SCHÖR-TE

Sörök, helyek, tesztek, beszámolók Bécsből és a világból

Bécsben megittuk Kádár Jánost!

2019. szeptember 13. 14:47 - BZ the original since 1974

Stari Visszhangos és Fehérlófia dupla teszt videós élménybeszámolóval

stari-002.png

Balatoni világos helyett Balatoni kézműves, és egyből dupla: egy levendulás és egy búza jött velünk Bécsbe, hogy ott kóstoljuk meg. És hogy jön ide Kádár apánk? Azt is elmeséljük. Sőt, olyat is csináltunk, amit eddig sosem: levideóztuk a kóstolást és az első véleményeket.

Amikor úgy másfél hónapja a Balaton-felvidéken nyaraltunk, nagy elhivatottsággal próbáltuk megkeresni a néhány éve újra elindított Balatoni világost, de aztán "sajnos" rá kellett jönnünk, hogy a nosztalgiából újra előkapott nyári szoc-sör gyártását ismét beszüntették. Oké, nem hullattunk utána krokodilkönnyeket, de azért tetszik érteni, kölyökkorunk íze volt. Mindenesetre gyorsan körbenéztünk, találunk-e valamilyen igazán balatoni ízt, amit kipróbálhatnánk itt a blogban. Ekkor bukkantunk a tapolcai Stari márkára, amiből kétfélét hoztunk haza: a búzasör-mániám miatt az én választásom a Fehérlófiára esett, Vica pedig mindent imád, ami levendulás, szóval ő a Visszhangos nevű főzetet kapta le a polcról.

Kádár János reloaded

Egy hónappal később egy bécsi parkban ültünk, és azon gondolkoztunk, legyen valami provokatív címe a bejegyzésnek, mert ugye egyi jól megválasztott cím adja el a cikket. Terhes férfi madarat szült. Túlélték, mégis meghaltak. Értitek, no. Szóval valami olyasmi mentén indultunk el, hogy Fejre állt a világ: magyar sört ittak egy bécsi parkban! (Esetleg egy jól beillesztett Hoppá! Vagy Felháborító! még belefért volna az elejére.)

Aztán előszedtük a hátizsákból a kedvenc kóstoló-korsónkat, majd pedig a kellemesen behűtött Stari övegeket, és a Fehérlófia címkéjét tüzetesebben megnézve mindketten egyszerre nevettünk fel: de hiszen ez Kádár János! Tessék szépen megnézni, itt van, ni:

stari-001.png

Gyorsan eláruljuk (egyben elnézést is kérve az illetékestől), hogy a képen az alapító, Starcsevics László látható, csak megtréfált a grafika egyszerűsítése: itt bizony mindketten a hatvanas évek Kádár Jánosát látjuk azóta is, ahogy búzakalászok között függeszti reménykedő szemeit a következő ötéves terv horizontjára. De miután ezen kellőképpen jót derültünk, ideje volt megkóstolni mindkét delikvenst, szóval jöjjön a teszt, először videón, aztán szövegben is!

Photoshop-baleset és dula a leven

Mielőtt a korsóba öntöttük a Visszhangos nevű levendulás sört, nem tudtuk nem észrevenni az enyhén túlhúzott színvilágú, mindenféle grafikai elemmel bőven megtömött címkét, amely egyszerre sugároz vaporwave életérzést és hipszteresített magyarosch hangulatot. Vica imádta, mert ő minden ilyesmit imád, nálam viszont egyik szakmámból kifolyólag azért jóval szerényebb sikert aratott az összkép.

Maga a sör viszont már nem szolgált ilyen extrém látvánnyal, gyönyörű, erősen áttetsző, borostyánsárga alap fogadott, aminek a tetején nagyon gyenge és villámgyorsan felszakadó habot sikerült csak összehozni. Ez Vicánál ismét jó pont, nálam azért hiányzott egy kicsit tömöttebb "tető".

stari-003.png

Az íz viszont érdekes módon nem vágott annyira szájon, mint ahogy a címke intenzitása alapján vártuk. Tulajdonképpen egy hígabb lager alap tölti ki a hatás 95 százalékát, és a maradékban érezni minimális levendulás aromát. Ráadásul a korsó alján már megjelenik az a tipikus "meleg lager műanyagpohár-alj" hatás is, amit a fesztiválok és backstage-ek ezreiben sikerült már unalomig megismerni. Persze a levendulával eleve nem árt vigyázni, általában a Balaton-felvidéki "lila" ételek és italok inkább a túlzott használata, és a geil édesség felé mennek el, szóval ezek után főleg furcsa ez az óvatos megközelítés.

Jómagam egy erős közepesre értékeltem az ízt: a leheletnyi extra jó pont, ám a túlzottan lageres, vizes alap elvett a különlegességből. A kinézetet szintén így pontoztam, mivel nálam a túlhúzott címke és a gyenge hab inkább mínusz, viszont a csodaszép borostyános alapszínbe belefeledkeztem. Vicánál valamelyest más volt a helyzet. Ízre 5-öt adott a laza lagerség miatt, de ahogy sejtettem, neki bejött az egzaltált címke, és egy erős nyolcassal turbózta fel az átlagot. Jöjjön is az adatlap, az értékelés, aztán rámegyünk a másik tesztalanyra.

stari-004.png

Adatlap

Név: Stari Visszhangos
Szín: erősen áttetsző, borostyánsárga
Hab: gyenge, villámgyorsan felbomló
Illat: hagyományos lager minimális édeskés levendulával
Íz: épphogy érezhető levendula, ami szerencsére nem túl édes, de nem is túl markáns, domináns a gyenge lager jelleg
Alkotóelemek: árpamaláta, komló, élesztő, víz, akácméz, levendula illóolaj
Alkoholtartalom: 5,4%
Ár (0,33l): 600 HUF
Teszt helye: Kongresspark, Bécs
Teszt időpontja: 2019.09.05.
Kiszerelés: 0,33l
Hová ajánljuk: nyáresti sörözés a tóparton, tópartokon :)
Mihez ajánljuk: a lájtosan levendulás íz miatt a legjobb nem közvetlenül étel után inni, édességhez kifejezetten nem az igazi mert elnyomják egymás hatását, esetleg sós süti, chips, mogyoró belefér

Értékelés (Vica)

Íz: 5/10
Külalak: 8/10

Értékelés (BZ)

Íz: 5,5/10
Külalak: 5,5/10

Értékelés (átlag)

Íz: 5,25/10
Külalak: 6,75/10

White Horse magyarul

Jöjjön akkor a szűretlen bajor búza, aminek egykori angolszász nevét Fehérlófiára változtatták. Egyébként a Stari Facebook oldala szerint ez az alapító kedvenc söre, de mi magunk is nagyon kedveljük a szűretlen búzákat, szóval kíváncsiak voltunk, mit villant a Kádáros... na jó, ezt tényleg nem sütjük el többet, szóval ez a jóval visszafogottabb címkével ellátott nedű.

Egyrészt a külcsín máris sokkal jobban vegyíti a modernséget (amit itt leginkább a betűtípus képvisel) és a búzás hagyományokat (amit pedig a színvilág). A sört kiöntve végre nekem tetsző eredményt kaptam a hab tekintetében, krémes, sűrű, komótosan feloszló burkot kapott az egyébként szűretlenhez méltóan átlátszatlan, búzasárga ital.

stari-005.png

Sajnos az íz már nem volt ennyire meggyőző. Félreértés ne essék, semmi gond nincs a Fehérlófiával, viszont a külcsín alapján valami sokkal sűrűbb, szűretlenebb ízvilágot vártunk, ehelyett kifejezetten visszafogott volt az eredmény - Vica egyenesen úgy jellemezte, hogy búza és lager keverékhez hasonlít.

Végeredményként jó, de nem kiemelkedő a Stari Fehérlófia, egyrészt a bajor és osztrák búzákhoz szokva, másrészt pedig a sűrű, szűretlen külalak miatt erősebbre, tömörebbre számítottunk, talán ezért is volt furcsa a kissé lájtos ízhatás.

stari-006.png

Adatlap

Név: Stari Fehérlófia
Szín: alig áttetsző, búzasárga
Hab: erős, viszonylag lassan felbomló, enyhén krémes
Illat: kesernyés, élesztős, erősen búzás, minimális citrussal
Íz: nagyon gyenge szűretlen jelleg visszafogott citrusos-gyümölcsös érzettel, főleg a végefelé lageres enyheséggel
Alkotóelemek: árpa- és búzamaláta, komló, élesztő, víz
Alkoholtartalom: 4,5%
Ár (0,33l): 600 HUF
Teszt helye: Kongresspark, Bécs
Teszt időpontja: 2019.09.05.
Kiszerelés: 0,33l
Hová ajánljuk: jól behűtve nyári és koraőszi esték beszélgetős söre, a lájtos ízélmény okán akár sorjában is fogyasztható.
Mihez ajánljuk: grill ételek, akár súlyosabb falatok mellé is elfér.
Érdekesség: Tihanyban Tichon Búza, Szigligeten Szigligeti Búzasör, a veszprémi Malomkert Sörházban Historia Búza, a veszprémi kézilabdások tiszteletére pedig Építők Búza néven is kapható.

Értékelés (Vica)

Íz: 6/10
Külalak: 6/10

Értékelés (BZ)

Íz: 6/10
Külalak: 7/10

Értékelés (átlag)

Íz: 6/10
Külalak: 6,5/10

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://schorte.blog.hu/api/trackback/id/tr10015071522

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása