Könyvkritika: Steigervald Krisztián: Generációk harca a figyelemért (2023)
2023. május 31. írta: FilmBaráth

Könyvkritika: Steigervald Krisztián: Generációk harca a figyelemért (2023)

Remek gondolatébresztő a generációk egymás mellett éléséről

steigervald.jpg

 

Remek gondolatébresztő a generációk egymás mellett éléséről. Mert becsapós a cím, itt nem a generációk harcáról van szó, hanem sokkal inkább arról, hogyan tudná megérteni egymást a különböző generációba tartozó családtag, illetve munkatárs. Nem könnyű a feladat, hiszen a különböző generációk nagyon más élettapasztalattal rendelkeznek, nyilván az idősebbek tudatosabbak, azonban ahhoz, hogy megértsük gyerekeinket és szüleinket, célszerű végiggondolni a könyvben tárgyalt témaköröket. Ezek roppant izgalmasak, hiszen az okoseszközök használatától kezdve az olvasási szokásokon át egészen az iskolai problémákig gondolnak végig nagyon sokrétű tárgyköröket. Jómagam nem olvastam a szerző előző, nagy sikerű könyvét, ezért nem tudtam, hogy mire számítsak, azonban nagyon hamar magába szippantott a könyv, olyan jól fogalmazta meg a szerző a mondanivalóját. Igazából semmi újat nem tartalmaz ez a kötet, "csupán" összefoglalja azt, amit amúgy is tudunk, ámde olyan jól átgondoltan teszi ezt, hogy kár lenne kihagyni az életünkből. Mert az itt tárgyalt témakörök fontosak, és ahhoz, hogy megértsük a világot, amelyben élünk, és hogy jól együtt tudjunk élni a bennünket körülvevő generációkkal, célszerű együtt gondolkodni a szerzővel. A témakörök nagyon érdekesek, abszolút naprakészek az információk (a hivatkozások között sok idei évről származó is található), és olyan dolgokról értekezik benne a szerző, amelyekkel mi magunk is naponta szembesülünk. Gyakorlati tanácsokat is kapunk pl. arra vonatkozóan, hogyan tudjuk csökkenteni a telefonfüggőségünket, miként tudjuk kordában tartani az online életünket, és miként tudunk jól működő kapcsolatot kialakítani egy kamasszal, miközben szüleinket is minél jobban megértjük, vagyis  egy kis útmutatást kapunk ahhoz, hogy jobban kezeljük az életünket. Nem a bölcsek kövét kapjuk, a munkát magunknak kell elvégeznünk magunkon, azonban ebből a könyvből praktikus útmutatást kaphatunk arra, hogy mit gondoljunk át alaposan, illetve miként induljunk el egy olyan szebb jövő felé, ahol kevesebbet kütyüzünk, és okosabban intézhetjük a család életét.

Kezdjük talán azzal, hogy melyik generációhoz tartozunk, ehhez kapunk egy jó kis segédtáblát, amelynek segítségével el tudjuk helyezni magunkat az életkori létrán. Jómagam 47 évesen még éppen belefértem az X generációba, és most már tudom, hogy apukám, barátaim, ismerőseim és munkatársaim melyik generációba tartoznak (nem meglepő módon a velem egykorúakkal tartok kapcsolatot leginkább a mindennapokban). Ezek után el lehet kezdeni együtt gondolkodni a szerzővel...

Nem túl hosszú a könyv, mégis sok érdekes téma fér bele. Talán egy picit túl sok is, így nem tud a szerző mindenről valóban elmélyülten írni, így néha marad egy kis hiányérzet, de összességében nincs probléma, hiszen valóban nagyon fontos témakörök kerülnek tárgyalásra, amelyről érdemes elgondolkodni. Itt van mindjárt a kütyüzés, döbbenetes végigolvasni, mennyit használjuk naponta az okostelefont és az online felületeket, még meglepőbb, hogy főleg a munkahelyen. Ez megosztja a figyelmünket, melynek eredményeként egyre kevésbé tudunk elmélyülten dolgozni és olvasni, ki gondolta volna, hogy ilyen összefüggésekre is fény derül. Ha jobban belegondolunk, tényleg igaza van a szerzőnek, jómagamnak is komoly problémát okozott egy időben, hogy lerakjam a telefont és inkább az olvasással foglalkozzak a szabadidőmben. Vagyis mindenre van megoldás, csak előbb szembe kell nézni a problémával és végig kell gondolni, hogy mit tehetünk ennek megoldása érdekében, erre nagyon praktikus ötleteket kapunk a könyvből. És ez csak egy a rengeteg téma közül, amelyeket érint a szerző, és amelyekre gyakorlati példákat hoz és megoldási lehetőségeket kínál.

Nagyon érdekes végiggondolni, hogy a különböző generációk milyen élményeket élnek meg, amelyek formálják gondolkodásukat és megalapozzák viszonyukat a technikával. Gondoljunk bele, nem is olyan régen volt, hogy megjelent az első tévékészülék, majd pl. a walkman, ma pedig már mindent okoseszközön intézünk, hihetetlen nagy volt a technikai ugrás néhány generáció alatt, amelyet már én sem tudok igazán követni, pedig még egyáltalán nem érzem magam öregnek, hát mit szóljon az, aki nem ebben nőtt fel, ugyanakkor annak, aki most tinédzser, ez a normális, és úgy fogja használni az okoeszközöket, ahogyan az én generációm sohasem. Más generáció, más gondolkodás, nem könnyű megérteni őket, mégis célszerű energiát fordítani rá, hiszen együtt kell élni szüleinkkel, gyermekeinkkel, együtt kell dolgoznunk más generációhoz tartozó kollégáinkkal. Ártani nem árthat, ha jobban megismerjük őket, sőt, sokat segíthet a mindennapokban az a tudás, amelyet ebből a könyvből megszerezhetünk.

A címben szereplő figyelem többek között az online világra hívja fel a figyelmet, ahol egyre több időt töltünk (jómagam már egyre kevesebbet, de ehhez nagyon tudatosan kellett változtatnom a szokásaimon), miközben sokszor nem vagyunk tisztában ennek a veszélyeivel. Márpedig ha nem töltünk elég időt a valóságban, ha csak fotózunk és szelfizünk, ahelyett, hogy megélnénk a pillanatot, sokat veszítünk hosszú távon, vegyük észre, hogy a virtuális barátoknál fontosabbak a valódiak és ne a lájkokra hajtsunk, hanem inkább arra, hogy a valóságban éljünk, és találjuk meg az egészséges egyensúlyt az online és az offline világ között. És ez még mindig csak néhány téma a tárgyaltak közül, akad itt még iskola, tanulás, munka, sport, olvasás és megannyi más, amin érdemes elgondolkodni. Remek könyv, megkapjuk tőle az "aha" élményt, talán az az egyetlen hibája, hogy kissé csapongó a témákat illetően, de ennél nagyobb bajunk ne legyen.

9/10

A könyvet a Partvonal kiadó jóvoltából volt lehetőségem elolvasni. 

A bejegyzés trackback címe:

https://smokingbarrels.blog.hu/api/trackback/id/tr8918134012

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása