 1717 között, tehát nem napjainkban futott be kivételes művészi és tudományos pályát, dacára annak, hogy saját korában nem sok hozzá hasonló hölgy volt képes erre, vajon miért nem ismerjük mégsem a nevét? Ugyanezt kérdezhetném a könyv összes többi szereplőjéről, talán csak Mary Shelley volt számomra ismerős közülük, természetesen Frankestein miatt, hiszen ez a hölgy alapozta meg a horror műfaját, a könyvből kiderül, hogy milyen körülmények között. Vagy itt van Európa legokosabb asszonya, Anna Maria van Schurman (1607-1678), aki 14 nyelven beszélt, és kora nagy tudósaival levelezett, egyike volt az első nőknek, akik Európában egyetemre járhattak, igaz, az órákon csak elrejtőzve vehetett részt, nehogy elvonja férfikollégái figyelmét az igazán komoly kérdésekről. Mai szemmel nézve ez felháborító, akkoriban azonban már az is nagy lépés volt, hogy egyáltalán részt vehetett az órákon, mindegy, hogy hogyan. 

Egy orvos is van a bemutatott hölgyek között, Margaret Ann Bulkley, aki azonban James Barry néven élt férfiéletet, hiszen nőként esélye sem volt arra, hogy egyetemre járjon és hivatását gyakorolja. Évtizedeken át el tudta titkolni valódi kilétét, csak halála után derült fény igazi nemére, ráadásul minden valószínűség szerint még gyermeket is sikerült szülnie valamikor, ez azonban már örökre az ő titka marad, de legalább tudjuk, hogy volt egy nagy szerelme, amelyet valószínűleg meg tudott élni. Vannak itt híres feleségek is, akik azonban saját jogukon is különleges személyiségek, mindjárt Luther Márton felesége, Katharina von Bora, aki kiugrott apácaként lett a reformáció topmenedzsere - hiszen tudós férje nem sokat törődött a hétköznapi dolgokkal, ez bizony rá maradt, és ő kiválóan helyt állt nem könnyű helyzetében -. Vagy Bach felesége, Anna Magdalena Bach, aki 13 gyereket nevelt fel és emellett még csembalón is virtuóz módon játszott, sőt a legújabb kutatások szerint lehet, hogy férje néhány művének valójában ő a szerzője. De ne felejtsük el a Grimm testvérek egyikének, Wilhelmnek a feleségét, Henriette Dorothea Wild-ot, aki természetesen úgy ismerte meg leendő férjét, hogy meséket mesélt neki, és az sem hozta zavarba, hogy egy háztartásban kellett élnie nemcsak férjével, hanem testvérével, Jacob-bal is. 

Ki ne hagyjuk Arthur Schopenhauer édesanyját, Johanna Schopenhauert, aki weimari irodalmi szalonjában a kor legnagyobbjait látta vendégül, és akkor arról még nem is beszéltem, hogy saját neve alatt jelentette meg könyveit, amelyek bevételeiből meg is tudott élni. És vannak még érdekes sorsok, nem mindenkinek adatott sikeres életpálya, és boldog élet, de a legtöbbjük mindent megtett azért, hogy saját korában viszonylag szabadon élje a saját életét, ami akkoriban nem volt kis dolog. Okos, tehetséges, bátor hölgyek voltak, akik megelőzték korukat, tényleg sajnálatos, hogy eddig nem hallottunk rólunk. Nagy hiátust orvosol ez a könyv, kár lett volna, ha elfeledve maradnak ezek az asszonyok, akik mindannyian különlegesek voltak, és akiknek kijárt volna a dicsfény nem csak saját korukban, hanem napjainkban is. Mindenkinek ajánlom ezt a sajnálatosan rövid kötet, akit érdekelnek a női sorsok, szeretik a históriát és értékelik a szerző finom stílusát. Jó könyv, amit öröm kézbe venni, nemcsak a külcsíny, hanem a belbecs miatt is.

9/10

A könyvet a Jaffa kiadó jóvoltából volt lehetőségem elolvasni.

A bejegyzés trackback címe:

https://smokingbarrels.blog.hu/api/trackback/id/18470043

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása