2019. jan 15.

Az Elfen Lied az egyik legerősebb drámai horror!

írta: Emerald Dragon
Az Elfen Lied az egyik legerősebb drámai horror!

Elfen Lied (2004)

„When you're miserable, you need to make someone even more miserable than yourself.” /Lucy/
„Ha szánalmas vagy, érd el, hogy valaki nálad is szánalmasabb legyen!” /szerk. ford./

elfenl01.jpg2015-ben ezzel a felütéssel indítottam el az első anime kritikámat, amely akkor még elsősorban ismertető volt, nem bonyolódtam bele az elemzésekbe. Aztán idővel újra elővettem és leporoltam, de a blogomra sosem tettem ki, pedig az egyik kedvenc sorozatom ma is az Elfen Lied. Nem csak ezért, mert a horror műfajának jeles képviselője, hanem mert olyan témakörrel foglalkozik, amit érdemes boncolgatni, az ambivalencia pedig végig belengi a történetét és szereplőit.

Kumiko Noma: Lilium

324361148ad20f39ad467ae757acd572.gifEgy fiatal, fémsisakot viselő meztelen nő szabadul ki egy kísérleti központból és eközben lemészárolja az őt (is) őrző katonákat, tudósokat, valamint az útjába keveredő ügyetlen titkárnőt. Szökésekor azonban megsérül és személyisége két részre hasad: az ártatlan, tudatlan, félős, beszélni is alig tudó Njúra, illetve a bosszúszomjas, kegyetlen, jégszívűnek tűnő tömeggyilkos Lucy-ra.

2_brutalitas.jpgNjú a tengerparton összefut a városkába hosszú idő után visszatérő Koutával, valamint unokatestvérével, Yukával, akik a történet szerint 8 éve nem találkoztak. Yuka titkon – bár nyilvánvalóan – szerelmes Koutába, így rosszallóan, sértődötten szemléli, hogy unokatestvére mellé egyre több idegen lány csapódik. A ház pedig, ahol eredetileg Kouta egyedül lakna, gyorsan megtelik fiatal, csinos, ártatlan, olykor hiányos ruházatú nőkkel. teor.gifAz anime ezen szála romantikus vígjáték, ahol szegény fiú pikáns, zavarba ejtő szituációkba keveredik a vele lakókkal, rendszerint inkább kényszerből, mintsem saját akaratából. Természetesen fogalma sincs róla, hogy a lányok – különböző okból kifolyólag – valamilyen módon vonzódnak, kötődnek hozzá, ebből adódnak a helyzetkomikumok, melyek megadják az anime szerethető alaphangulatát. A fiatalok kapcsolatát pedig kiszínezik a szexuális tartalmat – számomra legalábbis – egyáltalán nem hordozó ecchi-jelenetek.

original_11.gifRögtön ki is térnék egy lényeges tényre, miszerint főhősünk, Lucy egy diclonius típusú mutáns. Az emberektől külsőre csupán annyi különbözteti meg, hogy két kis szarvacska áll ki a koponyájából. Ezek a lények azonban vektorokkal is rendelkeznek, melyek gyakorlatilag láthatatlan nyúlványok, kezek. A hosszuk, számuk és erősségük egyedenként változó. Legfontosabb tulajdonságuk, hogy pszichokinetikus erőt közvetítve képesek tárgyak mozgatására, vagy éppen a humanoidok számának csökkentésére is. Ezekkel a mentális fegyverekkel képesek az emberek hím egyedeit (avagy a férfiakat) megfertőzni, melynek eredményeként terjesztik az úgy nevezett vektor vírust. 6vr7.gifEz pedig diclonius magzat kifejlődését eredményezi, amennyiben a hím később szaporodásra vetemedne. A tudósok, akik – többek között – Lucyt is fogságban tartották, illetve vektoraikat kutatták, felismerték, hogy az új faj veszélyes lehet az emberiségre nézve, ezért megkeresik a szarvacskával született csecsemőket, és meggyilkoltatják őket. Mert hát ez a logikus, nem?! Ami az ember számára érthetetlen, ami idegen, attól fél, és elpusztítja azt. Dilemma persze mindig akkor merül fel, ha valaki érintetté válik. Például, ha egy tudóst megfertőz egy mutáns, és diclonius gyermeke születik.

tenor_10.gifA tudományosabb ismertető rész után áttérnék a drámaiságra, hiszen az Elfen Lied elég sok rétegű anime. A legfontosabb Lucy háttértörténete, hiszen tragikus gyermekkora, amelyet szarvai miatt kellett elszenvednie, a múltjából a jelenbe kísérti és kíséri. Pontosan tudjuk – bár divatos tagadni –, hogy a gyermekek őszinte, szókimondó, szűrőt nem ismerő kegyetlen őszintesége (nevezzük a cselekmény szempontjából gonoszságnak) egy életre rányomhatja bélyegét egy számkivetett, árva, az átlagtól elütő külsejű társukra. protectedimage_1.jpgÍgy nem meglepő, ha valakiből, akit állandóan kiközösítettek, üldöztek, akit folyton átvertek, megcsaltak, hátba szúrtak... egy tömeggyilkos válik, pláne, ha a megfelelő képességekkel is rendelkezik hozzá. A pszichopatákról egy másik oldalon értekeztem, hiszen a sorozatgyilkosok egyik mozgatórugója gyakran a sanyarú gyermekkor, illetve a rengeteg abúzus. Nyilván ez nem borítékolja azt, amivé majd válik, de erősen befolyásolhatja a döntéseit és torzíthatják a személyiségét. Jelen esetben pedig kimondottan sok tényező mutat abba az irányba, hogy ne szabaduljon meg ettől a kényszerképzettől, és az erőszakra erőszakkal válaszoljon.

1f95fbc9284ceb8d58b8fe11f0539e724348a35e_hq.gifAz anime pedig pont ezekről szól: Lucy harcáról, melyet környezetével, ellenségeivel, az előítéletekkel, és múltjával, kavargó érzelmeivel vív meg. Pont ezért lényeges a kettős személyiség, amelyet láthatunk a szerencsétlen lány esetében. Ez a tudathasadás egyszerre mutatja be nekünk, milyen volna ő, ha nem lenne tudatában a szörnyűségeknek, amit elkövettek ellene, rávilágít a normális családi háttér fontosságára, és arra, miért lényeges, hogyan áll hozzá a környezete. 3_nju.jpgEz a vonal kimondottan erősen kerül ábrázolásra az animében, ami azért lényeges, mert nem öncélú ecchiről, illetve horrorról van szó, hanem kimondottan komplex anyagról. A mai napig az egyik legérzelmesebb sorozat, ami valaha született.
Pontosan azért választottam ezt az első elemzésemnek, hiszen igencsak megrázó volt számomra, és éppen ezért az egyik kedvencemmé vált.

elfen-lied-1-e1511784682475.jpgAz Elfen Lied egy 13 részes sorozat, mellyel körülbelül a megjelenésekor ismerkedtem meg. Besorolása alapján akció, dráma, horror, pszichológiai, romantikus, természetfeletti és ecchi. Akik nem ismerősek ebben a világban, azoknak egy gyorstalpaló ez utóbbi kifejezésről: az animékon belül elkülönítik a hentait (perverz) és az ecchit (erotikus). Az ecchikben vannak meztelen, kivillanó, félpucér, pikáns, erotikus tartalmú jelenetek, melyek célja inkább a történet színesítése, a szereplők lélektani kibontakoztatása, a néző megnevettetése, illetve a kiélezett drámai-, pszichológiai-, vagy akár romantikus hatások finomítása. Az Elfen Liedben az ecchi – számomra legalábbis – egyértelműen kettős jelentőségű. Az előbb említett funkción túl az ártatlanság, a tisztaság is a szerepe, mely tökéletesen ellenpontozza a vért és a brutalitást.

Os iusti meditabitur sapientiam
Et lingua eius loquetur indicium
Beatus vir qui suffert tentationem
Quoniqm cum probates fuerit accipient coronam vitae

Kyrie, fons bonitatis,
Kyrie, ignis divine, eleison

O quam sancta, quam serena
Quam benigma, quam amoena esse
Virgo creditur O quam sancta, quam serena
Quam benigma, quam amoena
O castitatis lilium

Kyrie, fons bonitatis,
Kyrie, ignis divine, eleison
O quam sancta, quam serena

Quam benigma, quam amoena esse Virgo creditur
O quam sancta, quam serena
Quam benigma, quam amoena
O castitatis lilium 

elfenlied2.pngAz akciójelenetek kidolgozottsága korántsem átlagos, és ez már az első részben is tetten érhető. Mivel a szökött Lucy felkutatására egy (később több) bérelt katonai osztagot küldenek, így ez a szál sem elhanyagolható, hanem fontos szerepe van az animében. Vezetőjük, akit antagonistának is nevezhetnénk, megtestesíti a tökéletes amerikai katona archetípusát, aki mindent megöl, ami számára ismeretlen, és csak az után kíváncsi rá, hogy egyáltalán veszélyes volt-e (nem, valójában nem érdekli, egyszerűen ölni akar tabuk nélkül). Ő többször is visszatér, hogy levadássza Lucyt, még annak ellenére is, hogy megismeri a képességeit.

originl_1.gifAz Elfen Lied így igyekszik bemutatni nekünk, hogy nem feltétlenül a főszereplőnk a leggonoszabb lény, hiszen ő folyamatosan változott az idők folyamán, kereste a szeretetet, és sosem bántott olyanokat, akik nem próbálták meg átverni vagy éppen megbántani. Ez a zsoldosunkról egyáltalán nem mondható el, hiszen zsigerből gyűlöl és nem mérlegel, bárkit lemészárol.

tumblr_me3r13ifpa1r3ifxzo1_500.gifAz utolsó témakör, melyet az anime érint a kutatók, tudósok felelőssége a kísérleteik irányában. Hiszen nagyon lényeges, hogy egyedül az emberi kísérletek vannak tiltólistán – bár jó néhány ország nem tartja be ezeket, de botrány csupán akkor lehet belőle, ha bizonyíték is a napvilágra kerül. Azonban egy mutáns lény esetében, amely ráadásul veszélyes is lehet, könnyedén ideologizálható és megmagyarázható, miért szükséges alaposabb vizsgálat alá vetni. d8cb32370a52c92d4307004bccf53357.gifA science fiction és a horror is gyakran foglalkozik ezzel az etikai kérdéskörrel és következményeivel. Mert bármi, ami kissé idegennek vagy ismeretlennek tekinthető, azt analizálni szükséges, és könnyedén elvonatkoztathatnak attól a kutatók, orvosok és egyéb kísérletező kedvű egyének, hogy valójában egy élőlénnyel foglalkoznak. A vizsgálatok természetesen magukba foglalhatják a mintavételt, a csonkítást, a szélsőséges körülmények között történő próbák elvégzését. Ide sorolható még az élve boncolás és a lobotómia is, mert a cél minden esetben szentesíti az eszközt, a tudomány – miként az egyházak – nevében bármi megtehető.

cb6a300cb8aec635f21421cfd9b795ed1b802645_hq.jpgAz Arms Corporation stúdiója Mamoru Kanbe (Denpa teki na Kanojo, The Perfect Insider, The Promised Neverland) rendezőt bízta meg Lynn Okamoto (Brynhildr in the Darkness, Parallel Paradise) mangájának adaptálásával. Seiji Kishimoto (Girl's High, La Blue Girl Returns) karakterdizájnja tökéletesen illik a témához, kiválóan egyensúlyoz a kawaii, az ártatlanság és a horror határán. A kettősség lépten-nyomon tetten érhető az animében, hiszen a szereplők is tükrözik ezt a jellemvonást. A leginkább komplex természetesen Lucy, akit több szemszögből is megszemlélhetünk, amellett, hogy az amnéziás, a fiatalkori és a gyilkos ösztönöktől vezérelt énjét is megismerhetjük. Akira Itō (Baccano!, Beautiful Bones: Sakurako’s Investigation, Durarara!!) művészeti vezetésnek hála az anime kimondottan szerethető látványvilágú, de Kayo Konishi (Pupa), Moka (Momo: The Girl God of Death) és Yukio Kondoo (Pupa) zenéi is sokat segítenek benne, hogy elmerüljünk a történet drámaiságában.
u9w1r.jpgA főcímdal alatt feltűnő rajzok akár művészeti alkotásoknak is tekinthetőek, hiszen Gustav Klimt Csók című képe – ugyan kissé átdolgozva – jelenik meg, és az intro, outro képi világa azonos szín- és mintahasználatú. A cím Eduard Mörike Elfenlied című szerzeményéből ered, azonban az animében a Lilium csendül fel, Kumiko Noma előadásában, mely tökéletesen illeszkedik a műhöz.

3277918624_1_2_mewijgyl.gifNehéz spoilerezés nélkül többet mondani az Elfen Lied többszínűségéről. Remélem sikerült felkeltenem az érdeklődést néhányatokban, és talán elmerészkedtek az emberi lélek, illetve az anime sötétebb világába is. Fontosnak tartom az elvonatkoztatást. Nem szabad ott leragadni, hogy egy mezítelen tizenéves kislány a főszereplő. Ne engedjük, hogy az első jelenet brutalitása elrémisszen bennünket. Bele kell látni a karakterek lelkébe, hogy megértsük, miről is szól a történet.

Különbözni nem könnyű (!), bosszút állni nem helyes (?). A horror-elemekkel tarkított animék között mindenképpen kötelező, és új szemléletet nyújtó darab.

Chieko Kawabe: Be Your Girl

Értékelésem: 10/10

Forrás, információk: https://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=4148
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=cJz1YsnIwaw
Mafab link: https://www.mafab.hu/movies/elfen-lied-251346.html
Bluray megrendelhető: Elfen Lied Collectors Edition (with OVA) - [Blu-ray]

Smaragd Sárkány

Szólj hozzá

horror halál anime társadalomkritika magány dráma tragédia romantika bosszú természetfeletti ecchi 18+ science-fiction Cinegore Arms Corporation