sablonmentes

az egészségtudatos, aktív és teljes élet művészete a skatulyákon & sémákon túl

Egészséges bébiételek, és ami a reklám mögött van

Nincs olyan szülő, aki ne a legjobbat szeretné a gyermekének – és aki ne szeretné egészségesen táplálni. Ez azonban sokszor sokkal nehezebb feladat, mint elsőre gondolnánk, hiszen a boltok és drogériák polcai roskadoznak a babáknak szánt és egészségesnek marketingelt ételektől, amelyek könnyű, gyors megoldást nyújtanak az elfoglalt és folyton rohanó szülőknek De biztos, hogy ezek a termékek hozzájárulnak a gyermekünk egészségéhez?

Ha a középsuliban, egyetemen, huszonévesen azt gondoltuk, hogy folyamatos rohanás és pörgés az élet, akkor szülőként rájövünk, hogy az igazi időzsonglőrködés csak a gyerek születése után kezdődik, egyensúlyozva a család-énidő-karrier-barátok-háztartás Bermuda-sokszögében, sokszor elveszve a napi teendők végeláthatatlan folyamában, amikor mindenre jut idő, csak a főzésre nem. Ilyenkor jöhetnek kapóra a modern világ olyan csodái, mint a babáknak szánt készételek, hiszen ezek még egészségesek is, és teli vannak vitaminokkal (mármint a reklám szerint). Kényelmes megoldás, amely a valóságban hajlamos még kényelmesebbé tenni minket, hiszen örülünk, hogy legalább ez meg van oldva.

69421971_810106702725145_4301998226183028736_n_1.jpg

Azt gonodoljuk, hogy otthon főzni macera és sok idő, pedig egy kis priorizálással, idő-és energia átcsoportosítással, tudatos tervezéssel és hatékony előre készüléssel a legtöbb esetben megoldható - és megoldandó, a gyermekeink egészsége érdekében. Az egészséges banánkenyér receptjét megtaláljátok a poszt végén.

De biztos, hogy olyan jók ezek a termékek, ahogy a termékek csomagolása állítja? És ha nem, akkor miért nem? Összegyűjtöttem 10 népszerű, egészen pici babáknak ajánlott ételt és azok összetevőit azért, hogy szülőként tudatos döntést tudjunk hozni arról, hogy mivel tápláljuk gyermekünket – különösen figyelve az első 1000 napban erre (azaz a fogantatástól a gyermek két éves koráig), hiszen ebben az időben tehetünk a legtöbbet azért, hogy megalapozzuk egyrészt életre szóló egészségi kilátásait, ízlését, az új ízekre való nyitottságát – mert ezek tanulható, és tanítható dolgok.

1. Straciatellás tejberizspép (8 hónapos kortól)

Egy 8-9 hónapos kisbabának nem gondolnám, hogy létszükséglet lenne a stracciatellás mű ízvilág…de ez még a legkisebb probléma ezzel a termékkel – főleg azután, ha átfutjuk az összetevőket:

Rizsliszt (27,6%), Demineralizált savófehérje por (tejből), Sovány tejpor, Cukor, Tejcsokoládé darabok (cukor, kakaóvaj, teljes tejpor, kakaómassza, természetes vanília aroma) 10%, Növényi zsír (pálma-, repce-, kókusz-, napraforgóolaj, stabilizátor: szójalecitin), Természetes aroma, Maltodextrin, Kalcium-karbonát, Vas-pirofoszfát, Kálium-jodid, L-aszkorbinsav, DL-alfa tokoferol-acetát, Retinil-acetát, Kolekalciferol, D-biotin, Tiamin-mononitrát, Piridoxin-hidroklorid, Vanillin aroma

Ezek közül (nyilván az egyébként természetes forrásokból is bevihető, hozzáadott vitaminokat leszámítva) nem tudom, hogy vajon melyik összetevő járul hozzá a gyermekünk egészségéhez? A cukor? A növényi zsírok? Arról nem is beszélve, hogy ha a tápérték-adatokat is megnézzük, akkor láthatjuk, hogy egy adag 25 gramm (!) cukrot tartalmaz. 2 éves kor alatt a napi ajánlott bevitel szabad cukrokból (azaz hozzáadott cukorból, gyümölcslében, mézben előforduló cukrpkból) egészen pontosan NULLA gramm, nagyon maximum 10 gramm. Még ha engedékenyek is lennénk, akkor is egy adag ilyen pép a napi ajánlott bevitel 250%-át tartalmazza.

Mennyi az annyi?

Az ESPGHAN kiadványa szerint 2-18 éves gyermekek számára a teljes napi energiabevitel maximum 5%-a származhat szabad cukrokból. Ez azt jelenti, hogy

  • 2 éves kor alatt teljes mértékben kerülendők a szabad cukrok
  • 2-4 éves kor között 15-16 gramm
  • 4-7 éves kor között 18-20 gramm
  • 7-10 éves kor között 22-23 gramm
  • 10-13 éves kor között 24-27 gramm
  • 13-15 éves kor között 27-32 gramm
  • 15-19 éves kor között 28-37 gramm

ajánlott. Ehhez képest azt láthatjuk a kutatások szerint (a következő képen), hogy már a kisbabák is ajánlott mennyiség sokszorosát kapják naponta. Ezen pedig csak úgy változtathatunk, ha tudatosan választunk számukra ételeket, és a saját étkezési szokásainkon is változtatunk, ha szükséges (és ha kell, szakember segítségével - ebben segítek én is többek között a családoknak).

cukor.png

2. Narancsos-banános tejpép 6(!) hónapos kortól

Ennek a terméknek szerintem elég átfutni az összetevőit, hogy az ember tarkójáig szaladjon a szemöldöke, hiszen el nem tudom képzelni, hogy az alábbi összetevőknek mi keresnivalója van egy hat hónapos csecsemő étrendjében (aminez még hozzájön a 100 grammonkénti 35 grammos cukortartalom):

Részben hidrolizált BÚZALISZT 49,9%, Sovány TEJPOR 24,3%, Szárított gyümölcsdarabok (banán 9,2%, narancs 3,3%), Növényi olajok (pálma, repce, kókusz, napraforgó), Maltodextrin, Ásványi anyagok (kalcium-karbonát, vas-pirofoszfát, cink-szulfát, kálium-jodid), Vitaminok (L-aszkorbinsav, nikotinamid, DL-α-tokoferol-acetát, tiamin-mononitrát, kalcium-D-pantotenát, retinil-acetát, piridoxin-hidroklorid, fillokinon, folsav, D-biotin kolekalciferol), Emulgeálószer (lecitinek), Aroma, Bifidobacterium lactis CNCM l-3446 (10⁶ cfu/g por), A %-os értékek az összetevők késztermékben jelenlevő mennyiségét jelentik.

3. Junior gyerekitalok

A közelmúltban jelent meg egy új ajánlás arról, hogy mit lenne szabad adni a gyermekeknek inni adni. Az ajánlásban nincs sok újdonság, mégis remek, hogy elkészült ez az összefoglaló, és hazánkban is nagy visszhangot kapott. Pont azért, mert arról elég sok szó esik, hogy mit adjunk a babának, gyereknek enni, de arról sokkal kevesebbet beszélnünk, hogy az egészségtudatos italválasztás is legalább olyan fontos lenne.

A lényeg, hogy 6 hónapos korig kizárólag anyatejet/tápszert ajánlott adni a babának, még vízre sincs szükségük. Hat hónapos kortól egy éves korig kizárólag vizet érdemes adni, az anyatejen/tápszeren kívül semmi másból nem ajánlott folyadék formájában kalóriát bevinni. Egy és két éves kor között már adhatunk teljes tejet, és korlátozottan néha 100% gyümölcslevet (erről bővebben a következő fejezetben). Azaz az ajánlott folyadék a víz és a tej (egy éves kor felett), korlátozottan ajánlott a gyümölcslé, és minden más ital a NEM AJÁNLOTT kategóriába tartozik – így bizony a junior italok is (öt éves korig nem ajánlottak).

És hogy miért nem? Nos, szerintem elég egyy junior ital összetevőire ránézni:

zsírszegény tej, laktóz, növényi olajok (pálma, repce, napraforgó), kalcium-karbonát, kalcium- ortofoszfát, vitaminok keveréke (C-vitamin, riboflavin, A-vitamin, D3-vitamin), vasszulfát, stabilizálószer: L(+)-tejsavak, káliumjodát

Kezdjük ott, hogy a gyermekeknek teljes tejet, azaz nem zsírszegény tejet és tejtermékeket ajánlott adni. A növényi olajok magas omega6-arányáról mostanában sokat lehet olvasni, nem is értem, mit keresnek egy ilyen termékben. Plusz laktóz, stabilizálószerek…nem sok olyan dolog van ebben a termékben sem (a hozzáadott, egyébként természetes forrásból is bevihető vitaminokon kívül), amelyre szüksége lenne egy egy éves gyermeknek (ahogy a decinkénti 5,2 gramm cukorra sem).

4. Gyümölcslevek és gyümölcspürék

Nos, itt szeretnék visszatérni a fentebbi ESPGHAN-ajánlásra, amely szerint 2 éves kor alatt egészen pontosan nulla az ajánlott mennyiség szabad cukrokból a kisbabák számára. Alapesetben ezek a hozzáadott cukrokat jelenti, de a WHO meghatározása ebbe a kategóriába sorolja a gyümölcslevekben található cukrokat is – azaz 2 éves kor alatt gyümölcsevet/pürét sem lenne ajánlott fogyasztani (vagy nagyon korlátozottan, nem napi szinten, főleg nem több decilitert). Nagyon maximum 10 grammban lenne javasolt maximalizálni a bevitelt ezekből a cukrokból – amelyet nem nehéz elérni, hiszen egy deci egészségesnek gondolt gyümölcslében 10 gramm körüli mennyiség található általában. Nézzük néhány népszerű ilyen termék cukortartalmát:

  • Bio gyümölcspüré (alma-mangó) 90g: 9,6 gramm cukor
  • Sió Vitatigris gyümölcspüré 90g: 12,4 gramm cukor
  • Freche Freunde bio gyümölcspüré 100g: 8,9 gramm cukor

Találtam olyan bio almaitalt is, amit négy hónapos kortól ajánlanak a csomagoláson – ez azért kifejezetten szomorú, mert jelenleg kevés olyan hely van a világon, ahol ne vették volna át a WHO 2003-as ajánlását a hat hónapig tartó kizárólag szoptatásról. Itthon is ez az érvényes ajánlás, hogy hat hónapos korig kizárólag anyatej (vagy tápszer) ajánlott – azaz vizet sem ajánlott adni a csecsemőknek, nemhogy almalevet. A hat hó alatti ajánlásokkal kapcsolatosan a WHO is felszólalt pár hónapja, amikor bébiételeket vizsgáltak, hiszen az irányelveik és szabályaik szerint a kereskedelmi forgalomban lévő kiegészítő ételek egyike sem értékesíthető a hat hónaposnál fiatalabb csecsemők számára alkalmas termékként.

5. Sárgabarackos bébidesszert 6(!) hónapos kortól

Egy szuper kalciumban gazdag desszert a féléves csecsemőknek – leszámítva az adagonkénti 10 gramm cukrot, és az összetevőlistát:

fermentált TEJ 82% (teljes TEJ, tejsavbaktériumok), cukor, maltodextrin, Sárgabarack püré 3,5%, módosított kukoricakeményítő, tejszín (40% zsírtartalmú), tejsavófehérje-koncentrátum, tejeredetű ásványi anyagok, ásványi anyagok (magnézium-klorid, cink-szulfát), sűrítő anyag (pektinek), természetes aroma

Egy féléves gyermeknek sem cukorra, sem semmiféle aromákra nincsen szüksége. A natúr görög joghurt, natúr magasabb zsírtartalmú túró, ricotta tökéletes választás friss/fagyasztott gyümölcsökkel. Felejtsük el a bébidesszerteket, mert ha már féléves a cukros rémségekhez szoktatjuk, akkor ugyanúgy nem fogja megenni később a natúr tejtermékeket, mint ahogy a vizet sem fogja meginni, ha ahhoz szoktatjuk, hogy a folyadéknak édes íze van. 

6. Bio gyümölcsszelet

Habár a bio gyümölcsszelet egy egészséges opciónak tűnhet elsőre (hiszen bio és gyümölcs, akkor már rossz nem lehet), és a családi tanácsadásokon is többször találkoztam már vele, hogy a gyermek napi többször kapott például ilyen gyümölcsszeletet egyszer-kétszer, utána gyümölcspépet vagy éppen egyszerre a kettőt, hiszen ez csupa gyümölcs és egészségesebb, mint a csokiszelet. Hát…egy szeletben összesen 10 gramm cukor van, ami az ajánlott nulla grammhoz meglehetősen sok – főleg, ha naponta többször eszik a gyerek ilyet. Adjunk gyümölcsöt magában a gyümölcsszeletek helyett, és ne szoktassuk a koncentrált édes ízhez a gyermeket már egy éves korban, hanem törekedjünk a természetességre.

A bio gyümölcsszelet összetevői:

33 % banánpehely, 26 % TELJES KIŐRLÉSŰ ZABLISZT, szőlőlé-koncentrátum, pálmazsír, körtelé-koncentrátum, 4 % áfonyalé-koncentrátum, ostya (BÚZALISZT, burgonyakeményítő).

A legjobb megoldás továbbra is a friss gyümölcs valódi formájában.

7. Csokis ropogós gabonagolyók

Bio is, gluténmentes is - amelyek elsőre jó hívószavak, de itt is elég átfutni az összetevőket ahhoz, hogy egy gyors mozdulattal vissza is tegyük a polcra: 

kukoricadara* 59%, nyers nádcukor*, étcsokoládé* 6% (kakaómassza*, nyers nádcukor*, kakaóvaj*), kakaópor* 4%, rizsliszt* 4 %, quinoaliszt 4%, tengeri só

Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a termék 100 grammjában 5,5 gramm cukor található, ami hiába nádcukor, két éves kor alatt ugyanúgy nem ajánlott. És azt sem gondolnám, hogy a gyerkeket a csokis ízekhez kellene szoktatni már egy éves korban, de ez már csak zárójeles gonodolat.

8. Almás rizskorong

A következő a 8 (!) hónapos kortól ajánlott (szintén bio és gluténmentes) almás rizskorong, amelynek 100 grammjában közel 12 gramm cukor található (igaz, nem hozzáadott cukor, de almalé-koncentrátumban található cukrok továbbra is a szabad cukor kategóriába esnek).

Egy éves kor alatt a fő táplálékforrás az anyatej (vagy tápszer), emellett annyi egészséges, természetes és otthon készült étel, amennyit és amit a baba kíván. Éppen ezért nehezen tudom értelmezni a termék azon leírását, hogy "ideális hozzátáplálásként vagy jutalmazásként" - a jutalmazásként kifejezetten (már elnézést, de) felháborítónak tartom, mert ahogy Dr. Lukács Liza táplálkozáspszichológus is gyakran mondja, nagyon gyorsan el kellene felejteni, hogy étellel jutalmazunk vagy büntetünk, hiszen az ételek érzelmekhez való kötése garantáltan nem segíti az étkezéshez való egészséges viszony kialakulását.

9. Háztartási keksz gyerekeknek

Az állatfigurás háztartási keksz még az előzőeket is felülmúlja cukortartalom tekintetében, hiszen 100 grammjában több mint 20 gramm cukor található - és a leírás szerint ideális reggeli lehet tejbe áztatva. Hát, nem gondolnám. Ennél az összetevők listája talán még szomorúbb: 

búzaliszt, cukor, pálmazsír, kalcium-karbonát (1g), térfogatnövelő szerek (nátrium-hidrogén-karbonát, ammónium-hidrogén-karbonát), étkezési só, aroma, színezék (karamell), antioxidánsok (citromsav, kálium-metabiszulfit)

 Azt hiszem, ezt nem szükséges külön magyarázni. 

10. Eper-vaníliás piskóta szelet

A kifejezetten gyerekeknek szánt "finom kényeztetés"  "gondosan válogatott alapanyagokból és tápláló összetevőkből"  készült. Úgy mint: 

búzaliszt 22,9%, glükóz-fruktóz szirup, cukor, tojáslé 12,2%, repceolaj, stabilizátor (glicerin), sovány tejpor 2,5% és teljes tejpor 1,7%, almapüré sűrítmény, eperpüré 2,6%, zsírszegény kakaópor, térfogatnövelő szerek (difoszfátok, kálium-karbonátok), dextróz, búzakeményítő , emulgeálószerek (E472b, E475, szójalecitin ), étkezési só, savanyúságot szabályozó anyagok (citromsav, nátrium-citrátok, almasav), természetes aromák, sűrítőanyagok (xantángumi, guargumi), bodzalésűrítmény.

Itt már tényleg nem tudom, mire gondolt a szerző a "tápláló összetevők" esetén (Esetleg a háromféle formában megjelenő hozzáadott cukorra?), és ennyi címke elemzése után már tényleg csak annyit tudok írni, hogy szó bennszakad, hang fennakad. 

Összességében szinte minden nassolásra kínált élelmiszer egy gyorsan felszívódó szénhidrátbomba, ami után nem csoda, ha a gyerek felpörög, 10 perc múlva meg megint éhes lesz, megeszi a zacskó keksz/szelet/püré másik felét, és aztán egész nap ezen az inzulin-és vércukorhullámvasúton ül, megalapozva különböző metabolikus (azaz anyagcsere) problémákat akár felnőttkorára is, valamint az abszolút preferenciát a (túlzottan) édes ízek felé - így nem meglepő, ha a természetes ízek (zöldségek, gyümölcsök, natúr tejtermékek, stb.) nem fogják kielégíteni. Kisétkezéseknél is érdemes törekedni arra, hogy minél természetesebb, lassan felszívódó szénhidrát legyen, hogy tartalmazzon jó zsírokat vagy fehérjét is.

Oké, de akkor mit adjak a gyereknek?

Nálunk Poldi a BLW-nek köszönhetően a kezdetektől azt eszi, amit mi – a család. Nincsenek külön neki szánt ételek, soha nem vettem semmilyen külön gyermekeknek marketingelt ételt, és összességében teljesen feleslegesnek tartom őket. Gondoljunk csak bele: évezredeken keresztül nem voltak soha külön babáknak szánt ételek, a gyermekek azt ették mindig is, amit a család.

73032731_2492703457679999_6618773456173400064_n.jpg

Egészséges, közös étkezések a hozzátáplálás kezdetétől

Tehát a fiunknak nincs külön készítve vagy vásárolva semmi. Ellenben minden héten előre megtervezem a jövő heti menüt, hetente egyszer vagy kétszer előre elkészítem az ételeket, és mindig vannak egészséges választási lehetőségek kisétkezésekre. A menütervezéssel és előre főzéssel nemcsak rengeteg mentális energiát, hanem sok-sok időt és pénzt is spórolhatunk hosszú távon, és enélkül szerintem nagyon nehéz megoldani az egészséges családi étkezést.

70656705_412358899467110_7857189776615538688_n.jpg

Valóban egészséges zabmuffin hozzáadott cukor, aromák nélkül. Recept ITT.

Házilag összedobni valamilyen egészséges (minden hozzáadott cukortól mentes) zabsütit, zabmuffint, babacsintát  vagy banánkenyeret hetente kétszer nem nagy ördőngősség (zabsüti/zabmuffin nettó öt perc munka plusz sütés), és kivétel nélkül egészségesebb (na és környezetkímélőbb) alternatíva, mint a bolti, feldolgozott késztermékek, amelyek sokszor 20-25 grammonként vannak csomagolva, vagy a 90 grammos gyümölcspüréket sem tartom túlságosan környezetbarát dolognak.

Banánkenyér recept (a bejegyzés első képe): 3 banán, 150 gramm ricotta/túró, 2 tojás, 100 gramm vaj vagy sütéshez való olívaolaj, 100 gramm zabpehelyliszt, 50 gramm zabpehely, vanília őrlemény (nem aroma!), kevés sütőpor esetleg, plusz egy banán félbevágva a tetejére. A hozzávalókat összekeverjük botmixerrel, majd sütőpapírral bélelt formában kb. 50 perc alatt 170 fokon megsütjük. A nettó munka körülbelül 5 perc vele. Nálunk annyira bevált, hogy Poldi első szülinapi tortájának is ez volt az alapja.

A recept ötletét Vásony-Dékei Zóra dietetikus Instagram-oldalán láttam.

 

70090718_775021652914516_7227655666758844416_n_1.jpg

Házi humusz zöldségekkel - az első hónapokban tehetünk a legtöbbet azért, hog a gyermekünk megszeresse a természetes ízeket és a zöldségeket.

Nagyon gyakran van kisétkezésre még natúr görög joghurt (édesítés nélkül bogyós gyümölcsökkel), házi humusz/padlizsánkrém/avokádókrém/túrókrém friss zöldségekkel/kovászos kenyérrel, (megfelelően felvágott) szőlő és sajt, gyümölcsök 100%-os mogyoró-vagy mandulavajjal, főtt tojás, mozzarella és paradicsom friss bazsalikommal, zöldségekkel…rengeteg pillanatok alatt, friss és természetes alapanyagokból összedobható és előre tervezhető/készíthető egészséges opció van, amelyekkel valóban tehetünk a gyermekeink hosszú távú egészségéért.

Zárszó

Éppen ezért olyan fontos, hogy túllépjünk az elmúlt 1-2 évtized azon marketingüzenetein, hogy az otthon készítés és főzés valami idejemúlt, időrabló dolog lenne, ami helyett a megoldás a feldolgozott élelmiszerek, készételek vásárlása vagy a rendelés. Egy kis előre tervezéssel és készítéssel úgy tudjuk minimalizálni az idő-és energiabefektetést, hogy maximalizáljuk a családunk ételeinek tápértékét, ezáltal rengeteget téve nemcsak a saját, de a következő generáció egészségéért is. Hiszen ahogy a cikk elején is szó volt róla: az első 1000 nap táplálása különösen fontos, hiszen ebben az időben tehetünk a legtöbbet azért, hogy megalapozzuk egyrészt életre szóló egészségi kilátásait, ízlését, az új ízekre való nyitottságát – mert ezek tanulható, és tanítható dolgok. Szülőént pedig az első lépés ehhez a tudatosság, tudatos vásárlás, tudatos címkeolvasás és tudatos előre tervezés és készülés.

 

Tetszett a cikk? Nyomj egy like-ot, hogy tudjam, és oszd meg kérlek a kisbabás ismerőseiddel!

Érdekel az egészséges életmód? Kövesd a blogot és az Instagram-oldalamat, ahol naponta frissülő tartalommal, tippekkel és gyakorlatban használható trükökkel, finom receptekkel várlak!

Szeretnél változtatni? Ha szeretnéd valóban egészségesen táplálni a gyermekedet, ha szeretnéd úgy átalakítani a családi étkezéseket, hogy azok a család minden tagjának megfeleljenek, de fogalmad sincs, hogyan vágj bele, akkor nézd meg az elérhető programokat a Dolgozz velem! menüpont alatt és keress bizalommal! A családi tanácsadások során közösen kialakítjuk azt az életmódot és étkezési szokásokat, amelyek hozzájárulnak a család hossuú távú egészségéhez és jól-létéhez. A tanácsadás során hetente konzultálunk, és több mint 100 oldalnyi tudásanyaggal, recepttel segítelek Titeket az úton.

Érdekel a sablonmentes hozzátáplálás? Most jelent meg a BLW-s tanácsadási anyag több mint 230 oldalon szakemberek lektorálásával, amelyhez egyedülálló módon egy rövid konzultáció is tartozik a könyv elolvasása után! A tudásanyagról ITT találsz sok-sok információt és visszajelzést.

Források:

  • ESPGHAN: Sugar Intake in Infants, Children and Adolescents (LINK)
  • WHO: Infant and young child feeding (LINK)
  • Unicef: Infant and young child feeding (LINK)
  • Healthy Beverage Consumption in Early Childhood (LINK)
  • Kiskanál Kommandó: Új ajánlás a gyermekorvosoktól: ezeket ihatják a gyerekek (LINK)
  • WHO: a béiételek nagy része árthat a babáknak (LINK)
  • Numil-Nestlé nutrikutatas tanulmány (LINK)

sablonmentes

Egészséges, aktív életmód és kiegyensúlyozott táplálkozás elrugaszkodva a sablonoktól – hogy ne váljunk sem a trendek játékszerévé, sem pedig a rutinok rabjává. Mert dogmák és fix elvek szerint élni, táplálkozni látszólag könnyű, hiszen mindig megvan a betanult megoldás, az élet általában nem így működik. Ha unod a sablonos megoldásokat és a diétás zsákutcákat, ha azt szeretnéd, hogy az étel végre ne stressz, hanem tápanyag és öröm forrása legyen, ha szeretnél egy egészségesebb, aktívabb és teljesebb életet élni, akkor jó helyen jársz. Ahogy akkor is, ha attól tartasz vagy azzal ijesztgetnek, hogy a baba születése után vége mindennek, és le kell mondani az egészséges életmódról vagy akár az utazásról - ezek is olyan sablonok, amelyeket érdemes elfelejteni.

Friss topikok

Címkék

ausztria (1) balkán (4) balti (1) belize (1) bevásárlás (1) blog (14) blw (21) burrito (1) costarica (5) dél-afrika (5) dobozolás (1) edzés (2) egészség (1) egészséges életmód (9) egészséges táplálkozás (11) egyiptom (4) életmód (33) elhízás (2) epigenetika (1) ételmód (1) evéslélektan (2) fajitas (1) félmaraton (1) finnország (1) fit (1) fitmom (1) fitness (4) fittanya (1) fussbabakocsival (2) futóbabakocsi (2) gasztrofelfedező (2) gasztrokaland (2) guacamole (1) guatemala (1) gyerekkori elhízás (1) gyerekmenü (1) gyermektáplálás (1) hordozás (1) hozzátáplálás (19) humusz (1) irak (3) irányelv (2) jamaica (1) jordánia (3) jó evő gyerek (2) kacsa (1) kajapakk (2) karantén (1) karanténkonyha (1) karib (1) konzerv (1) közel-kelet (5) közép-amerika (1) lakóautó (8) lakókocsi (10) lesotho (1) libanon (4) liliputi (1) mexikó (4) mozgás (1) muffin (1) nachos (1) nicaragua (1) padlizsán (1) pszichológus (1) receptek (23) reggeli (3) roadtrip (8) róma (2) sablonmentes (73) sablonmentes élet (3) sablonmentes étkezés (9) sablonmentes receptek (6) sablonmentes saláta (1) sablonmentes utazás (10) saláta (5) síelés (1) spárga (1) spenót (1) street food (2) sütőtök (1) szoptatás (1) szváziföld (1) taco (1) tanácsadás (2) terhesség (3) tetősátor (2) tipp (3) toast (1) tunézia (3) usa (4) utazás (52) utazás gyerekkel (41) uzsonna (1) vadkemping (2) válogatós (5) várandósság (1) világjárócsalád (1) yucatán (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása